С. Сейфуллиннің "Ақсақ киік" өлеңі

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 269
  • Әдебиеттен ашық сабақтар
  • 12/Дек/2016

Жарияланған материалдың жеке номері: 20472


ОҚО. Арыс қаласы. С. Адамбеков атындағы жалпы орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Сәрсенбаева Гүлнұр Аманбайқызы

Пәні : Әдебиет
Сыныбы: 5 сынып
Сабақтың тақырыбы:С. Сейфуллин. «Ақсақ киік » өлеңі
Мақсаттары: Ақын шығармашылығымен таныстыру, өлеңнің мазмұнын меңгерту, эстетикалық және экологиялық тәрбие беру; әдебиет теориясынан мағлұмат алу
Күтілетін нәтиже : оқушылар топ ішінде ынтымақтастықпен жұмыс істейді; бір-бірімен ой бөлісіп, берілген өлеңді талдап салыстырады; жұмыс кезінде ойларын ортаға салып, жауап береді.
Модульдері: СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау (ҚБ), өзін- өзі (ӨӨБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: интерактивті тақта, ақынның бейне суреті, Қазақстан картасы, жануарлар суреті.
Әдіс- тәсілдер: «Серпілген сауал» , «Тақырыптық түйінді сөздер», «Басбармақ», «Синквейн» әдістері

Сабақ кезеңдері Уақыт Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Дерек көздер
Ұйымдастыру
кезеңі
2 мин Ынтымақтастық Сәлемдесу Сәлемдеседі
атмосферасын Оқушыларды түгелдеу Сабаққа дайындығын
құру байқатады
2 мин Топқа бөлу Суреттер Сурет таңдау арқылы Суреттер
дайындау топтасады
Білім
Қызығушы
лықтарын
ояту 2 мин Өткен тақырыпты «Серпілген сауал» Оқушалар ынтымақтасып, АКТ
еске түсіру әдісімен өткен сұраққа жауап береді.
мақсатында тақырып төңірегінде Өз білімдерін «Басбармақ »
сұрақ- жауап оқушыларды сұрақ - әдісі арқылы бағалайды.
арқылы тексеру жауап арқылы
диалогқа түсіру
Түсіну
Сергіту сәті 5 мин «Жылылық» сергіту Жаңа сабақты бастамас Оқушылардың мұндағы
сәті бойынша бұрын ой қозғау мақсаты сергіту сәті
өткен тапсырманы мақсатында оқушыларға арқылы берілген
пысықтау арқылы сұрақ арқылы диалогқа Сұрақтарға жауап
жаңа тақырыпқа түсіру беріп, өз ой - пікір
қадам басу лерімен санасып,
қайта топтасады.
Топ басшыларын
сайлайды
СТО
Қолдану 12 мин «Білімді мыңды Оқушылар жаңа Оқушылардың мақсаты АКТ,
жығады» тапсырмасы тақырыпты түсіну бейнебаян көру арқылы постер,
бойынша топтық мақсатында бейне жаңа тақырыпты маркер,
жұмыс арқылы баян көрсету меңгереді де, стикер
оқушылардың арқылы жаңа І топ:С. Сейфуллиннің өмірі
қызығушылығын материалдарға бай- мен шығармашылығы
арттыру арқылы ланысты ресрустар ІІ топ: «Ақсақ киік »
жаңа тақырыптан беру арқылы өз бет бейнебаянынан
түсінгендері бойынша терінше ойланып, түсінгендерін мазмұндайды
постермен жұмыс пікірлерін айттыру ІІІ топ: Киік туралы не
жасау білетіндері туралы өз
пікірлерін постер арқылы
ортаға салып, қорғайды

Талдау, жинақтау 8 мин «Ойлы болсаң, айтып Топтарға жаңа тақырып Оқушылар топ болып: АКТ,
Оқушы үні көр! » тапсырмасы бойынша жинақтау оқулық,
тексеру мақсатында І топ: жұмыс
және оқушы пікірін *Ақын өлеңде қай жерді дәптер
тыңдау. суреттеген?
* Өлеңде қандай өсімдік
атаулары кездесті ?
* Киікті ақын неге теңейді?
ІІ топ:
* Киіктің портреті қандай?
* Өлең қалай аяқталған ?
* Өлеңге әдеби–теориялық
талдау жасау.
ІІІ топ:
* Азайды неге соңғы кезде
байғұс бөкен ?
* Өлең сендерге несімен
әсерлі болды ?
* Өлең қалай аяқталады, -
деп болжам жасайсың?
сұрақтарына жауап беріп,
тапсырманы қорғайды.

Бекіту 3 мин Әдебиет теориясына Өлең жолдарынан Оқушылар өлең жолдарынан АКТ
түсінік алу әдебиет теориясының әдебиет теориясының
қай түрі барын таптыру қай түрі барын тауып,
және ол туралы оған түсінік береді
түсінік алу
Қорытындылау 3 мин «Ойлан, тап!» Оқушыларға «Синквейн» Оқушылар ойланып, АКТ
тақырыбында әдісімен тілдік киікке «Синквейн» әдісімен
тілдік талдама талдама жасату тілдік талдама жасайды
жасау Зат есім
Сын есім
Етістік
Сөйлем
Бағалау 5 мин Өзін-өзі бағалау, Бағалауды басқару. Оқушылар топтық жұмысты Бағалау
басбармақ, бағалау Жауаптарын қабылдап, жұмысты және өз-өздерін парағы,
парақшалары бағыт беру және бағалайды смалик,
кері байланыс жасау стикер
Үйге
тапсырма 2 мин «Ақсақ киік » өлеңін Оқушылар үй тапсырмасын Күнделік
мәнерлеп оқу. түсініп, күнделіктеріне
Қазақстанның «Қызыл жазып алады
кітабына» енген жануарлар
мен құстар туралы мәлімет
жинау Тәрбие.орг сайтынан С. Сейфуллиннің "Ақсақ киік" өлеңі Әдебиеттен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Сәрсенбаева Гүлнұр Аманбайқызы

ОҚО Арыс қаласы С. Адамбеков атындағы жалпы орта мектебі Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Пікірлер: 1

avatar
#1. Гулнур Сарсенбаева в 15:17 (12/Дек/2016) Спам
Кембридж үлгісіндегі  жазылған  қысқа  мерзімді  сабақ  жоспарымды  ұсынып  едім, өкініштісі  кестесіз бейберекет сөздер  болып  жолданып  кетті.
avatar