Қ. ЖҰМАДІЛОВ "ҚОЗЫКҮРЕҢ" ӘҢГІМЕСІНІҢ КӨРКЕМДІК ЕРЕКШЕЛІГІ

  • Жүктеулер: 10
  • Көрсетілім: 740
  • Әдебиеттен ашық сабақтар
  • 07/Янв/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 20820


Сынып 5-сынып
Мұғалім ШҚО, Ұлан ауданы, Бозанбай ауылы, Бозанбай орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Бакыт Амангул
Мерзімі
Тақырыбы «Қозыкүрең» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі
Мақсаты Шығарманың композициялық құрылымын ашу.
Көркемдік тіл ерекшелігін ұғындыру.
Күтілетін нәтиже Композициялық құрылымын талдай алады.
Шығарама тілінің көркемдік ерекшелігімен танысады.
Құрал-жабдықтар Интербелсенді тақта, тірек кесте
Әдіс-тәсілдер Жұптық жұмыс, топтық жұмыс, инсерт әдісі

Сабақ кезеңдері Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі Ұлттық ойындармен топқа бөлу (Аманат , Достық, Сәйгүлік, , Қозыкүрең ). Ұлттық ойындар түсті қағаздар арқылы топқа бөліну керек.
«Қызығушылықты ояту» -
топтастыру стратегиясы 4 топқа қағаз таратылады.
І топ Жазушының өмірі
ІІ топ Шығармалары
ІІІ топ Жылқы сөзіне мағына беру
ІУ топ 4 топтың атауына түсініктеме береді 1. Елестетеді.
2. Бұрынғы біліміне сүйенеді.
3. Еске түсіреді.
4. Жазады.
2. Жаңа сабақ «Мағынаны тану»
Үй тапсырмасын тексеру. 2.1. Жұптық жұмыс.
Үйден дайындаған 5 сұрақты жұп бойынша талқылап, шығарманың мазмұнын пысықтайды.
2.2. Топтық жұмыс. «Аялдама»
Топ болып шығарманың мазмұнына сай 3сұрақ жазып, басқа топтармен алмасып жауап береді. Жұп бойынша бір-біріне сұрақ қояды.


Топ болып 3 сұрақ жазады, басқа топтардың сұрақтарына жауап береді.
Талдау
Шығарманың композициялық құрылымын талдау. І топ Жоспар құру
ІІ топ Әңгімені құрылымына талдату
ІІІ топ Кейіпкерлерін жазып шығу
ІУ топ Сатылай кешенді талдау:
1. Әңгіме желісіндегі оқиғаның өрбуін білуі керек.
2. Шығармадағы әсер еткен оқиғаны баяндап, өз ойын дәлелдеуі керек
Төреқұл – қырғыз досы
Ағыбай – қазақ досы
Ержан, Ерқанат –
Ағыбайдың жиендері.
Күлайша – Ағыбайдың
бәйбішесі.
Саяқбай-қарт жылқышы
Сергіту сәті
4 топ мақал - мәтел айтып жарысады. Жылқы туралы мақал айту

Қолдану
Шығарманың тілдік көркемдік ерекшелігін таныту І топ С э н к у э н әдісі бойынша
«5 жол өлең» Оқушылар құрайды
1. Кім? Не? Жылқы. Қозыкүрең.
2. Қандай?
3. Не істейді?
4. Сөйлем.
5. Синоним.
ІІ топ портрет;
ІІІ -салт-дәстүр;
ІУтоп Венн диаграммасы
арқылы салыстыру 1.Көркемдегіш құралдарын таба білу керек


Әдебиет теориясы Параллелизм туралы түсінік береді. Жазба жұмысын жүргізеді.
Шығармашылық ізденіске жетелеу І топ - "Достық алтынна қымбат" тақырыбында эссе жазу
ІІ топ – өлең жазу
ІІІ топ – «Егер мен жазушы болсам...» әңгіме жазу.
ІУ топ кейіпкерге хат

Үйге тапсырма 1.7 сұрақтан тұратын тест құрастыру.
2.« Қиялымдағы Қозыкүрең» тақырыбында ертегі жазу. Үй тапсырмасын жазып алады.
Бағалау
Бағалау парақшасы бойынша Инсерт әдісі
Бағалау парақшасының қорытындысы бойынша суммативті бағалайды. Өз пікірін жазады. Тәрбие.орг сайтынан Қ. ЖҰМАДІЛОВ "ҚОЗЫКҮРЕҢ" ӘҢГІМЕСІНІҢ КӨРКЕМДІК ЕРЕКШЕЛІГІ Әдебиеттен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Бакыт Амангул

ШҚО Ұлан ауданы Бозанбай орта мектебі Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar