Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
Өсімдіктердің топтары, мүшелері және олардың атқаратын қызметі.
  • 16.05.2016
  • 532 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 19012

Сыныбы: 1
Мерзімі: 21.04.2016.
Тақырыбы: Өсімдіктердің топтары, мүшелері және олардың атқаратын қызметі.
Мақсаты: Өсімдік тобы туралы түсінік беру, олардың айырмашылықтарын аңғарту. Өсімдіктерді қорғауға баулу.
Міндеттері:
• Бірлесіп оқу арқылы өсімдіктердің топтары, мүшелері және олардың атқаратын қызметі туралы ақпарат алу.
• Диалогтік оқыту кезінде (сұрақ-жауап, пікірталас) сыни ойлап, сындарлы сөйлеуге дағдыландыру.
• Топта жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Миға шабуыл», кластер, Венн диаграммасы, эссе жазу,бағалау, жұптық, топтық жұмыстар, сергіту сәті.
Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал тудыру. Берілген суреттен өзінің сол сәттегі көңіл-күйіне ұқсас адамдарды табады, белгілейді.
Сынып оқушыларын «Сурет саны»арқылы топтастырамын.
Топ ережесін құру.
Неліктен шағын топқа бөліндік, шағын топқа бөлінудің мәні неде деп деп ойлайсыздар, шағын топқа бөлінген оқушылармен қандай жұмыс істеуге болады деген сұрақ реттері қойылады.
Оқушылардың ұсынған ережелері қолдарымен бекітіледі. Оқушылар Берілген суреттен өзінің сол сәттегі көңіл-күйіне ұқсас адамдарды табады, белгілейді. Өзінің таңдаған адамына қандай ұқсастығы барлығын айтады.
Сынып оқушылары 7 адамнан 3 топқа бөлінеді.
Әр топ топтық жұмыстың «Алтын ережесіне» өз қағидаттарын ұсынады.
Топ ережесі постерге тізбектеліп жазылған соң, оқушылар қолдарын қойып, қағидатты бекітеді.
Тамаша

Жарайсыңдар, жақсы.

Стикер, топ аттары жаылған қағаздар, ватман, маркер
Тұсауке
сер

Қызығушы
лықты ояту сатысы Миға шабуыл.
Мақсаты: берілген тапсырмаларға жауап беру арқылы, жаңа сабаққа қызуғышылықты ояту.
Алдын-ала дайындалған ребус ұсынамын.

Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлаймын.
Ал, балалар, сіздердің бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?

Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.
«Ойлан/жұптас/талқыла» стратегиясы қолданылады.
І топқа «Өсімдік топтары» туралы сұрақ беріледі.

ІІ топқа «Өсімдік мүшелері» туралы сұрақ беріледі.

ІІІ топқа «Өсімдік қызметі» туралы тапсырма беріледі.

Постерді қорғайтын спикерлерді оқушының алдына стикер қою арқылы білдіремін. Жақсы, балалар, барлығыңыз берілген тапсырмаларды тамаша орындадыңыздар. Сонымен бүгінгі тақырыбымыз өмірден алыныпты. Сонымен өсімдік деген не? Оның топтарының қандай айырмашылығы бар? «тірек сызба» арқылы тақтаға жазып көрсетулерін сұраймын. Оқушылар ребусті шешеді. «Өсімдік» деген сөз шығады.

Оқушылардың мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады.

Оқушылар берілген суреттердің қандай байланысы бар соны анықтайды.

Оқушылар берілген ресурстар бойынша постерге кластер жасайды. І топ «Өсімдік топтары» туралы, ІІ топ «Өсімдік мүшелері» жайлы, ІІІ топ «Өсімдік қызметі» туралы. Әр топтан бір спикер шығып, жұмысты қорғайды. Топтар бір-бірлеріне сұрақтар қояды.
Оқушылар осыған дейін алған білімдерін, яғни әдебиет теориясын естеріне түсіріп, повесть туралы айтады.

Тақтаға сызып, Сонымен өсімдік деген не? Оның топтарының қандай айырмашылығы бар? «тірек сызба» арқылы тақтаға жазып көрсетеді.

Бәрекелді!

Өте жақсы, тамаша!

Жарайсыңдар!

Жақсы

Керемет!

Бағдаршам түстері бойынша

Ауызша кері байланыс


Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы

«Визуалды айғақтар» ресурсы

Постер, маркерлер
Интерактивті тақта, жазба қаламы,
«Тірек сызба»
Негізгі бөлім
Мағынаны ажырату сатысы Оқушылардың шығармашылық қабілетін дамытуға арналған төмендегідей тапсырма бердім. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр жеке топқа жаңа тақырып бойынша мәтінді бөліктерге бөліп оқып-үйрену беріледі:
Мәтінді талдап болғаннан кейін бастапқы өз топтарына оралып, түсіндіруге кіріседі. Мәтінді пысықтау үшін проблемалық сұрақтар қойылады:
1. Егер өсімдіктер жойылып кетсе не болар еді?
Сергіту сәті.
Мұрын, құлақ, иық, қол, бөксе, аяқ қимылдарымен ауаға бірден онға дейінгі сандарды жазғызамын. 3 бөлікке бөлінген абзацтарды жеке-жеке оқиды, сосын бірлер бір топ, екілер екінші топ, үштер үшінші топ, төрттер төртінші топ болып бірігеді, бір-бірімен пікір алмасады, талдайды, мазмұнын меңгереді.

Қайтадан бастапқы топқа оралады. Топта бәрі бір-біріне өз бөліктерін түсіндіреді, сөйтіп барлық топ мүшелері тақырыппен толық танысады.

Оқушылар дәптерлеріне жаңа сөздерді жазып алады.

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.

Ауызша кері байланыс

Ұнаған жауаптарды мадақтау

мадақтау



«Өзін-өзі бағалау» ресурсы
Қорытынды.
Ой толғаныс сатысы Жаңа сабақ барысындағы алған білімін саралап, өздерінің не үйренгенін байқап, тереңдете түсу мақсатында 5 минуттық «Сұрақ-жауап» жазғызамын. «Сұрақ-жауапты » баллдық жүйемен бағалаймын Оқушылар «Менің бүгінгі сабақтан үйренгенім» деп сұрак-жауапты белгілейді

Өз жұмысын өзін-өзі бағалау негізінде бағалайды.


Бармақ белгілері бойынша

Үйге тапсырма беру. Өсімдіктердің топтары, мүшелері және олардың атқаратын қызметі.

Сабақты бағалау

Сыныбы: 1 «А»
Мерзімі: 23.04.2014ж.
Тақырыбы: Бунақденелілер, жануарлар,сүтқоректілер және олардың түрлері, мекендеу ортасы
Мақсаты: Бунақденелілер, жануарлар,сүтқоректілер және олардың түрлері, мекендеу ортасы туралы түсінік беру, олардың айырмашылықтарын аңғарту.
Міндеттері:
• Бірлесіп оқу арқылы бунақденелілер, жануарлар,сүтқоректілер және олардың түрлері, мекендеу ортасы туралы ақпарат беру.
• Диалогтік оқыту кезінде (сұрақ-жауап, пікірталас) сыни ойлап, сындарлы сөйлеуге дағдыландыру.
• Топта жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Миға шабуыл», кластер, Венн диаграммасы, эссе жазу,бағалау, жұптық, топтық жұмыстар, сергіту сәті.
Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал тудыру. Берілген суреттен өзінің сол сәттегі көңіл-күйіне ұқсас адамдарды табады, белгілейді.
Сынып оқушыларын «Сурет саны»арқылы топтастырамын.
Топ ережесін құру.
Шағын топқа бөлінудің мәні неде, шағын топқа бөлінген оқушылармен қандай жұмыс істеуге болады деген сұрақ реттері қойылады.
Оқушылардың ұсынған ережелері қолдарымен бекітіледі. Оқушылар Берілген суреттен өзінің сол сәттегі көңіл-күйіне ұқсас адамдарды табады, белгілейді. Өзінің таңдаған адамына қандай ұқсастығы барлығын айтады.
Сынып оқушылары 7 адамнан 3 топқа бөлінеді.
Әр топ топтық жұмыстың «Топ ережесіне» өз қағидаттарын ұсынады.
Топ ережесі постерге тізбектеліп жазылған соң, оқушылар қолдарын қойып, қағидатты бекітеді.
Тамаша

Жарайсыңдар, жақсы.

Стикер, топ аттары жаылған қағаздар, ватман, маркер
Тұсауке
сер

Қызығушы
лықты ояту сатысы Миға шабуыл.
Мақсаты: берілген тапсырмаларға жауап беру арқылы, жаңа сабаққа қызуғышылықты ояту.
Алдын-ала дайындалған жұмбақтарды ұсынамын.
Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлаймын.
Ал, балалар, сіздердің бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?

Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.
«Ойлан/жұптас/талқыла» стратегиясы қолданылады.
І топқа «Бунақденелілер» туралы сұрақ беріледі.

ІІ топқа «Жануарлар» туралы сұрақ беріледі.

ІІІ топқа «Жануарлардың мекендеу ортасы» туралы тапсырма беріледі.

Постерді қорғайтын спикерлерді оқушының алдына стикер қою арқылы білдіремін. Жақсы, балалар, барлығыңыз берілген тапсырмаларды тамаша орындадыңыздар. Сонымен бүгінгі тақырыбымыз өмірден алыныпты. Сонымен өсімдік деген не? Оның топтарының қандай айырмашылығы бар? «тірек сызба» арқылы тақтаға жазып көрсетулерін сұраймын.
Оқушылар жұмбақтар шешеді. «Жануарлар» т.б. туралы.

Оқушылардың мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады.

Оқушылар берілген суреттердің қандай байланысы бар соны анықтайды.

Оқушылар берілген ресурстар бойынша постерге кластер жасайды. І топ «Бунақденелілер» туралы, ІІ топ «Жануарлар» жайлы, ІІІ топ «Жануарлардың мекендеу ортасы» туралы. Әр топтан бір спикер шығып, жұмысты қорғайды. Топтар бір-бірлеріне сұрақтар қояды.
Оқушылар осыған дейін алған білімдерін, яғни әдебиет теориясын естеріне түсіріп, повесть туралы айтады.

Тақтаға сызып, Сонымен жануар, бунақденелілер, сүтқоректілер деген не? Оның топтарының қандай айырмашылығы бар? «тірек сызба» арқылы тақтаға жазып көрсетеді.
Бәрекелді!

Өте жақсы, тамаша!

Жарайсыңдар!

Жақсы

Керемет!

Бағдаршам түстері бойынша

Ауызша кері байланыс
Интерактивті тақтадағы PowerPoint таныстырылымы

«Визуалды айғақтар» ресурсы

Постер, маркерлер
Интерактивті тақта, жазба қаламы,
«Тірек сызба»
Негізгі бөлім
Мағынаны ажырату сатысы Оқушылардың шығармашылық қабілетін дамытуға арналған төмендегідей тапсырма бердім. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр жеке топқа жаңа тақырып бойынша мәтінді бөліктерге бөліп оқып-үйрену беріледі:
Мәтінді талдап болғаннан кейін бастапқы өз топтарына оралып, түсіндіруге кіріседі. Мәтінді пысықтау үшін проблемалық сұрақтар қойылады:
1. Егержануарлар жойылып кетсе не болар еді?
Сергіту сәті.
Мультфильм кейіпкерінің қимылдарын қайталап би билетемін. 3 бөлікке бөлінген абзацтарды жеке-жеке оқиды, сосын бірлер бір топ, екілер екінші топ, үштер үшінші топ, төрттер төртінші топ болып бірігеді, бір-бірімен пікір алмасады, талдайды, мазмұнын меңгереді.

Қайтадан бастапқы топқа оралады. Топта бәрі бір-біріне өз бөліктерін түсіндіреді, сөйтіп барлық топ мүшелері тақырыппен толық танысады.
Оқушылар дәптерлеріне жаңа сөздерді жазып алады.

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.

Ауызша кері байланыс

Ұнаған жауаптарды мадақтау

мадақтау



«Өзін-өзі бағалау» ресурсы
Қорытынды.
Ой толғаныс сатысы Жаңа сабақ барысындағы алған білімін саралап, өздерінің не үйренгенін байқап, тереңдете түсу мақсатында 5 минуттық «Сұрақ-жауап» жасаймын. «Сұрақ-жауапты » баллдық жүйемен бағалаймын /ауызша,жазбаша/ Оқушылар «Менің бүгінгі сабақтан үйренгенім» деп сұрак-жауапты белгілейді

Өз жұмысын өзін-өзі бағалау негізінде бағалайды.


Бетбейне /смайликтер арқылы/ белгілері бойынша

Үйге тапсырма беру. Бунақденелілер,жануарлар,сүтқоректілер және олардың түрлері, мекендеу ортасы туралы мәліметтерге тақырыпқа шолу жасайды

Сабақты бағалау Тәрбие.орг сайтынан Өсімдіктердің топтары, мүшелері және олардың атқаратын қызметі. Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Ерсултанова Сауле Аскербековна

Астана қаласы № 60 мектеп-лицеиі бастауыш сынып мұғалімі

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар
Көрсетілім: 532 | Жүктеулер: 0
Барлық пікірлер: 0
avatar