Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер
  • 20.12.2016
  • 66 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 20588

Материалды Tarbie.org сайтынан тегін жүктеу (32.8Kb)

Мұғалім: Кенжебекова Самал Тишбекқызы
Күні: 24.11.16
Сыныбы: 7 Пәні: биология
Тақырыбы: Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. Қозғалуы. Қоректенуі. Мінез-құлығы.
Мақсаты: Сегізаяқтар, кальмар, каракатица туралы түсініктерін кеңейту
Міндеттері:
- тіршілік орталары, мінез- құлығын анықтау;
- Құрылысының ерекшеліктерін салыстыру;
- өзіндік және пікір қалыптастыруда , бағалауда белсенді әрекетке түсе білу
Сабақты ұйымдастыру формаларының түрі: топтық , жекелей, жаппай оқыту
Қолданылған модульдер : дамыта оқыту, проблемалық , ақпараттық-коммуникативтік, зерттеушілік-әдістемелік, АКТ технологиялары
Құрал жабдықтар: АКТ жабдықтары , таратпа материалдары, бағалау парағы
Стратегиялар: «шаттық шеңбер», «қызықты конверт», «рефлексия», «бағалау»
Күтілетін нәтижелер:
• Пәндік құзіреттілік:
А) Басаяқтылардың маңызымен танысу;
Б) басаяқтылардың құрылысын, мінез-құлығын оқып үйрену;
В) сегізаяқ, кальмар, каракатицалардың тіршілігімен танысу;
• Ақпараттық құзіреттілік:
-Берілген түрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасай алуы;
-Мәтін, суреттер мен таныстырылым материалдары;
• Коммуникативтік құзіреттілік:
-өзіндік жұмыстарды топта ,жұпта немесе жеке орындай алады, бір-бірімен ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасай алады,
-көпшілік алдында өз ойларын еркін жеткізеді, алған мәліметтері арқылы нақты бір шешім қабылдауға тырысады
-бір-біріне дұрыс сұрақтар қояды, бір-бірлерінің айтылған ойларымен келіседі,
• Басқарушылық құзіреттілік:
-топта оқушылар өздерінің атқаратын қызметін жүйелеп, басқа оқушылардың жұмыс жасауын ұйымдастырады,
-оқушы өзінің қызыметін басқаруына әр түрлі әдіс қолдана алады ;
• Жеке құзіреттілік:
-өзін-өзі басқарудағы қабілеттілігінің айқындалуы;
-сабақтағы нәтижені саралай білу, жетімді және жетіспеген себептерді анықтау;
• Технологиялық құзіреттілік:
-АКТ құралдарын тиімді пайдалана алуы;
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Уақыты Тапсырмалар құрылымы бағытындағы құзіреттілік түрлері
1 кезең Ұйымдастыру :
Білімнің өзектілігі, оқушылардың белсенді түрде білім алуы мен қабылдануына дайындығы. 1.Сәлемдесу. Сабақты бастамас бұрын оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызып, сынып оқушыларын топка бөледі.
Өткен тақырыптар бойынша тапсырмалар беріледі. Оқушылар топқа бөлінеді. Тапсырмаларды орындайды. 5 мин -топта қарым-қатынасты ұйымдастыру;
-тапсырманы орындаудағы белсенділіктерін арттыру;
2 кезең
Ұғыну кезеңі Топпен жұмыс
Тапсырма №1
«ой толғау»
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу Екі топка мұғалім 1 тапсырмадан береді. Сол тапсырма бойынша оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар берілген логикалық сұрақтарға жауап береді. 3 мин -ақпараттық құзіреттіліктің дамуы
- Коммуникативтік құзіреттіліктің дамуы

Ой толғау

Сабақтың тақырыбы:
Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер. Қозғалуы. Қоректенуі. Мінез-құлығы.

Топтық жұмыс
Тапсырма №2
Мәтінмен жұмыс Мұғалім 2 топқа тақырыптар береді, сол тақырыптың мәнін ашуды сұрайды. Басты мақсат- алға теориялық білімдерін өмірмен байланыстыра алуына бағыттау. Оқушылар берілген тапсырмаға жауап беру үшін оқулық пен қосымша теориялық мәліметтерден жауап іздестіреді. 5 мин мәтінмен жұмыс

3 мин топтың жұмысын тыңдау -зерттеушілік дағдыларының дамуы
-жаңа материалды ұсына білуі- көпшілік алдында қорғай білуі.
Мәтінмен жұмыс
Тапсырма №2
1 топ Сегізаяқтың тіршілігі
2 топ Каракатица мен кальмардың тіршілігі

Тапсырма №3
Топ аралық
Жетістік критериі
Әр топқа жаңа сабақта алған білімдері бойынша топ арасында талқылайды. Жетістік критерилерін біле отырып өзара топтар бір-бірлеріне сұрақ дайындайды. 5 мин -коммуникативтік құзіреттілігін дамыту
Жұппен жұмыс
Тапсырма №4
Құзіреттілікке бағытталған тапсырма

Жеке жұмыс
Тапсырма №5
Сәйкестендіру,
Жедел тест
Биологиялық диктант
Сұрақ -жауап

Әр топ мүшелерін білім алуға бағыттау,тапсырманы орындауға әрекет жасау үшін стимул береді.

Мұғалім оқушыларға жеке тапсырмалар ұсынады.
Оқушылар оның шешу жолын іздейді.Өзара талқыға салады.

Оқушылар тапсырманы шешу жолын іздейді.
5мин
(2+3мин)

5 мин

- коммуникативтік құзіреттілігін дамыту
- жазбаша пәндік құзіреттілік

Жеке жұмыс
Тапсырма №5
1.Сәйкестендіру
2.Жедел тест
3.Биологиялық диктант
4.Сұрақ -жауап

3 кезең
Рефлексия
Бағалау Стикерлер арқылы рефлексия.
Балдар жинағы. Сабақты қорытындылау. Қорытындылау Өзіндік бағалау парағымен жұмыс 5-6 мин -өзінің әрекетіне және топ
жұмысына талдау жасай алуы
Рефлексия

Үй жұмысы Парагроф оқу Назарларыңызға рахмет!!! Тәрбие.орг сайтынан Сегізаяқтар, кальмар, каракатица. Олардың құрылысындағы ерекшеліктер Биологиядан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Кенжебекова Самал

Қарағанды облысы Ақтоғай ауданы Абай ауылы "Абай атындағы негізгі орта мектебі"КММ биология пәні мұғалімі

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Биологиядан ашық сабақтар
Көрсетілім: 66 | Жүктеулер: 0
Барлық пікірлер: 0
avatar