Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелер

  • Жүктеулер: 7
  • Көрсетілім: 248
  • Биологиядан ашық сабақтар
  • 24/Ноя/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23368


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ашық сабақ
Бекітілді:
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 Заттардың тасымалы Мектеп: Шұбарқұдық гимназиясы
Күні: 23.11.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Ермекова Ж.Е.
Сынып: 7 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.1.3.2. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар: өсімдіктердің зат тасымалдау қызметін
атқаратын мүшелерді біледі.
Көптеген оқушылар: тамыр мен сабақ, жапырақтың
өткізгіш ұлпа арқылы заттардың тасымалданатынын
түсінеді.
Кейбір оқушылар: сабақ арқылы заттардың төменгі және
жоғарғы ағысы қалай жүзеге асатынын көрсетеді
Бағалау критерийі 1.Өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді біледі;
2.Тамыр мен сабақ, жапырақтың өткізгіш ұлпа арқылы заттардың тасымалданатынын түсінеді ;
3.Заттар тасымалына қатысатын тамыр мен сабақтың құрылымдарын дұрыс анықтайды және олардың атауларын жазады.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика мен терминология:
Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, топырақ, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, ксилема, флоэма, концентрация, су, органикалық заттар.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері ......болып келеді/келеді ...
.........-су және минералды заттарды сабақ бойымен жапыраққа жылжытатын күш. Судың тамыпдан жапыраққа дейінгі жолы-.....
Құндылықтарға
баулу

«Мәңгілік ел». Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу бағыты бойынша оқушылардың бойында табиғатты сүюге деген сүйіспеншілігін дамыту.
Пәнаралық байланыс Бейнелеу, ағылшын тілі, өзін-өзі тану
Алдыңғы білім
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы.
Бейнекөрсетілім: Суши мейрамханасы
Венн диаграммасын толтыру: Жануарлар мен өсімдіктердегі қоректік заттардың тасымалындағы айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жазады.

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
3 мин

2 мин 1. Психологиялық ахуал: Шаттық шеңберін құрып «Гүл сыйлаймын» тренингі. Гүл арқылы оқушылар бір-біріне гүл сыйлау арқылы тілектер білдіреді.
Бағалау: «Үш шапалақ» әдісі
2. Топқа бөлу: Өсімдік мүшелерінің суреттері арқылы 4 топқа бөлінеді.
1-топ: Жапырақ
2-топ: Сабақ
3-топ: Тамыр
4-топ: Гүл Гүл макеті



Сабақтың ортасы
2 мин

15 мин

5 мин

4 мин

4мин Қызығушылықты ояту. «Өсімдіктерде заттардың тасымалдануы» бейнекөрсетілім.
Ойлан-жұптас-бөліс әдісі арқылы оқушылар тақырыпты жұпта, топта талқылып, постерге түсіреді.
Кері байланыс: Топтағы досына бір сөз таңда:
• Сен жарайсың.
• Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын.
• Сенің мүмкіндігің оданда зор.

1-тапсырма. Барлық оқушыларға: Суретті танып біл әдісі
Суретте өсімдік сабағының және тамырының көлденең кесіндісі берілген. Тамыр мен сабақтың құрылысын көрсететін суретті анықтаңыз


Дескриптор: Білім алушы
-суреттен өсімдіктің тамыры мен сабағының көлденең кесіндісін анықтайды;
-сабақ пен тамырдың құрылымдарын атайды.
2-тапсырма.
Көптеген оқушылар: Термин сөздермен жұмыс. (Полиглот әдісі)
Қазақ тілінде Орыс тілінде Ағылшын тілінде
Сабақ Стебель Stem
Тамыр Корень Root
Жапырақ Лист Leaf
Оттегі Кислород Oxygen
Су Вода Water
Сору күші Всасывающая сила Suction force

Тасымалдау қызметі Транспортное обслуживание Transport services

Ксилема Ксилема Xylem
Флоэма Флоэма Phloem

Дескриптор: Білім алушы
- Тақырыпқа қатысты термин сөздерді үш тілде ажырата алады.
3-тапсырма
Кейбір оқушылар: Мылқау сурет: Үзік сызықпен жоғарғы ағыс, түзу сызықпен төменгі ағыс бағытын белгілеңіз

Дескриптор: Білім алушы
-сабақ арқылы заттардың төменгі және
жоғарғы ағысы қалай жүзеге асатынын көрсетеді.
Bilimbland.kz

Биология оқулығы.Алматы «Атамұра» 2017
А.Соловьева, Б.Ибраимова,
Ж.Алина
62-63 бет

Қалыптастыру-
шы бағалау жинағы. Жоба
7-сынып
28-бет

Кеспе қағаздар

Сабақтың соңы
5 мин Қорытынды тест орындау

Рефлексия. «Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі
Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады.

Plikers
Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бейнекөрсетілім арқылы оқушылар заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып біледі
Барлық оқушылар
Суретті танып біл арқылы өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді біледі
Көптеген оқушылар
Полиглот әдісі арқылы
тамыр мен сабақ, жапырақтың
өткізгіш ұлпа арқылы заттардың тасымалданатынын
түсінеді.
Кейбір оқушылар
Мылқау сурет әдісі арқылы сабақ арқылы заттардың төменгі және
жоғарғы ағысы қалай жүзеге асатынын көрсетеді Бағалау дескрипторы:
1.Өсімдіктерде заттар тасымалына қатысатын мүшелерді білді;
2.Тамыр мен сабақ, жапырақтың өткізгіш ұлпа арқылы заттардың тасымалданатынын түсінді;
3. сабақ арқылы заттардың төменгі және
жоғарғы ағысы қалай жүзеге асатынын көрсетті.
Қалыптастырушы бағалау мен кері байланыс: «Үш шапалақ» әдісі, «Топтағы досына бір сөз таңда» , «Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі
Сабақта техникалық қауіпсіздік ережесі сақталынады.
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
жəне неліктен?

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? Тәрбие.орг сайтынан Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелер Биологиядан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Ермекова Жанаргул Ержановна

Ақтөбе облысы, Темір ауданы, Шұбарқұдық гимназиясы биология пәні мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar