Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
Айтыс-қазақ халқының төл өнері (қорытынды сабақ)
  • 30.06.2016
  • 448 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 19266

Материалды Tarbie.org сайтынан тегін жүктеу (22.2Kb)

    Батыс  Қазақстан облысы  Бөкей ордасы ауданы Ұялы ауылы

Ш. Жексенбаев атындағы ЖОББМБ-ның қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Садыкова Гүлжан Маратқызының тәжірибесінен  

 Сыныбы: 9

Сабақтың тақырыбы

Айтыс-қазақ халқының төл өнері (қорытынды сабақ)

Сабақтың мақсаты:

Айтыс өнері-  өмір шындығының көрінісі екендігін  талқылап, топтық жұмыстар арқылы  маңыздылығын үйрену.

 

Күтілетін нәтиже:

А) Айтыс-қазақ халқының төл өнері екенін біледі.

В)Айтыскерлердің әрекеттеріне талдау жасау арқылы оның бойындағы ерекшеліктерді анықтайды.

С) Айтыстың қоғаммен бірге жасай бертініне көз жеткізе отырып, өз ойларын қорытындылайды.

 

Стратегиялық

 іс-әрекет.

«Қытайша ет тағамы», «Бірге ойлаймыз», «Венн» диаграммасы, «Көршіңді тексер» әдісі,  ассосация, «АВС» әдісі

 

Ресурстар

Флипчарт, маркерлер, смайликтер, видеопроектор, өзін-өзі бағалау парақтары, YOU TUBE сайтынан бейнеролик.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру.

 

 

 

Ой қозғау.

Айтыс өнері қай ғасырлардан бастап өркендей бастады?

Бұл өнер қай халықтарға тән?

Соның ішінде айтысты ұрпақтан-ұрпаққа жалғастырып төл өнерге айналдырған қай халық?

 

Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Сыныпта жағымды қарым-қатынас орнату.

Айтыс түрлерінің тобына қарай 3 топқа бөлу.

 

І. Әдет-ғұрыптық айтыс өлеңдер

(Бәдік, жар-жар айтыстары).

ІІ. Айтыс түріндегі өлеңдер

 (жануарлар мен адамның айтысы, өлімі мен тірінің айтысы)

ІІІ. Ақындар айтысы

(1. Түре айтыс: қайым айтыс пен қыз бен жігіт айтыстары 2.  Сүре айтыс: рулық айтыс, діни айтыс, жұмбақ айтысы,өтірік өлең айтысы, тақырыптық айтыс ).

 

«АВС» әдісі арқылы тексеру.

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздарда жазылған айтыс түрлерін топтастыру арқылы топқа бөлінеді.

 

 

 

 

Әр топта бір  бақылаушы, қалғандары бір-біріне сұрақтар қояды, бақылаушы жауаптың дұрыс немесе қате екенін айтады.

 

 

Мағынаны тану кезеңі.

 

 

Экраннан бұрынғы айтыс пен осы күнгі айтыс  туралы бейнеролик көрсетемін.

Сол арқылы топтық тапсырмалар беремін. 

 

 

 

 

 

 

 

І  топ.Венн диаграммасы арқылы

Бұрынғы айтыстар  мен осы күнгі айтыстардың ұқсастықтары мен айрмашылықтарын толтырады.

ІІ топ. Айтыс түрлерін топтастырып, қысқаша сипаттама береді.

ІІІ топ. Айтыскер ақынға тән қасиеттерді ретімен жазады.

 

Негізгі бөлім.

 

 

«Бірге ойлаймыз» стратегиясы арқылы сұрақтар беремін.

 

1.Айтыс өнерінің жаңа дәуірін 1980 жылдары бастаған талантты ақындар легінен кімдерді білесіз? (Манап, Қалихан, Көкен, Көпбай, Надежда Лушникова )

2.Жүргенде басың қатып саудаменен,

Жаныңды алсын бүгін баурап өлең. Орақпенен орылып күні кеше, Балғаменен соғылып қалған өлең,-деген жолдар қай ақындардың сөз таласынан алынған? (Мэлс Қосымбаев пен Дәулеткерей Кәпұлы. Мэлс сөзі)

3. Айтыста Сара Жиенқұлды айтыста қалай бейнелейді?

4. «Айналшық» ауруы қай айтыс түрімен байланысты айтылады?

5.Бірін-бірі сүйген екі жас өздерінің көңіл-күйін білдірген сәті бейнеленген айтыс үлгісі қай ақындарда кезедеседі? (Омарқұл мен Тәбия)

6. Түре айтыс дегеніміз не?

7. Сүре айтыс дегеніміз  не?

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар топ болып дұрыс деп таныған бір  жауапты  стикерге жазып тақтаға іледі.

Деңгейлік тапсырмалар

1-деңгей. Айтыста қолданылатын көркемдегіш тәсілдерді табу.

2 –деңгей .Берілген сөйлемді сөйлем мүшесіне талдап, қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

3-деңгей. Кестеде берілген мысалдардан айтыс түрлерін ажырату.

 

 

 

 

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша жұмыстанады.

«Шығармашылық –білімді  адам жететін шың».

Шығармашылық тапсырмалар беру.

(7 мин).

 

 

 

1 .«Айтыс-қазақ халқының төл өнері» тақырыбына эссе жазу.

 

2. « Төл өнерім-өмір өрнегім » тақырыбына өлең шығару.

 

 

Оқушылар шығармашылықпен айналысады.

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бөлім.Тест тапсырмасы

 «Көршіңді тексер» әдісі қолданылады.

 

Ерназарова Бекзада мен Бадайтов Мейірман айтысады.

 

Оқушыларға экраннан тест тапсырмасы көрсетіледі.

 

Оқушылар тест тапсырмасын орындайды.

Рефлексия

Стикер арқылы сабақ туралы ойларын жазып, тақтаға ілуді тапсырамын.

 Бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Сабақ туралы өз ойларын ашық жазып, тақтаға тіледі.

1.Айтыс түрлерін  білемін (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

2.Постерге  өз дәлелдемелерімді жаза аламын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

3.Айтыстың бастапқы кезеңі мен қазіргі кезін салыстыра аламын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

4.Ассосация жасаймын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

5. Тест сұрақтарына толықтай жауап беремін (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

6.Эссе не болмаса өлең жазамын.(  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

7. Тақырыпқа түйін жасаймын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

 

 

Табыс критериі _______________________________________

1.Айтыс түрлерін  білемін (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

2.Постерге  өз дәлелдемелерімді жаза аламын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

3.Айтыстың бастапқы кезеңі мен қазіргі кезін салыстыра аламын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

4.Ассосация жасаймын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

5. Тест сұрақтарына толықтай жауап беремін (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

6.Эссе не болмаса өлең жазамын. (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

7. Тақырыпқа түйін жасаймын  (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

 

 

Табыс критериі _______________________________________

1.Айтыс түрлерін  білемін (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

2.Постерге  өз дәлелдемелерімді жаза аламын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

3.Айтыстың бастапқы кезеңі мен қазіргі кезін салыстыра аламын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

4.Ассосация жасаймын (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

5. Тест сұрақтарына толықтай жауап беремін (  1, 2, 3, 4, ,5 балл)

6.Эссе не болмаса өлең жазамын. (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

7. Тақырыпқа түйін жасаймын  (  1, 2, 3, 4, , 5 балл)

Тәрбие.орг сайтынан Айтыс-қазақ халқының төл өнері (қорытынды сабақ) Авторлық бағдарлама материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Садыкова Гүлжан Маратқызы

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Авторлық бағдарлама | Логин: Ұстаз
Көрсетілім: 448 | Жүктеулер: 2
Барлық пікірлер: 0
avatar