Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
Алдар көсе мен бай баласы
  • 30.08.2016
  • 304 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 19394

Материалды Tarbie.org сайтынан тегін жүктеу (21.5Kb)

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ: Мектеп: Н.Островский атындағы № 8 орта мектеп
Уақыты: Мұғалімнің аты-жөні: Тауасарова Айгуль Жолтайқызы
Сыныбы: Қатысқан оқушылар саны: 23 Қатыспағандар саны: 0
Белгілі бір оқу мақсаты;
Мәтіннің мазмұнын, идеясын ашып талдай отырып, халық ауыз әдебиетімен танысады.

Сабақтың тақырыбы Алдар көсе мен бай баласы
Сабақтың мақсаты
Әңгіменің мазмұнын, идеясын түсіндіре отырып, кейіпкерге мінездеме жасау,
өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.
Оқу нәтежесі Барлығы: Мәтіннің мазмұнымен танысады. Тақырыптың мазмұнын аша отырып , сындарлы оқуға жаттықтығады. ой- өрісі, есте сақтау қабілеттері дамиды.
Көбі: мәтіндегі Алдар көсені сипаттап бере алады.
Біразы: Мәтінді оқып бере отырып, мазмұнын сұрақ –
жауап арқылы түсіндіріп,. Өтірік деген сөзге түсінік
береді.Мәтіннің негізгі түйінін жазып ,қорытынды шығарады.Ролге бөліп ойнап бере алады.

Тілдік міндеттер Алдамшы, салт

Алдыңғы меңгерілген білім Қожанасырдың тойға баруы тақырыбы бойынша халық ауыз әдебиетінде әпенде ретінде қожанасырдың қылықтары қарастырылған.

Өтілген материалдарды сұрақ қою арқылы пысықтау.
Алғашында Қожанасырды үй иесі неліктен құрметтемеді?
Ал екінші жолы не үшін сыйлады?
Қожанасыр туралы тағы қандай әңгіме білесіңдер?

Сабақ кезеңдері Мақсаты Сабақта жоспарланған оқыту іс - әрекеттері Оқыту жазбалары Оқыту ресурстары
Басы
І кезең

ІІ кезең

Ортасы
ІІІ кезең:
Бүгін сабақта халықтың жағдайын ойлаушы адамдардың тапқыр сөзін ойға түйіп алайық ол үшін жаңа сөздер үйренеді
Ұйымдастыру кезеңі. кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып бөлмесінің
тазалығына көңіл бөлу,сабаққа дайындау
шаттық шенберін құру.
Мен ең керемет оқушымын.Себебі ..... (мен сабақта тыныш отырамын)
Балалардың мотивациясын дамыту

Оқушыларды топқа бөлу

Сабақтың тақырыбын ашу: Ой қозғау

Ел арасында Қожанасыр сияқты халықтың жағдайын ойлаушы айлакер адам бар
Ол кім екенін білеміз бе?-Алдар көсе деген әрдайым байды алдап жүретін орақ ауыз, өткір тілді тағы бір тұлға туралы ойға түйіп алайық
Мәтінмен жұмыс
Негізгі кезең: (зерттеушілік кезең)

Қайырлы таң балалар!
Қайырлы таң апайлар!
Біз ерекше баламыз,
Айтқан тілді аламыз деп сыныптағы барлық оқушыларға жағымды тілек айту.

Оқушыларды санау арқылы төрт топқа бөлемін.
Халық ауыз әдебиетінің қандай түрлерін білесіңдер?
1 топ-Алғашында Қожанасырды үй иесі неге құрметтемеді?
2 топ - Екінші жолы не үшін сыйлады?
3 топ - Қожанасыр туралы тағы қандай әңгіме білесіңдер?
4 топ - Казіргі заманда осындай адамдар бар деп ойлайсыңдар?

Мәтін кім туралы айтылған? Оқулық бойынша мәтінді бөліктерге бөліп таратып беремін.
Мәтінді шағын топта талдап, бөлікке ат қояды.
Екі оқушы мәтіннің мазмұнын баяндап береді.
Сөздік жұмыс
1-топ:Мәтінді мазмұндап беру керек.
2-топ: Алдар көсенің ала таяғының суретін топпен салу керек.
3-топ:Өтірік туралы білетін мақал мәтелдер айту
4-топ: әңгімені рөлге бөліп көрініс көрсету.


Ел аузында сақталған халықтың жағдайын ойлаушы адамдар: "Тазшабала","Алдар көсе" Бейнежазба

"Алдар көсе мен бай" мултфильмі

ІV кезең: Жұмсақ ойыншық лақтыру әдісі:
Кез келген оқушыға бағыттап лақтыру керек сол оқушы сұраққа жауап береді
Сабақты бекіту.


Мәтіннің негізі ойы не? Бізді
неге тәрбиелейді
Сөз айтсаң да не іс қылсаң да тауып ойланып жасау керек екені туралы айтып тұр.

Соңы
V- кезең: Сабақты қорыту:
«Алма ағашы» әдісі
Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.
Әр топ өздері жазғандарын тақтаға іледі.Талдайды. Кері байланыс береді. (сұрақтар беру арқылы кері байланыс беру керек)

Өзара бағалау жүргізеді.

Жұмыс орныңыз және мамандығыңыз сертификатта жазылатын Алматы облысы,Талдықорған қаласы №8 Н.Островский атындағы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі.
Аты-жөні толық Тауасарова Айгүл Жолтайқызы
Материалдың тақырыбы • Бір сабаққа бірнеше модульды қалай енгізуге болады?
• Окушылардың шығармашылығын дамыту жолдары
• Оқушылардың логикалық шығармашылық қабілетін дамытуда топтық жұмыстың маңызы
• Тәлімгерлік тәрбиелі іс
• Алдар көсе мен бай баласы Тәрбие.орг сайтынан Алдар көсе мен бай баласы Авторлық бағдарлама материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Тауасарова Айгуль Жолтайқызы

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Авторлық бағдарлама | Логин: Ұстаз
Көрсетілім: 304 | Жүктеулер: 0
Барлық пікірлер: 0
avatar