Дегелеңдегі жарылыс

  • Жүктеулер: 2
  • Көрсетілім: 384
  • Авторлық бағдарлама
  • 18/Сен/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23098


Тақырыбы: Дегелеңдегі жарылыс.

Мақсаты: Оқушыларға Асқар Алтайдың «Дегелеңдегі жарылыс» атты әңгімесі бойынша қазақтың басына түскен Семей өңіріндегі ядролық жарылыс жайлы таныстыру, оқып, өздігінен ізденіп жұмыс істеуге баулу, байланыстырып сөйлеуге, ойын тұжырымдай білу қасиетін дамыту, қиындықтан қорықпайтын, елін қорғайтын, шыншыл азамат қалыптастыру.

  • Ана тілі оқулығы, стандарт бағдарламасы, ана тілі оқулығының әдістемесі.

Дереккөздер мен жабдықтар: Мультимедиялық проектор, «Нарын-Тайсойған» полигоны видео, А3қағаз,түсті маркерлер,қарындаш.

Күтілетін нәтиже:

1. Топтық жұмыс арқылы шығармашылық жұмыс жүргізу.

2.Мәтіннің мазмұнымен танысу.

3.Мәтінді сұрақ қою арқылы сыни ойлап талдайды.

4. Мәтіннен қорытынды шығарып, талдайды.

Кезең

дер

Уақыты

Мұғалімнің іс-әректі

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыға берілетін

тапсырмалар

Бағалау

Мотивациялық

кезең:

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

I. Білу:

1. Оқушыларды психологиялық жағынан сабаққа дайындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Топқа бөлу. Ереже құрылады.

 

 

 

II.Түсіну:

 

Бектай неге үй ішін әуреге салды? Үйге кім келді? Дәрігер не деді? Дәрігер Бектайдың істеген қулығын білді ме? Оны өлеңнің қай жолынан аңғаруға болады?

2. Топтастыру:

«Бектай қандай бала?»

«Шаттық шеңбер»

Достығы жарасқан (Оң қолын оң жаққа созады),

Біз сыйлы боламыз (Оң қолын түсірмей сол қолын сол жаққа созады).

Келісіп бәрімен (Бір-бірін көрсетеді),

Татулық табамыз (Өзін көрсетеді).

Бәріміз бір болсақ (Бәрі қол ұстасады...)

Бәрін жеңеміз.

Күндей болып күлімдеп (Қолдарын жоғары көтереді),

Таудай болып өсеміз! (қолдарын жоғары ұстаған күйінде біріктіреді).

 

 

 

2.Топқа бөлінеді, ереже құрады.

 

 

 

 

 

1.Өлеңді жатқа айту.

 

 

 

 

 

 

2.Оқушылар Бектайдың бойындағы қасиеттерін өлең шумағы арқылы табу.

 

 

Оқушылар мұғалімнің жылы лебізін қабылдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орындарына жайғасып, сабаққа кіріседі.

 

 

 

 

Оқушылар өлең шумағын жатқа айтады.

 

 

 

 

2.Бектайдың бойындағы қасиеттерді топтастырады, постер арқылы қорғайды.

 

 

Ауызша қошемет көрсету.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сандық бағалау.

Операциялық

кезең:

 

15 минут

 

III. Қолдану:

1. «Көрнекілік»

1.Интерактивті тақтамен жұмыс:

Асқар Алтайдың қысқаша өмірімен және шығармашылығымен таныстыру.

2. Дегелеңдегі жарылыс тақырыбы бойынша түсіндіру.

3.Видео фильм көрсету.

1.«Невада-Семей» полигоны, «Азғыр» полигоны.

2. «Нарын-Тайсойған полигоны» қосымша мағлұмат беру.

2. «Сауаттылықты ашатын хаттар»

1.Оқулықпен жұмыс:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. «Соңғы сөзді маған қалдыр»

1.Дәптермен жұмыс:

Сөздік жұмысы.

 

 

Сергіту сәті:

 

IY. Талдау:

4.«Ойлан, жұптас, пікірлес»

1.Шығармашылық жұмыс:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Талантты және дарынды оқушымен жұмыс:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Реферат арқылы өз ойларын айту.

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс:

1.Мәтінді сұрақ қою арқылы талдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс:

1.Мәтін соңындағы сөздіктерді талдайды.

 

Мультфильм арқылы жаттығу жұмыстары.

 

 

 

1.Топтық жұмыс:

Оқушылар мәтіннен ізденіп оқиды, талдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Мәтіннің соңғы бөлігін аяқтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жұмыстарын қорғайды.

 

 

 

 

 

 

Бұл оқиға қай кезде болған деп ойлайсыңдар? 1.Балалар Қажымұратқа неге қызығы да қарайтын еді? Қажымұрат пен Айтуар Абыралы тауына не үшін барды? 2. Дегелең үстінде жарылған не нәрсе? (Ядролық бомба). 3.Осы жарылыстың әсерінен Қажымұрат қандай жағдайға душар болды?

 

Сөздік жұмысы:

 

Қозғалыс қимылдарын жасайды.

 

 

 

 

1.Мәтіннен ядролық жарылыс кезіндегі табиғат жағдайы бейнеленген жерді тауып оқы.

2. Қажымұраттың

Көзі қалай көрмей қалды? Оқы.

3.Өз сезіміңді білдіріп, Қажымұратқа хат жаз.

2.Мәтіннің соңғы бөлігін өз ойыңмен аяқта.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ басшылары бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлекциялық

 

кезең:

 

15 минут

 

 

 

Y. Жинақтау:

1.«Соңғы сөзді маған қалдыр!».

1. Бүгін не жайлы өттік? Әңгіменің қай жері саған ерекше әсер етті?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. «Біз бейбітшілікті қолдаймыз!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IY.Бағалау:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушы пікірлерін тыңдау.

 

 

 

 

 

 

 

2.«Ұланымыз ұлы елдің!» өлең шумағын айтады.

Бүгінгі еліміздің қырмызымыз,

Арайлы болашақтың ұл-қызымыз.

Арасын жер мен көктің жалғайтұғын

Қанатты, жарқыраған жұлдызымыз.

3.Жеке жұмыс:

Оқушылар өздері салған суреттерін баяндайды.

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі арқылы бағаланады. Сандық бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

1.Табиғатты аялау туралы не айтасың?

2.Табиғатқа қиянат жасаған кезің болды ма? т.б.

 

 

 

 

 

 

 

2.Оқушылар хормен айтады.

 

 

 

 

 

 

 

3.Суреттерін қорғайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақ

шасына бағалары қойылады.Ата-анасына, досына, ұстазына, бір-біріне тілектерін жазады.

 

 

Үйге

тапсырма:

5

минут

Жұмыстың сипаттамасы:

1.Мәтін мазмұнын түсініп оқу.

2.«Таза болса табиғат, аман болар адамзат» шығарма жазу.

 

Пайдаланылған әдебиеттер мен қосымша материалдар:

1.Ана тілі оқулығы. Автор: С. Рахметова. Т. Әбдікәрім. Р. Базарбекова.

2.Стандарт бағдарламасы. ОМЖ. ҚМЖ.

3.Ана тілі оқулығының әдістемесі. Автор: С. Рахметова. Т. Әбдікәрім. Р. Базарбекова.

4. Асқар Алтайдың өмірі мен шығармашылық еңбегі.

5.«Нарын-Тайсойған» полигоны» видео.

6.«Невада-Семей» полигоны, «Азғыр» полигоны» видео.

 

 

 

Тәрбие.орг сайтынан Дегелеңдегі жарылыс Авторлық бағдарлама материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Дүйсенбаева Орынша Рахымқызы

Пікірлер: 0

avatar