Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
Шеберхана шеңберінде (сабақтан үзінділер).
  • 20.03.2016
  • 456 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 18073

…Сөзің асыл – баға жетпес бір сөзің мың жыл жүрсе дәмі кетпес.

М.Жұмабаев.

Шеберхана шеңберінде (сабақтан үзінділер).

Тақырыбы: Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,

Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана,

Қазақтың қос арысы, қос данасы.

Қалайша бас имессің оған, сірә.

Тіл дамыту сабағы Абай Құнанбайұлы.Үшінші қара сөзінен (үзінді).

Мұхтар Әуезов «Татьянаның қырдағы әні» (үзінді).

Сыныптан тыс оқу Мұхтар Әуезов «Бала Абай»(үзінді).

Мақсаты:М.Әуезовтің әлемдік мәдениетке қосқан үлесі туралы оқушы білімін тереңдету. Мұхтар Әуезовтың «Абай жолы» роман–эпопеясынан үзінділер оқып, Абай бейнесін мәтін арқылы талдап жан-жақты ашу. Оқушының өзіндік пікір жасау дағдыларын қалыптастырып, мәтінмен жұмыс жасау дағдысын, сөздік қорын, салыстыру, жинақтау әрекеттерін дамыту.Оқушы бойына азаматтық гуманистік қасиеттерді дарыту, сөз тереңдігін түсініп бағалай білуге, ізгілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: интертақта, слайдтар, потреттер, суреттер, эпиграфтар, жаңа сөздер, Абайдың «Қара сөздері», М. Әуезовтің «Абай жолы» кітаптары, ұлағатты сөздер, көркем фильмнен үзінді,музыка.

Түрі: Ізденіс сабақ
Типі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.( Эмблема сурет қаламұш, қағаз,көк, сары, жасыл қағаз кесіндісі, жылы лебіз,жылы сөз, оқушылар топқа бөлінеді ).

Кіріспе сөз.Біздің сөзіміз қандай әсер тигізетінін біле алмаймыз.

Нам не дано предугадать как наше слово отзовется.

Ф.И. Тютчев

Сөз, асылсөз, сөзөнері араб тіліненкелгенәдебиетсөзінбілдіреді. Қазақ әдебиетіне келетін болсақ, ғасырлар бойы ауызша дамып, сөз алтын мұра боп бізге жеткен. Жазба әдебиетінің атасы - Ұлы Абай үні бүгінгі күні біздің де үнге қосылып, жаңғырып, жаңа өріс алып тұр.

Бүгінгі сабақ үзінділері ұлы Абай мен Мұхтардың даналығын көрсетет деп ойлаймын.

Оқушыларға тапсырмаларды түсіндіру, тарату.

Тіл дамыту сабағы Абай Құнанбайұлы үшінші қара сөзінен (үзінді). Мұхтар Әуезов «Татьянаның қырдағы әні» (үзінді). Сыныптан тыс оқу Мұхтар Әуезов

«Бала Абай»(үзінді).





Интертақта арқылы Мұхтар Әуезов, Абай Құнанбай ұлы туралы қосымша мәлімет беру. (Исабаев Б. «Ұлылар мекені»).
Сөздік жұмыс, интертақтадағы жаңа сөздерді дұрыс оқып, есте сақтау, орыс тіліне аудару. Жүгірме диктант өткізіледі (топтар жазған сөздік диктанттарын ауыстырып тексереді ).

Данышпандар –

Әлдекашан-

Әрбір-

Қайратсыз-

Ақылсыз-

Надан-

Сұрамсақ-

Тойымсыз-

Жетектеп-

Сабырлы-

Момын-

Аяқтатпастан-

Өнерпаздар-

Тынышсыз-

Шабыт-

Қозғалмай-

Үңіледі-

Лүпілдеп-

Айтқыш-

Нәзік-

Жасаурай-

Есіл-дерті-







Тіл дамыту сабағынан. Абайдың үшінші сөзін тыңдатқызу (үзінді).

Бірінші топ.

1тапсырма.Матрешкадан сөздердішығарып, аудару (бірнешетілге).

Жалқау-ленивый

Қорқақ- трусливый

Қайратсыз-безвольный

Мақтаншақ- хвастливый

Ақылсыз- глупый

Надан- невежда

Арсыз- бессовестный

Сұрамсақ- попрашайка

Тойымсыз- ненасытный

Өнерсіз- бездарный

Достығы жоқ-без друзей

2тапсырма.

Синоним табу, түсіндіру.

3тапсырама.Теорема ретінде бүгінгі күнге келістіріп дәлелдеу(көмек сұрау, интернет, досыңа қонырау шалу, мұғалімнен көмек).

4тапсырма.Өз бойында Абай айтқан қаситтер кездесе ме?

5 тапсырма. Абай айтқанжаманқасиеттерденқалайбезукерек? Кластер жасап, постер қорғау.

Екінші топ. Сыныптан тыс оқу. Бала Абай (үзінді)

1тапсырма. Іштерінен үзіндіні оқиды, 1минуттың ішінде неше сөз оқығанын анықтайды, қағазға жазып қояды.

2тапсырма.Рөлге бөліп оқиды, не болмаса сахналық көрініс көрсетеді, кездескен жаңа сөздерді аударып, синоним тауып отырады (көмек сұрау; интернет, досыңа қонырау шалу, мұғалімнен сұрау).

3тапсырма. Абай балаға сипаттама кластер жасап, постер қорғау.

4тапсырма.Халқын сүйген–салтын сүйеді.

Үзіндідегі қазақ халқының салт–дәстүрін тауып алу.

5тапсырма.Салт-дәстүрді түсіндіру, бүгінгі күні бұл дәстүрлер сақталды ма? Сақталса, өзгеріс бар ма?

6тапсырма. Өз үйлеріңде қандай дәстүр сақталып келеді?

Үшінші топ. «Татьянаның қырдағы әні» (үзінді)

Көркем фильмнен үзінді көрсету, Татьянаның әнін тыңдау.

1тапсырма. Абайдың Пушкінге үңілуі(мәтінді оқу).

2 тапсырма.Үзіндіден Абайдың Пушкинді аударғанда қандай көңіл –күйде болғанын байқап, кластер жасап, постер қорғау.

3т апсырма.Татьянаны ақын өз елінің тілімен сөйлете бастады.Түсіндіру.

4тапсырма.Татьянаның хатынмәнерлепоқу.

5тапсырма.Көркем фильмдегі үзіндіжәнеөздеріоқығанТатьянаның хаты, өздерінеқандайәсеретті?

6тапсырма.Бүгінгікүніжастарарасындамахаббат, сүйіспеншіліксезімдеріқалайкөрсетіледі?Өзойларынбілдіру.

Рефлексия.

Бүгінгісабақта Абай мен Мұхтар Әуезовөздеріңізгежаңалықретіндеқайжағынанашылды?

Сабақкүнделігінтолтыру.

Сабақ күнделігін толтыру.
Білдім
жаңа білім алдым
сабақты түсінбедім









Өзім орындадым
Орындай алмадым
Кім көмектесті ? Тәрбие.орг сайтынан Шеберхана шеңберінде (сабақтан үзінділер). Авторлық бағдарлама материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Қақабаева Зәуре Балуанқызы

қазақ тілі және әдебиеті пәнінің жоғары санатты мұғалімі

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Авторлық бағдарлама | Логин: Ұстаз
Көрсетілім: 456 | Жүктеулер: 0
Барлық пікірлер: 0
avatar