Су астындағы тамаша әлем

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 79
  • Авторлық бағдарлама
  • 23/Ноя/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23364


 

Сабақтың тақырыбы:

«Су астындағы тамаша әлем»

 

Мектеп:№5 Михаил Ломоносов ОМ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Ногаева А. К.

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағаны:

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Мүсіндеудегі сюжетті бейнелеу туралы білімдерін тереңдету. Күрделі пішіндегі нысандарды жапсырмалау дағдыларын дамыту

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Тақырыпты түсінеді,ермексазбен жұмыс жасай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Сабаққа ынтамен қарайды,бедерлі мүсінді жақсы жасайды

Кейбір оқушылар:

  • Сабақта ерекше дарынымен көзге түседі.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Бедерлі мүсін жасай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Мүсін,ермексаз,сазбалшық,тас,бедер

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

 

  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?
  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?
  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?
  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауға арналған тармақтар:

Мүсін, теңіз асты тіршілік иелері.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Дельфиндер –ақылды жануарлар.................

Жазылым бойынша ұсыныстар:

« Су астындағы тамаша әлем» - жапсырмалау, бедерлі мүсіндеу

Алдыңғы оқу

Шығыс ертегілері.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар,ескертпелерді жазыңыз

 

,

 

 

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

Басталуы

Жағымды атмосфера қалыптастыру 3мин

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын сұрау.

Топқа бөлу

 

Оқушылармен сәлемдесу

Психологиялық дайындық

Көшбасшымыз – Нұр аға

Астанамыз – Нұр қала

Таразым менің - Гүл қала

Туылған жерім – Нұрлыкент

Шуақ шашар – жәй ғана.

Балалығым – бал-бала,

Кенге толы – айнала

Көркейеді ауылым,

Болашақта нұрлана.

Кубизм әдісі.

1.Жылы және суық түстер қандай?

2.Нобай-дегеніміз не?

3.Сәулет өнеріндегі макет деген не?

4.Негізгі түстерді ата.

5.Стильдеу дегеніміз не?

6.Натюрморт деген не?

Оқушылар үйде салған жұмысын қорғайды.

Әріп түстері бойынша топқа бөлу.

 

Өлең жолдары

Сұрақтар жазылған кубик

Түрлі – түсті әріптер.

 

Ортасы

Қызығушылықты ояту

«Ой қозғау»

Сергіту сәті

Практикалық жұмыс

Қорытындылау

 

 

Су асты патшалығының сұлулығы мен сан алуандығын бейнелеу.

Теңіз асты тіршілік иелері.

«Вагон құрау»ойыны.

1.Ауаға шықса ауырады

  • ішінде сауығады. (Балық)

2.Сулы жерде мекендеп

Құрлықта да секеңдеп

Шыбын-шіркей аңдиды

Жемге қашан жетемдеп (Бақа)

3.Өзі алып кемедей

Дауылдан ықпайды.

Мұхиттан шықпайды

Су шашып телегей (Кит)

4.Тастан салған үйі бар,

Көшіп жүрер асықпай

Қыста ұйықтап бұйығар

  • іздеп ашықпай. (Тасбақа)

5.Иір-иір үйі бар,

Іші қапас әрі тар,

Құлақ тоссақ

Ызыңдаған үні бар,

  • не, біліп ал. (Ұлу)

6.Сабы жоқ қамшы

Ешкімге ұсынба,

Уы бар бір тамшы,

  • ұшында. (Жылан)

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Біз бүгінгі сабағымызда су асты тіршілік иелерімен танысамыз.Су асты әлемі сондай тамаша және өзгеше!Жалпы теңіз,мұхит суларының асты небір ғажайыптарға толы.Олардың қатарында кішкентай шаяннан бастап,алып киттерге дейін толып жатқан тіршілік иелері бар.Теңіз түбінде түсі ашық алуан түрлі әдемі балықтар,таңғажайып маржан тастар,ерекше ұлу қабыршақтары,тамаша бақалшақтар,теңіз шаяндары,теңіз тасбақалары,дельфиндер,ұсақ жәндіктер сынды көптеген тіршілік иелері мекендейді.Сонымен қатар жыртқыш,қауіпті хайуандарда бар.

Біз бүгін қызықты жұмыс түрін атқарамыз.Яғни су асты әлемінің ғажайыптарын бедерлі кескіндеу тәсілімен орындаймыз.Ол үшін түрлі түсті ермексаз қолданамыз.

Ермексаз,сазбалшық,тас,ағаш,металл секілді материалдардан мүсіндеп жасалған көлемді кескін мүсін деп аталады..

Мүсін екі түрге бөлінеді:

Жұмыр мүсін -барлық жағынан көрінетін мүсіндік кескіндеу.

Бедерлі кескіндеу- жартылай көлемді мүсіндік бейне.Жазық бетте жартылай шығыңқы орналасады.

Ән айтып,қимылдар жасау.

Қауіпсіздік ережесін еске салу.

Жұмыс реті:

-Бедеріміздің өңін даярлаймыз көк және ақ түсті ермексаз кесектерін мыжғылап, қатырғы қағаз бетіне су сияқты әсер беретіндей көлбеу жағып шығамыз;

-Ермексаз кесектерін тақтайша үстінде жұмсартып илеп, жаймалаймыз.(қалыңдығы 3-5мм);

-Таяқшаның өткір ұшымен оған балықтардың, теңіз жұлдыздарының, медузалардың, т.б. сызып белгілеп,қиып аламыз;

-біздің су асты хайуанаттарымызды негізгі өңіне апарып жапсырамыз да,бедерді су асты өсімдіктері және маржандарымен толықтырамыз.Балалар топ болып жалпыдан жекеге қарай кезеңмен сала отырып, бедермен жұмыс істейді.

Жұмысты аяқтап,әр топ қорғап береді.

«Күн сөнбесін!» жаттығуы.(Сұрақ-жауап).

Тақтаға бұлт басқан күн бейнесі ілінеді. Әр бұлтта тапсырмалар берілген.Соларды орындау барысында күннің көзі ашылады.

«Әрқашан күн сөнбесін» - әні орындалады.

Сұрақтар:

1.Мүсін дегеніміз не?

2.Симметрия деген не?

3.Су асты тіршілік иелеріне нелер жатады?

4.Жұмыр мүсін қандай болады?

5.Сәулет өнері-дегеніміз не?

6.Бедер дегеніміз не?

Бағдаршам түстері бойынша бағалау.

Топ басшылары бағдаршам түстері бойынша топ мүшелерін бағалайды. Осы бағалау бойынша мұғалім қорытынды шығарады.

«Кездескенше жаттығуы» Балалар сабақтан алған көңіл күйлерін стикерге жазып,айтып дайын өңге жапсырады.

 

Бейнематериал.

 

 

 

Жұмбақтар жасырылған вагондар.

 

Бейнеролик

 

Ермексаз, қатырғы қағаз, таяқша,тақтайша,су,

Үй тапсырмасы

Ермексаздан теңіз асты тіршілік иелерінің мүсінін жасап келу.

 

 

Тәрбие.орг сайтынан Су астындағы тамаша әлем Авторлық бағдарлама материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Ногаева Акжаркын Конарбаевна

Пікірлер: 0

avatar