«Зар заман» толғауы - дәуір шындығы

  • Жүктеулер: 3
  • Көрсетілім: 107
  • Авторлық бағдарлама
  • 30/Ноя/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23424


Сабақтың тақырыбы: «Зар заман» толғауы - дәуір шындығы
5- сабак Мұғалімнің аты-жөні: Чиндалиева А.А.
Күні: 21.11.2017ж.
СЫНЫП: 7 «Б»
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны: 0
Оқу мақсаттары 7.А/И 2 Көркем шығарманың мазмұны мен түйінін әдеби талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; эпикалық, поэзииялық,драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; көркем шығарма тілін әдеби-теориялық тұрғыдан талдау.


Сабақ нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Көркем шығарманы оқып, талдайды;
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Диалогқа түсе алады.Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Шығармадағы көрсетілген тарихи кезеңді ақпарат көздерінен қарастырады, сол кездегі тарихи ахуалды сипаттай алады.Дәлелдемелер жинақтайды.
Бағалау критерийі Жеке, жұпта, топта табыс критерийлері арқылы тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік құзіреттілік
«Зар заман», «Бай –кедей», «жақсы мен жаман», «заманақыр»
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, топтық тапсырмалар, семантикалық карта, слайд, кері байланыс кестесі, стикер, бағалау кестесі.

Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік, топтастыру, миға шабуыл, «Бес жолды өлең» әдісі, «Бес бармақ» әдісі


Пәнаралық байланыс Музыка, қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері
Алдыңғы оқу «Зар заман» шығармасын оқу, талдау
Сабақтың жоспары
Блум жүйесі Оқыту іс-әрекеті Оқу іс-әрекеті Бағалау түрлері
Білу

Түсіну  Психолгиялық ахуал орнату
 Топтарға бөлу

 Семантикалық карта толтыру

 «Сұрақ-жауап» әдісі
- Шортанбай Қанайұлы қай кезеңде өмір сүрді және шығарманы неліктен «зар заман» деп атады?
- Шортанбай халықтың бұл зұлмат заманнан, қиындықтан құтылар жолын көрсете алды ма? Неліктен олай ойлайсыңдар?
- Ақынның арманы неде? -Әрбір адам? –туысым, досым, жұрағат.
-Әрбір сабақ?-Үйрену,ұғу,ұлағат.
-Әрбір ісің? Тірлік,тілек,адамдық.
Әрбір сөзің?-Шындық, бірлік,адалдық.

Көркем шығарма тақырыбы мен идеясын негізге ала отырып, өзіндік пайымдарын қағазға түсіреді.

Көркем шығармадағы автор бейнесін анықтайды.
Әдеби-теориялық тұрғыдан талдайды.


Топтық бағалау

Екі жұлдыз, бір тілек
Қолдану
15 минут

Топтық тапсырма

1-топ Эссе жазу
2-топ Бес жолды өлең
3-топ Толғаудағы кейіпкерлерді бейнелеу
Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.
Постер қорғайды.
Сергіту сәті
3 минут

«Бес бармақ» әдісі
Сыныптас достарының портретін жазады.

Талдау
Жинақтау
10 минут


1-топ «Фишбоун» әдісі
• Шығарманың себеп-салдарын анықтау
Автор бойындағы үш қасиет

2-топ «Ассосиация» әдісі
• Шығарманың идеясына талдау жасау
Автордың идеясын топтастыр

3-топ « Венн диаграммасы» әдісі
• Шығарманы талда. Салыстыр. Айырмашылығы мен ұқсастығын тап.

Дәптермен жұмыс (тыңдалым, жазылым)
Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыда баға береді.

Зар заман дәуірі мен қазіргі заман айырмашылығы

Мәтінді тыңдай отырып, баяндап жазады.

Бағалау

5 минут

Кері байланыс
3 минут
Бағалау парақшасы

Оқушының аты-жөні Семантикалық карта Сұрақ –жауап әдісі Қолдану Топтық жұмыс Талдау Қорытынды ба Балл







«Алма ағашы» әдісі

Бағалау Кері байланыс









Оқушылар сабақтан алған мағлұматтарын алма қағазына жазады.

Топ басшылары қорытынды баға қояды
Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз? Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
• • •
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Мұғалімнің аты-жөні: Чиндалиева А.А.
Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр кенті
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
М.Мақатаев атындағы №13 орта мектебі Тәрбие.орг сайтынан «Зар заман» толғауы - дәуір шындығы Авторлық бағдарлама материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Чиндалиева А.А.

Пікірлер: 0

avatar