С. Сейфуллин. Туған ел

  • Жүктеулер: 2
  • Көрсетілім: 90
  • Оқушымен жұмыс
  • 08/Ноя/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23287


Сабақтың тақырыбы:
С. Сейфуллин. Туған ел Мектеп: М.Әуезов атындағы орта мектебі Тексерілді:
Күні: Мұғалім: Еркеева С.Б.
Сынып: 3 «Б» Қатысқан: 21 Қатыпағандар:1
Сабақта меңгерілетін
дағдылық мақсаттар Окушыларға С.Сейфуллин туралы жалпы мағлұмат беру.
Өлеңдегі автордың берген ойын, идеясын ашу.

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар білуге тиісті:
Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі.
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі, өлеңді мәнерлеп оқып, талдайды.
Кейбір оқушылар білуге тиіс:
Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі, өлеңді мәнерлеп оқып, талдайды.
Автордың өзге де шығармаларын еске түсіріп, сыни көзқарастарын айтып мазмұнын талдайды.
Тілдік мақсат Оқушылар ....(істей алады)
С.Сейфуллиннің өмір баянымен танысады
Негізгі сөздер мен тіркестер
Тіршіліктің түйіні.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған мақсаттар:
Табиғат адамның досы
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?
Аталған шығарманы кім жазған?

Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы тақырып М.Мақатаев Үш бақытым
Жоспар
Жоспарланған
уақыттар Жоспарланған уақыт (жаттығулар) Ресурстар
Басталуы

2-мин.

8-мин. Ұйымдастыру кезеңі
-Сәлемдесу.
- Оқушыларды түгендеу.
«Көңіл- күйлеріңіз жақсы ма?»
«Мозайка» әдісі арқылы жыл мезгілдеріне байланысты суреттермен 4 топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау:
1. Оқушылардан үйге берілген тапсырма бойынша өлеңді мәнерлеп жатқа айтады.
2. Өлеңнің авторлары туралы деректер бойынша оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.
- М.Мақатаевтің өлеңі неліктен «Үш бақытым» деп аталады?
- Д.Әбілевтің өлеңі не туралы?
- Екі өлеңнің ұқсастығы мен айырмашылығын
«Венн диаграммасы» арқылы қорыту.
«Үш бақытым» «Туған тілім»
Слайд
Түрлі жыл мезгілдері арқылы топқа бөлінеді.

Ортасы
4 мин.

10-мин. І. Жаңа сабақ дайындық.
«Туған жер» туралы бейне жазба.
ІІ. Балаларға ой шақыру.
(оқушылардан жетелеу сұрақтары арқылы тақырыбын ашу)
1. Бейне жазбадан не көрдіңдер?

ІІІ. Жаңа сабақтың тақырыбы.

- Сонымен балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен?
- Сәкен Сейфуллиннің «Туған ел» атты өлеңімен танысамыз.
- Мақсатамыз қандай болмақ?
«Ойлан,бірік, жұптас» әдісі.
С.Сейфуллин туралы ресурстар таратылып беріледі.
- С.Сейфуллин туралы толығырақ мәлімет беру. Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин (15 қазан 1894 Ақмола уезі, Ақмола облысы, Ресей империясы - 25 ақпан [1] 1939, Алматы,Қазақ КСР, КСРО) - қазіргі қазақ әдебиетінің негізін қалаушы, ақын және жазушы,қоғам, мемлекет қайраткері. Қазақстан Жазушылар одағының негізін қалаушы. Алғашқылардың бірі болып Қырғыз АКСР Халық Комиссарлары Кеңесінің Төрағасы (1920-1925) (Премьер-Министр) қызметін атқарды.

- Бүгін осындай көрнекті ақынның "Туған ел" өлеңімен танысамыз. Өлең мәнерлеп оқылып, мазмұны түсіндіріледі.
(Сәкен Сейфуллин мұражайы)

«Үш сұрақ» әдісі бойынша әр топ 3 сұрақтан құрастырады.
Автор портреті, дәптерлер. Видио роликті көріп,тақырып қою.

Топтық бағалау.

Сұрақтарға жауап береді
Сергіту сәті Қоян биі бейнежазба
Аяқталуы
10-мин.

6-мин Топтық жұмыс.
1-топ : Туған ел,Отан туралы 5-8 сөйлеммен эссе жазу.
2-топ: Өлең құрастырады.
3-топ: Өлеңге қатысты суретін салады.
4-топ: Туған ел,Отан туралы өлең құрастыру. Кестені толтыру

№ Жаңа сөздер Мағынасы





Суретпен жұмыс:
- Сурет бойынша әңгімелеу.
- Табиғат адамға не береді?
- Табиғат –ана деген тіркестегі ой мен жоғарыдағы сурет арасында байланыс бар ма? Болса қандай?
- Суретте нені көрдік? Еліктің лағы.
- Табиғатты не істеуіміз керек?
- Мемлекетте азайып бара жетқан жан-жануарларды қорғау мақсатында оларды қайда енгізеді? «Қызыл кітап» «Автор орындығы» әдісі бойынша екі топ өз жұмыстарын қорғайды
«Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша, көрме ұйымдастыру.
«Менің білгенім» әдісі.
Оқушылар кестеге білетін сөздерін жазады.
Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау.
Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалайша түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалайша
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс –
Денсаулық пен қауіпсіздікті
тексеру, АКТ
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
мен оқу міндеттері
анық па?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде
өтті?

Бүгінгі сабақ кызықты болды ма?

Не ұнады? Неліктен?


Дифференциялау
жоспарым жүзеге
асты ма?
Тапсырмалары
сәйкес болды ма?
Уақыт дәлдігі қалай
болды? Жоспарыма
қандай өзгерістер
енгіздім?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Тәрбие.орг сайтынан С. Сейфуллин. Туған ел Оқушымен жұмыс материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Еркеева Сабира Баймуханбетовна

Шу ауданы Төле би ауылы Мұхтар Әуезов атындағы шағын орталықты орта мектебі Бастауыш сынып мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar