Мамандығым – тағдырым

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 659
  • Сыныптан тыс жұмыс
  • 24/Мар/2016

Жарияланған материалдың жеке номері: 18125


Мамандығым – тағдырым
(сыныптан тыс шара)
Тақырыбы: Мамандығым – тағдырым

Мақсаты: Әр түрлі мамандық туралы нақтырақ білу. Оқушыларға өзін-өзі тануда көмек, өзінің және айналасындағылардың психологиялық мінездемесін анықтау және талдау іскерлігін дамыту.Әр түрлі мамандық туралы нақтырақ білу,9-10 сынып оқушыларының дайындығын көрсету.
(5-8 сынып оқушылары қонақта)

Әдісі: ойын, тақырыптық көрсетілімдер,жарнамалау.

Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Кіріспе сөз:
Жоғары сынып оқушыларын толғандыратын мәселе көп. Соның бірі – мамандық таңдау. Бұл істе ата-аналар бірінші болып көмектесе алады, дегенімен мектептің орны ерекше . Ата – аналар кейде өз балаларының тілектеріне қарамастан , олардың қандай оқу орнына бару керектігін өздері таңдап қояды. Кейде дос – құрбыларының ықпалымен мамандық таңдау да кездеседі.
Қандай мамандық болса да , адамның денсаулығы мен рухани дүниесіне үйлесіп тұруы керек .Бұл факторды ескермеу салдарынан уақыт өте келе таңдап алған мамандықтан айнып қалу мәселесі туады , сөйтіп бірнеше жыл істеп , мол тәжірибе жинаған маманның кәсібін өзгертуге мәжбүр болары қақ ( бұлай істеу оңайға соқпайтыны белгілі). Сондай сәттер, қателер болмаудың алдын алу мақсатыман біздің ұстаздар 9-10шы сыныптарда қандай жұмыстар жүргізілетінін сіздерге қысқаша көрсеткіміз келеді.

Ш.Негізгі бөлім :
1)Қазір сіздердің назарларыңызға экранға аударғым келеді.
Дана адамдардың ойларын оқи отырып, өздеріңіздің келешектеріңізді елестетіп көріңіздер. а) Өзінен - өзі оза алмаған
Өзгеден де оза алмас (М . Әлімбаев )
ә) Өзен ағысын бөгеуге болады ,
Өмір ағысын бөгеуге болмайды (Халық мақалы)
б) Бақыт әрбір адам ұмытылатын мақсат (Әл Фараби)
в) Жетекке ергенді тағдыр жетелейді ,
Құлықсызды сүйрейді (Сенека)
г) Тұрмысқа тірі күнде бол себепкер ,
Отырма құр үйіңде бойға сеніп.
Талап қыл , азды – көпті жұмса ойды ,
Әр істің ақырын ойла , көңіл бөліп (Ақан сері)
ғ) Еңбектене білу – дұрыс өмір сүре алу деген сөз .
(Ж . Фабр )
д) Еңбек ете білген адам , кедейшіліктен қорықпайды .
(Халық мақалы )
ж) Бақыт барын салып еңбектенгенге бұйырады.
(И.Гете)
з) Адамдық борышың – халқыңа еңбек қыл. (Шәкәрім)

2. Қойылым « Мектеп бітіруші түлектің өмірінен көрініс»
Актерлер: Әкесі – Сеитов . Т.Т .
Анасы- Ауелбекова . М. Б .
Қызы – Жұмажанова . Г . Т .Әр түлек өзінің кәсіби жоспарларының мақсатқа лайықтылығына дәлелді түрде иландыратындай ата-аналармен әңгіме өткізу, көзқарасын дәлелді түрде жеткізе білуі.

3. Кәсіптік өзін - өзі анықтау тренингтері «Ол кімге ұқсайды ? »
Өткізуші: Ауелбекова М.Б.
Маржан Бурахановна әр түрлі мамандыққа мінездеме бере бастайды,ал балалар бұл мамандық кімге лайық болар еді деген пікір талас бастау керек,балаларға өз көз қарастарын қорғай алу мүмкіндігі беріледі. Неге осы мамандыққа осы бала лайық деп ойлайсыңдар?
4. Өнімді жарнамалау. Қазір сіздердің алдарыңызда 10б, 10а сынып оқушылары өздерінің еңбек сабақтарында бағдарламадан тыс қол өнер бұйымдарын, бағдарлама бойынша жасаған бұйымдары туралы аздан айтып береді. Дастан, Ринат, Рақила, Саид, Нурлан, Коля, Вероника, Қуат, Еркежан (Маржан Бурахановна көмектеседі)
Айтолқын: Мектепте 3ші сыныптан бастап оқимын. Шеберханаға барған алғашқы күнімнен бастап тігін пәні өзіме өте ұнады. 10 сыныпты бітірген соң тігінші мамандығын таңдаймын ғой деп ойлаймын. Тек қана тігіп қоймай ол бұйымдарды әсемдеп, әшекейлеу, сәндеу жолдарын іздестіргім келеді. Керемет нәрселерді де қарапайым тәсілдермен өңдеуге болатынына көзім жетті. Келешек мамандығым өзімді қатты ойландырады. Ол жолда көп еңбек етуім керек екенін түсінемін. Концерттерге барып жүрген жерлерімде концерттік киімдерге өте көп қаржы кететіне көзім жетті. Мысалы, мына менің үстімдегі қазақ ұлттық киімі 40 000 теңгеге түсті.Өзімнің ойымша әлі де үйренуге уақытым бар. Барлығы жақсы болса, мектеп бітірген соң арнайы оқу орнына түссем, одан соң жұмысқа түсіп тәжірибе жинақтасам, содан кейін жеке меншік шеберхана ашсам деген арманым бар. Тек өзім табыс тауып қана қоймай, басқа құрбыларыма да жұмыс орнын табуға көмектесемін деп үміттенемін. Қазір сіздерге біздің 9 сынып қыздарының түймелерден жасаған әсем жағаларды назарларыңызға ұсынамын (қыздар жағаларды көрсетеді Балнұр, Жұлдыз, Айгүль)
Ал енді сіздерге Қымбат Абдырахманқызы шығыс биін көрсетеді ол кісінің үстіндегі киім біздің шеберханада тігіліп әсемделді (би біткен соң).
- Қымбат Абдырахманқызы, біздің тіккен әшекейлеген киіммен билегенде қандай сезімде болдыңыз? Ыңғайлы ма?
Қымбат Абдырахманқызы:
- Өте ыңғайлы, шеберлер тіккен киімдерден еш кемдігі жоқ.
Ал енді, біздің шеберханадан шыққан қазақ киімін сіздерге Фармиза көрсетеді. Мен қазірдің өзінде тоқ тігін машинасымен тіге аламын. Жуырда жаңа технологиялармен шыққан тоқ желім пистолетімен жұмыс жасауды үйрендім. Бұрынғыдай бұйымды әшекейлеуге көп уақыт кетірмеуге болады, желім көмегімен бірсыпыра әшекей түрін өңдеймін.
Катя : Мне в этой школе очень нравиться уроки труда. Потому-что, всему чему я здесь научилась в жизни мне это пригодиться. Закончив школу я дома могу заниматься своим делом. Из бисера сделать различные поделки , лентами вышивать картины. Ручная работа очень ценится, так можно заработывать деньги. Из биссера колье, сережки
Украсят женское лицо.
А вот-гердань, браслеты, брошки,
Цветы, посхальное яйцо...
Какие вещи –загляденье.
От них исходит чудо-свет,
Недаром бисероплетение
Так популярно сотни лет.
Ценился бисер средь народа,
Он украшал наряд и быт.
Менялись вкусы , стиль , и мода,
Но бисер все же не забыт.
Он может вышивкой стать гладкой,
Цветком , прекрасным и жгутом.
И остается он загадкой-
Волшебной, сказачной притом.
Вероника:в этом году заканчиваю школу. За время учебы на уроках труда я научилась шить, вышивать, вязать. Мои работы принимали участия на школьных, городских и республиканских выставках. На выставке «Жұлдыз-ай» моя картина «Приглашаю к чаю» была отмечена грамотой. Так же научилась вышивать лентами. В жизни мне это пригодится . Такие картины можно продовать и зарабатывать себе на жизнь.
Два цветочка, три листочка
Вот и композиция. Я в рисунке
Самоучка, вышиваю лучше я.
Переход от тона к тону
Разукрасит вышивку.
Незамечен будет промах
В пророботке листика.
Получается нарядно,
Просто глаз не оторвать
Вот теперь уже все складно ,
Можно нитку закреплять.
Положу работу в ящик,
А потом, доставь опять,
Удивляюсь как все удачно,
Можно в рамочку вставлять.
Саид 10 «А» :Столяр работает в строительных и ремонтно-строительных организациях. Готовит и обрабатывает пиломатериалы, делает заготовки для столярных изделий, из которых собирает двери и окно. Делает плинтусы, наличники , карнизы. Собирает и устанавливает встроенную мебель,устанавливает и подгоняет по месту шпингалеты, замки. Столяр должен знать: свойства древесины разных пород, способы ее обработки;
дефекты древесины, методы заделки отдельных ее мест; технологию и оборудование столярного дела.
Нурлан 10 «А» : Бежит рубанок по доске
Как будто лодка по реке.
У столяра топор в руке-
Доска подогнана к доске.
Столяр доволен.
Он поет и в руки молоток берет

Доска сколочена с доской
и пахнет солнцем и сосной
И новый стол почти готов,
и новый стих почти готов
Вот допишу я строчку,
столяр вобьет последний гвоздь,
и я поставлю точку.
Қуат 10 «Б»:Қолда темір қалағым
Саздан сарай саламын.
Алматыдан аумайтын
Әсем қала саламын.

Денис 10 «Б»:Жалаушасы қолында
Үстінде киім арнайы
Әрбір сапар жолында
Вагон оның кең үйі.
Күндіз-түні ол сонда
Бізге қызмет етеді
Қандай жағдай болса да,
Шақырсаң тез жетеді.
Жарнама Рақила 10 «Б»:Бұйым неден жасалады,бұйымның адам өміріндегі тигізер пайдасы ,бұйымның мықтылығы туралы мәлімет жинау.Мысалы ұялы телефонға арналған қап.Дүкенде бұл қаптардың түр-түрі бар.Оларды плассмастан,шыныдан т.б.материалдардан жасайды.Ал мен оны кәдімгі тоқыма жіп қалдықтарынан тоқып алдым.Ұзақ мерзімге шыдайды ,кірлесе оңай жуылады,әр түрлі жіптер болғандықтан өте әдемі алыстан көзге түседі,үйде керексіз заттар шашылып жатпай іске жаратылады.Егер сіз осындай бұйым жасап үйренсеңіз оны кәсіпке айналдырып ақша табуға болады.Бұл өте тиімді әрі пайдалы шешім деп ойлаймын.
Шыңғыс 10 «Б»:Мен таңдайтын мамандық...
Ай-һой, ғажап қандай бұл?
Ал, қане, кәсіп таңдай біл
Аламын қандай мамандық,
Алдымда толған таңдау тұр.
Әлемге ән боп жалғанар,
Әйгілі небір тарландар
Әуелей ұшқан аққудың
Әсерлі үнін салған дәл.
Әміре мен Күләштай,
Әнші болсам не арман бар.

Саят 10 «Б»: Кәсіпкер болсам егерде,
Бар әлемді кезем де
Бар пайданы ойламай,
Барымды берем мен елге.
Балаларға өнімдерін жарнамалау кезінде қандай қиындықтар болды,қай өнімді жарнамалау ерекше есте қалды(ұнады)және неге?

IV .Қорытынды бөлім.
Әрбір адамда жетістікке жету мүмкіндігі бар...Бұл мүмкіндік дұрыс пайдаланылған жағдайда,адамның ғұмыры маңыздана түседі.Ал бұл мүмкіндікті қолдан шығарып алған адам өмірде мағынасыз күн кешеді. Әрбір жетістікке жету жолында әрбір сәтін,әрбір мүмкіндігін пайдаланып қалуы керек.Бұл мүмкіндік ең бірінші кезекте адамның еңбекқорлық қасиетімен тікелей байланысты.Адам еңбекқорлықты өмірінің басты өлшемі етіп алса,ол шықпайтын шың қалмайды,ол шықпайтын тау болмайды.
Еңбекқорлық дегеніміз-орындалуы тиіс қаандай да бір істі аяғына дейін тындырмай рахат таппау.Қай салада болсын,бір істі бастаған адам өзінің бар мүмкіндігін пайдаланған жағдайда ғана оны сәтті аяқтай алады.
(Слайдтың сөздері).
Сабақтан тыс шараны өткізгендер: Асанова.Г.К.

Ауелбекова.М.Б.



19.02.2015жыл Тәрбие.орг сайтынан Мамандығым – тағдырым Сыныптан тыс жұмыс материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Ауелбекова.М.Б. Асанова.Г.К.

Пікірлер: 0

avatar