Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
Заттың агрегаттық күйлері.Қатты денелердің балұу және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы
  • 05.12.2016
  • 219 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 20350

Сабақтың тақырыбы: Заттың агрегаттық күйлері.Қатты денелердің балұу және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы. Алматы облысы, Талғар ауданы, Талдыбұлақ ауылы, Қапиза Әбдіғұлов атындағы №34 орта мектеп -гимназиясы
Мерзімі: 14.10.2016ж Мұғалімнің аты-жөні: Сегізбаева Жамила Асетілдақызы
Сынып: 8 «а» сыныбы Оқушы саны: 22 Қатысқаны:
Сабақтың мақсаты: 7-сыныпта өтілген заттың агрегаттық күйлерін қайталау.Заттың бір күйден екінші күйге өту процессін яғни балқу,қатаю құбылыстарын түсіну. зерттеу.Алған білімдерін өмірде пайдалана алу.

Табыс критериі Заттардың бір күйден екінші күйге өтуін біледі

Заттардың бір күйден екінші күйге өтуін МКТ-мен түсідіре алады

График бойынша қатты дененің балқу температурасын,оған қажетті жылу мөлшерін анықтай алады.Сапалық есептер шығара алады.
Тілдік мақсат Тақырыптағы термин сөздердің мағанасын біледі
Кілт сөздер мен ұғымдар:Заттың қатты,сұйық,газ күйлері;бақу,қатаю,кристаллдану,булану,сублимация.
Сабақ алды тапсырма Әр оқушы 5 сұрақтан тұратын тест дайындап келу
Жоспар
Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Уақыт Ресурстар
Ұйымдастыру

Проблеманы анықтау. Жақсы психологиялық ахуал туғызу
Тренинг «Сөйлейтін қолдар….»Мұғалім командасымен1.Қолмен амандасады
2.Қолмен татуласады.
3.Қолмен қолдау көрсетеді.
4.Қолмен сәттілік тілейді.
5.Қолмен қуанышын білдіреді.
Үй тапсырмасына берілген тестті әр оқушы көршісіне береді,шешіп болған соң тексеріп бағалау парақшасына балын қояды.
Топқа 4-ке дейін санай отырып бөлеміз.Топ ережесін жаздыру.
Топ көшбасшысы ,хатшы, уақыт төрешісі,скипер
Сабақты бастамас бұрын тәжірибе қарастырайық : пробиркадағы суды шам жалынында ысытып, мұз саламыз да тығындаймыз.
-Не байқадық?
-Су табиғатта қандай күйде кездеседі?
-Осы күйлерінің жалпы атауы қандай?
-Судан басқа заттар да осындай күйлерде бола ала ма?
- не себепті зат бір күйден екінші күйге өтеді?
-Бірдей жылу беріп 1 кг темір мен дәл сондай мұзды еріте аламыз ба?

Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:Заттың агрегаттық күйлері.Қатты денелердің балқуы және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы.
1. Соған сәйкес топ басшылары жұбақ алып топпен шешеді,тол атауын қояды.
2. 1. Жылт – жылт етеді
Жылғалардан өтеді (судың сұйық күйі)
2. Өзі судан жаралған,
Бірақ судан қорқады
(мұз - судың қатты күйі)
3. Көзге көрінгенмен,
Ұстасақ қолға тимейді
(бу - газ күйі)
1. Топқа бөлінеді. 3 мин
2. Топтың ережесін таныстыру.
Әр топқа бағалау парағы таратылады топ атауы Су,мұз,бу.
Сабақтың мақсаты: Заттың бір күйден екінші күйге өту процессін яғни балқу,қатаю құбылыстарын түсіну, зерттеу,балқу температурасы туралы қорытынды жасау,білімдерін өмірде пайдалана алу .
табыс критерийі:
1. заттың бір күйден екінші күйге өтуінің себебін анықтаймыз
2 .Бір заттың не себепті әртүрлі күйде кездесуін түсіндіреміз
3.Заттың балқу кезіндегі температурасынның өзгерісін бақылап,қорытынды жасаймыз.
4.Графикке қарай отырып заттың балқуы мен қатаюын температураларын анықтаймыз.
5.Күнделікті өмірде кездесетін құбылыстарды бүгінгі білімімізге сүйеніп түсіндіреміз.
2 мин

2 мин

3 мин

1 мин

топ мүшелері атқаратын жұмыстарының төс белгісі,бағалау парағы,табыс критерийі жазылған парақ

спирт шамы,пробирка,су, мұз,тығын

Миға шабуыл.

Проблеманы шешу

Проблеманы қолдану Мақсаты: тәжірибе арқылы жаңа тақырыптағы негізгі ойды түсіну.
3. Топтық жұмыс
(жұппен жұмыс )
Тәжірибе жасау
«Балауыздың балқуын бақылау»
Әрбір 30 секунд сайын температураны өлшеп кестеге салады.не болғанын,неге болғанын түсіндіру?

5. Жұптық жұмыс
(Үлестірме материал № 3)
1) Сапалық есептер шығару.
Мақсаты: Тақырыпты түсіну деңгейін анықтау.
6.Дарынды оқушыға жеке тапсырма. (бейнетаспа арқылы әртүрлі заттың қатаюы кезінде көлемінің өзгерістерін түсіндіру.) 3 мин

5 мин

5 мин

5 мин

7 мин

3 мин

Тәжірибеге нұсқаулық
Құралдар:спирт шамы,мұз,термометр

оқулық,ватман,түрлі пламастерлер

оқулықтағы 4-кесте

Штатив
спирт шамы
Металл ыдыс.
балауыз
термометр

интернет,Білімленд сайты

Рефлексия Өзіндік рефлексии
1) Нені орындай алдым?
2) Нені орындай алмадым?
3) Неге орындай алмадым?
Мақсаты: жасалынған жұмысқа талдау жасай алу,өзін-өзі реттеу дағдысын қалыптастыру.
1. Үйге тапсырма §18, Негізгі ұғымдар мен терминдерді жаттау.5 сұрақтан тұратын тест құрастыру
2. Жеке тапсырма:
3. Сабақты қорытындылау,баға қою 4 мин Бағалау парағы

8-сынып оқулығы Тәрбие.орг сайтынан Заттың агрегаттық күйлері.Қатты денелердің балұу және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы Физикадан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Сегізбаева Жамила Асетілдақызы

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Физикадан ашық сабақтар | Логин: Публикатор | Ілмек сөздер: қатаю, агрегаттық, температурасы, Заттың, және, балұу, Денелердің, қатаюы.Балқу, күйлері.Қатты
Көрсетілім: 219 | Жүктеулер: 0
Барлық пікірлер: 0
avatar