Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
ХАЛЫҚТЫҚ НӘСІЛДІК, ҰЛТТЫҚ, ТІЛДІК ҚҰРАМЫ ЖӘНЕ ӘЛЕМ ДІНДЕРІ
  • 06.12.2016
  • 338 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 20377

Пәні:География Мектеп №61 орта мектеп
Күні:25.11.2016ж Сынып:10 Мұғалімнің есімі: Қуандықұлы Биғали
Сабақтың тақырыбы:Халықтық нәсілдік, ұлттық, тілдік құрамы және әлем діндері Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
Халықтардың нәсілдік және ұлттық құрамы туралы білу.
Адамзаттың нәсіддерге бөліну маңызын түсіну.
Нәсілдерді кестеге түсіре отырып сәйкестендіруге үйрену.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Адамдардың сыртқы ерекшеліктеріне байланысты үш нәсілге бөлінетіндігін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Нәсілдердің аумақтық ерекшеліктеріне байланысты нәсіл тармақтарына ажыратылатындығын түсінеді.
Кейбір оқушылар: Сәйкестендіру кестесін жасай отырып оны сәйкестендіруге үйренеді.
Тілдік мақсат Оқушылар ............(істей) алады.
Этнос немесе халық туралы анықтаманы айта алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Еуропойд, манғолойд, негеройд, этнос .
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
1. Нәсілдік белгілердің табиғи жағдайға әсері.
2.Аралық және аралас нәсілдер.
3.Тілдердің пайда болуы мен таралуына әсер ететін факторлар.
Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?
Жер шары халқын көбінесе тілдік негізде не себепті топтастыратынын айта аласыз ба?
Айтылым бойынша ұсыныстар:
Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.
Жетістік критерийі 1. Нәсілдердің үшке бөлінетіндігін біле алады.
2. Этностың маңызын айта алады.
3.Тілдердің пайда болуына және таралуына көптеген факторлардың әсер ететіндігін түсіне алады.
Алдыңғы оқу

2 мин 1.Д.ж бойынша орташа есеппен 1км кв жерге неше адамнан келеді?/52
2.Халық тығыз қоныстанған 1 км кв жерге 100 адамнан артық қоныстанған аудандар қатарын ата/Батыс еуропа,Үнді ганг ойпаты,Оңтүстік Үндістан,Шығыс Қытай,Жапон аралдары,Ява аралы,Ніл аңғары,Нигер өзенінің төменгі ағысы,АҚШ-тың солтүстік- шығысы,Бразилия мен Аргентинаның Атлант мұхит жағалауы
3.Халық сирек қоныстанған аудандарды ата/Сахара, орталық Азия,Арабия, Аустралия шөлдері,Канада ,Ресейдің,Еуропаныңсолтүстігі,қалың орманды ,батпақты Амазония
4.Халқы тығыз шоғырланған елдер қатарына қандай елдер кіреді?/Бельгия,Ұлыбритания,Германия,Жапония,Бангладеш,Индонезия
5.Халық тығыздығы ең жоғары елді ата/Бангладеш 1062 адамнан келедіКорея Республ.491,Нидерландыда 404
6.Иммиграция деген не?/елге басқа мемлекет азаматтарының көшіп келуі
7.Эмиграция деген не?/елден адамдардың көшіп кетуі
8.Шығыс жарты шарда халықтың қанша пайызы келеді?/ 85
9.Оңтүстік жарты шарда халықтың қанша пайызы тұрады?/10

Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
2 мин

2 мин
Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.
Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл
Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
1. Халықтардың сыртқы бейнесінде қандай айырмашылық болады? Қағаз қиындылары
Ортасы



15 мин

2 мин

10 мин
Тілдік құрамы.д.ж 7 млрд адам бар.Олардың қанша тілде сөйлейтіндігі әлі нақты анықталмаған, кейбір ғылыми деректерде3 мыңнан асады десе,ал кейбір ғылыми деректерде тіл саны 5 мың деп шамалайды.Олардың 1000-нан астамы жойылып бара жатырған немесе әлі толық қалыптасып бітпеген тілдер болып табылады. Қазіргі кезде Аустралияда аборигендердің 250,С.Америкада үндістердің 170 тілі жойылу алдында тұр.Тілдердің ¾ бөлігі ауыз екі сөйлесуге ғана пайдаланылады,яғни жазба үлгісі жоқ.Д.ж. тілдерд і45-тен астам тіл тобына, оларды өз кезегінде 20 тілдік семьяға топтастырады.Сонымен қатар ешқандай тіл семьясына, тобына енгізілмеген, шығу тегі белгісіз оқшау тілдер де бар.Олар:жапон,корей,Испанияда тұратын басктердің тілі.
Қазіргі кезде д.ж кең таралған 12 тілде халықтың 60%-дан астамы сөйлейді.Кең тараған 6 тіл:ағылшын,француз,орыс, испан,араб,қытай.БҰҰ-ның жұмыс тілдері болып саналады.
Әлем діндері.Саны жағынан христиандар басым.Христиан діні-католиктік,протестант, православие ағымдарына жіктеледі
Ислам – д.ж.120 елінде мұсылман мешіттері мен қауымдастықтары бар.Мұсылмандар, негізінен Азия жерінде шоғырланғанмен, олардың саны Еуропа мен Африкада едәуір.Мұсылмандардың жалпы саны жөнінен Индонезия(160млн),Пәкстан126 млн),Үндістан (100 млн адам) д.ж. алдыңғы орындарды алады.
Буддизм – әлемдік діндердің ішіндегі ең ежелгісі болғанымен, бұл дінді ұстанушылардың саны христиандар мен мұсылмандарға қарағанда әлдеқайда аз. Буддизм – Қытай, Жапония, Корея кеңінен таралған; Мьянма,Шри- Ланка,Тайланд,,Монғолия,Бутан,Вьетнам,Камбоджа,Лаоста басым дін болып табылады.
Топтық жұмыс Әлем діндері
І-топ 18- сызба нұсқаны талдау. Дүние жүзіндегі аса ірі этностардың өзгеру диаграммасын салыстыру.
унитарлы,федерациялы,отарлар,теократтық
ІІ-топ 22– сызбанұсқа. Д.ж діндердің таралуын бір – бірімен салыстыру
"Джигсо" әдісі арқылы жүреді
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау
Кері байланыс
1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?
3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз
болды ма?
Жұптық жұмыс Кестемен жұмыс
Еуропойд
Монғолойд
Негеройд
Анемизм
Тотемизм
Фитишизм
Шаманизм
Жұптарда өзара бағалау
Карта

Бағалау парағы

Үлестірмелі парақшалар
Аяқталуы

10 мин

2 мин Жеке жұмыс
1.Географиялық диктант
1.Нәсілдер – адамдардың сыртқы бет – бейнесінің ұқсас белгілері(түсі,шашының сипаты,бет әлпеті, бас сүйегінің пішіні,дене тұрқы және т.б) бойынша біріктірілетін топтары.
2.Антрополпологиялық белгілер ұзақ жылдар бойы белгілі бір табиғат жағдайларына бейімделу жағдайына байланысты қалыптасқан.
3.Жер шары халқы 3 үлкен нәсілге . Еуропалық,монғол тектес,экваторлыққажатады.
4 Этнос немесе халық дегеніміз дегеніміз тілі мен ата қонысының, шаруашылық сипаты мен мәдениетінің ортақтығы негізінде тарихи қалыптасқан және бірыңғай ұлттық санаға ие адамдардың қауымдастығы.
5.Әлемдегі аса ірі этнос - қытайлар.
6.Бір ұлтты елдер - .. Дания,Швеция,Жапония,Корея
7.Көпұлтты елдер - .. Үндістан,Нигерия,Индонезия,Ресей,АҚШ,Қазақстан
8.Оқшау тілдер- . жапон,корей,Испанияда тұратын басктердің тілі.
9.шаманизм қандай дін? ...Дәстүрлі діндер
10. Буддизм орталығы ...Қытайда таралған.
Дұрыс жауап арқылы бағалау
Рефлексия Жұмыс дәптері
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай доспарлайсыз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
"Джигсо" әдісі
Деңгейлік тапсырма
Орын тап
Тест тапсырмасы Дескриптор арқылы бағалау
Жұптардың өзара бағалауы
Дұрыс жауап арқылы бағалау Қазақстан тарихы әдістеме
АКТ
Карта
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Тәрбие.орг сайтынан ХАЛЫҚТЫҚ НӘСІЛДІК, ҰЛТТЫҚ, ТІЛДІК ҚҰРАМЫ ЖӘНЕ ӘЛЕМ ДІНДЕРІ Географиядан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Қуандықұлы Биғали

Қызылорда обл, Арал ауданы, Аралқұм елді мекені №61 орта мектебі География пәні мұғалімі

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Географиядан ашық сабақтар | Логин: gulzhan_kenzhebaeva
Көрсетілім: 338 | Жүктеулер: 1
Барлық пікірлер: 0
avatar