Топырақ және оның құрамы мен құрылымы

  • Жүктеулер: 88
  • Көрсетілім: 615
  • Географиядан ашық сабақтар
  • 04/Сен/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23073


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 3.Физикалық география

3.4Биосфера

Мектеп:№16 орта мектеп

 

Күні: Аманбек Нұржамал.География пәні мұғалімі

 

Сынып:7а Қатысқандар:25 Қатыспағандар:1

 

Сабақтың тақырыбы

Топырақ және оның құрамы мен құрылымы

Осы сабақта меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары

7.3.4.Топырақ құрамын ,түрлерін анықтап,құрылымын графикалық түрде көрсетеді.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар :

-топырақ құрамын ,құрылымын неден тұратынын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

-топырақтың түзілу факторларын атап өз түсініктерімен көрсете алады

Кейбір оқушылар:

-топырақ туралы жалпы мағұлмат қалыптастырады.

Бағалау критерийі

Білу.

Топырақтың құрамын түрлерін , оның маңыздылығы туралы біледі.

Түсіну.

Топырақтың құрылымын графикалық түрде көрсете алады.

Тілдік мақсаттар

Мәтінді оқи отырып топырақтың құрамын, түрлерін анықтап зерделейді.

Бейне материалдарды ,бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Топырақ түзуші факторлар,топырақтану,қарашірінді(гумус),құнарлылық

Құндылықтарға баулу

Патриотизм,азаматтық жауапкершілік.Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау.Қарым қатынас жасау,достық,айналасындарға қамқорлық жасау.

Пәнаралық байланыс

Химия,биология,физика

Алдыңғы білім

Биосфера туралы оның құрамы, құрылымы,шекаралары мен қасиеттері туралы біледі .

Сабақтың жоспарланған

Кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер,

Ресурстар

 

Сабақтың басы

10 минут

Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.Оқу құралдарын алдырып ,назарларын сабаққа аудару.

Шаттық шеңберін құрып бір-біріне сәттілік тілейді.

Топқа бөлінеді.

Описание: картинки по запросу топқа бөлу тәсілдері

Үй тапсырмасы «Автор орындығы әдісі» арқылы сұралады.

Описание: картинки по запросу автор орындығы әдісі

1.Биосфера дегеніміз не,грекше қандай ұғым береді?

2.Биосфера қабығының қалыңдығы қанша километр?

3.Биосфераның басқа қабықтарға қарағанда ерекшелігі неде?

Описание: картинки по запросу шаттық шеңбері

 

Сабақтың ортасы

20-25 минут

Тақырыпқа байланысты бейне материал көрсету.

Описание: картинки по запросу топырақ құрылымы докучаев

Тапсырма

Мәтінмен жұмыс.Тақырыпқа байланысты постер қорғайды .

3 топ топырақ құрамын түрлерін анықтайды.4-ші топ сарапшы болады.

І топ.Топырақ туралы ғылым және оның маңыздылығы.

ІІтоп.Топырақтың құрылымы және құрамы.Топырақтың түзілу модельі.

ІІІ.Топырақты қалыптастырушы заттар.Топырақты қалпына келтіру шаралары.

ІҮ. Топ сарапшы топ

Галерея әдісі бойыншатоптар арасында

байланыс орнайды.

Кестемен жұмыс.Топырақтың құрамы

Описание: похожее изображение

«Миға шабуыл»әдісі
1. Топырақ дегеніміз не?
2. Топырақтың бойында қарашірік қалай пайда болады?
3. Топырақтың беткі қабатының түсі неге қоңыр болады?
4. Топырақ

қандай құрамдас бөліктерден тұрады?
5. Топырақтың қандай түрлері бар?
6.Топырақтың тау жыныстарынан басты айырмашылығы неде?

 

Интер белсенді тақта

7 сынып оқулығы

Постер.Маркерлер.

Описание: картинки по запросу топырақ слайд

 

Сабақтың соңы

10 минут

Топ басшылары топты бағалайды .

Сарапшы топ топтарға «ҚҚҚ» әдісі бойыншв баға береді.

Кері байланыс

Описание: похожее изображение

Описание: похожее изображение

Бағалау парақшалары.

Смайликтер

Стикерлер

Описание: картинки по запросу смайликтер суреті

 

 

Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

 

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

Пән аралық байланыстар.Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану.

 

Топқа бөлу барысында дарынды оқушылармен қабылдауы төмен оқушыларды аралас отырғызып тапсырманы, кестені орындау барысында көмек көрсетілу ұсынылады.

Сабақ барысында серіктесін бағалау,өзін-өзі бағалау,бағалау критерилері дескрипторлармен ,сабақ соңында тақырыпқа байланысты орындаған тапсырмасының деңгейіне байланысты баға қойылады.

 

Биология химия пәндерімен байланысты

Акт-ны уақытқа байланысты қолданылуына қарай оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбейді.

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Бүгінгі сабақ барысында қойған мақсаттарым шынайы және қолжетімді болды.Барлық оқушылар белсенді іс-әрекетте болды.Сабақта топтық жұмыс кезінде берілген тапсырмалар аясында саралау дұрыс жүргізілді.Уақыт жетпеушілік сезілді. Бірақ оны келесі сабақтарда болдырмауға тырысамын

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқыту мен оқуға қатысты)?

 

1:Топтық жұмыс жасау барысында Галерея әдісі тиімді болды.

 

2:Инсерт әдісі одан да тиімдірек болатын еді.

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

1:

 

 

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиындықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарла не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

Тәрбие.орг сайтынан Топырақ және оның құрамы мен құрылымы Географиядан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Нуржамал Аманбек

Пікірлер: 0

avatar