МЕКЕН ҮСТЕУ

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 534
  • Қазақ тілінен ашық сабақтар
  • 10/Окт/2016

Жарияланған материалдың жеке номері: 19629


Сабақтың мақсаты: 1.Мекен үстеу туралы түсінік беру, түсіндіру.
2.Оқушыларды елін, жерін, Отанын сүюге , бірлікке тәрбиелеу.
3. Дүниетанымын кеңейту,өзін еркін ұстауға, өз ойын түсінікті жеткізе білуге, өзіндік зерттеу арқылы ойын қорыту дағдыландыру.
Сабақтың түрі: Ой дамыту, іздену, білімді жинақтау, бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, сын тұрғысынан ойлау, сатылай кешенді талдау, топтық ,жеке жұмыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих
Сабақтың көрнекілігі: оқулықтар,таратпа кестелер, түсті маркерлер,ақ қағаз, портретттер
Жұмыс түрлері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру кезеңі:
1. Амандасу,түгендеу.
2. Сыныпта жағым-ды психологиялық ахуал туғызу.
3. Топқа бөлу:
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Қойылатын сұрақтар
Қызығушылығын ояту:

ІІ. Жаңа сабақ: Мағынаны тану:

III. Сабақты бекіту:
Топтық жұмыстар:
1-топ.
1.Абылай хан ішке кіргенде уәзірлері сыртта қалып қойды. (үстеулерді тауып, сөйлемді талдау)
2-топ.
Үстеулерді тауып астын сыз.
Абылай сарбаздарына алдыда талай жеңіс күндері күтіп тұрғанын айтты. (үстеулерді тауып, сөйлемді талдау)
Оқулықпен жұмыс.
296-жаттығу.
(ауызша)
298-жаттығу. (жазбаша) 2 топтан екі оқушы тақтаға сөйлем құрап, талдайды.

Сергіту сәті:
Релакция

Шығармашылық жұмыс:
«Ауылым –алтын бесігім» ой-толғау.

IY.Сабақты қорыту.
Y.Кері байланыс:
V. Үйге тапсырма:
VII. Оқушылар білімін бағалау: Оқушыларды түгендеп, құрал-жабдықтарын қарап шығамын.
Барлық оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтқызамын..

Оқушыларды қималарды құрастыру арқылы топқа бөлемін.
1.Үстеу дегеніміз не?
2. Үстеу құрамына қарай қалай бөлінеді?
3. Үстеу мағынасына қарай қалай бөлінеді?
4. Мезгіл үстеу дегеніміз не?
Сұрақ. Биыл қазақ хандығының қанша жылдығын тойлаймыз?Қандай қазақ хандарын білесіңдер?
Қай хан үш жүздің басын қосты?Қандай заңдар хандық дәуірде жарық көрді?
Биыл қазақ хандығына 550жыл. Алғашқы қазақ ханы –Жәнібек пен Керей. Соңғы хан –Бөкей.

Сөйлемде қимылдың, іс-әрекеттің болу орнын, бағытын білдіретін сөздерді мекен үстеу дейміз. Мекен үстеу негізінен етістікпен тіркеседі. Мекен үстеулері де құрамы жағынан негізгі я туынды түбір немесе күрделі түбір бола береді. Сұрақтары: қайда? Қайдан?
Мысалы:осында, ілгері, жоғары, әрі-бері, арттан.
Жұмыс түрлерін әр топтың топбасшылары келіп алады.

Жұмыстың жүруін қадағалаймын.
Уақыт беремін.

Жұмыстың жүруін қадағалаймын.
Уақыт беремін.

Психологиялық сергіту

Жұмыстың жүруін қадағалаймын.
Уақыт беремін.

Үстеуді топтастыргызамын.
Бейнелі суреттерарқылы өз көңіл-күйін білдіру.

271-жаттығу. Ережелерді жаттау

Өзін-өзі бағалау парақшаларын таратып беремін.
Жақсы тілек
айтады.

Топ-топ болып отырады.
Жауап береді.

Топтастырады,
қорғайды.

Өз ойларымен бөліседі,
жауап береді.

Әр топ бірігіп жұмыс жасайды. Бір – бірін тыңдап, ақылдаса отырып бір шешімге келеді. Жасаған жұмыстарын ортаға шығып қорғайды.
Топ болып бірігіп жауап береді.

Оқиды,талдайды
Жауап береді

Жаттығу жасайды

Жазып алады,талдайды.

Әр оқушы жұмыс жасайды,оқып үстеулерді атайды.
Топтастырады.
Тақтаға жапсырады.
Жазып алады

1. Әркім өзін – өзі бағалайды.
2. Топ басшысы тобындағы оқушыларды бөлек бағалайды. Тәрбие.орг сайтынан МЕКЕН ҮСТЕУ Қазақ тілінен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Ешмагамбетова Гулбахрам Сейткаримов

Алматы қаласы Қ.А.Яссауи атындағы№123 мектеп-гимназия қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar