Сұлтанмахмұт Торайғыров

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 784
  • Қазақ тілінен ашық сабақтар
  • 10/Апр/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 22576


Қазақ әдебиеті
Сынып: 7
I.Сабақтың тақырыбы: Cұлтанмахмұт Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» , «Мен-қазақ» өлеңдері (слайд№1-2)
II.Сабақтың мақсаты:
 1. Білімділік: Өлеңге арқау болған С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып», «Мен-қазақ»өлеңдеріндегі ақын арманы, өмірлік мұраты, оның өз шығармаларында надандық пен қараңғылықты сынауы.
 2.Дамытушылық: ақынның өлеңдерін мәнерлеп оқыту барысында балалардың тілдерін дамыту.
 3. Тәрбиелік: ұлы тұлғаның өлеңдері арқылы адамгершілікке,мейірімділікке ,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, оқу-білімнің маңыздылығын ұғындыру. (слайд№3)
III. Сабақтың түрі: жаңа сабақ
IV.Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, оқулық.
V.Оқыту әдістері: Түсіндіру,сөздікпен жұмыс, мазмұндау, талдау, мәнерлеп оқу.
VI. Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы
VII. Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: функцианалды сауттылығын жүзеге асыру мақсатында, оқушылармен сұхбаттасуы: -Оқушылармен сәлемдесу-тілдесу.
А) Кезекшімен сұбаттасу:
-Бүгін кезекші кім?
-Қазір қандай сабақ?
-Қазақ әдебиеті нешінші сабақ?
-Кеше қзаақ әдебиеті сабағы болды ма?
-Бір аптада қазақ әдебиеті неше рет болады?

VIII. Үй жүмысын тексеру:- Ал, балалар, сендерге алдын ала тапсырма берілген. Сендер іздену жұмысы барысында, өздерің Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмірбаянымен танысып, бүгінгі сабаққа мазмұнын айтуға дайындалдыңдар.
-Енді өмірбаянына шолу жасайық. Кім ақынның мазмұнын айтады? (слайд№4) (Бірнеше оқушы өмірбаянын қысқаша айтып береді)

IX.Жаңа тақырып:
1.- Бүгін біз лирикалық ақын Сұлтанмахмұт Торайғыровтың «Мен- қазақ» және «Шығамын тірі болсам адам болып..» деген өлеңдерімен танысамыз. (слайд№5-6)
-Бұл өлеңнің қандай түріне жатады? (көңіл-күй)
2.-Ақынның өлеңіндегі мына жолдары сабағымыздың ұраны болады, (слайд№7)
X. Сөздікпен жұмыс:
 Жиһан-әлем, дүние- мир
 Надан-невежда, неуч
 Белді буу-решиться
 Толған ай-полная луна
 Асылық-лишнее
 Егес-вступить в единоборство (слайд№7)
XI. Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқиды. (слайд№10) Өлнңді талдау.
–Ақынның екінші өлеңі «Мен – қазақ»
- Қалай ойлайсыңдар бұл өлең кім туралы?
-Бұл өлең қандай сезім таудырады?
Өлеңді оқушылар мәнерлеп оқиды. Бір шумаққа талдау жасайды.
XIV Сабақтың қорытындысы:
1.Біз бүгін кімнің өлеңімен таныстық?
 2.Қандай өлеңдерімен таныстық?
 3.Өлеңге байланысты сөздерді айтып беріңдерші.
 4. Осы өлеңдері бізді неге үйретеді?
XV. Бағалау.
XVI.Үй тапсырмасы: «Мен-қазақ» өлеңді жаттау Тәрбие.орг сайтынан Сұлтанмахмұт Торайғыров Қазақ тілінен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Жабаева Жанат Нұртайқызы

Қостанай облысы Қостанай ауданы Владимиров орта мектебі Қазақ тілі және әдебиеті

Пікірлер: 0

avatar