Төл сөз бен автор сөзі

  • Жүктеулер: 8
  • Көрсетілім: 706
  • Қазақ тілінен ашық сабақтар
  • 19/Янв/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 21115


Апта 3 Күні 3 Сабақ 3
Сабақтың тақырыбы
Төл сөз бен автор сөзі
Сілтеме
8-сыныптың қазақ тілі оқулығы
Мақсаты
Білімділік: Оқушылардың төл сөз бен автор сөзі туралы білімдерін дамыту, диалог арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту;
Дамытушылық: өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру, топтық жұмыс арқылы қызығушылығын арттыру;
Тәрбиелік: бірін-бірі сыйлауға, тыңдауға шақыру, ынтымақтастықта жұмыс істеуге баулу.
Мұғалім үшін оқу нәтижелері

* Оқушылар төл сөз бен автор сөзін ажырата алады.
* Сөйлемнен еркін таба алатын болады.
* Автор сөзінің ерекшелігін ажырата алады.
* Өзара пікірлесе отырып, ойларын дәлелдейді;

Сабақта туындаған негізгі идеялар
Төл сөз бен автор сөзі туралы алған білімдерін қолдана алуға үйрету;
Тапсырмалар
Шығармашылық тапсырмалар
Жұмыс түрлері
Топтық жұмыс Жұптық жұмыс Бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс- әрекеті
1-тапсырма:
Сергіту минуты
2-тапсырма:
Оқушыларды стратегиялық бөлініс арқылы мақсатты түрде өзім зерттейтін А,Б,С деңгейіндегі үш оқушыны топ басшысы қылып қалдырамын.Топқа бөлу үшін сурет қиындыларын беремін.
Топтарға топтың атын, ережесін жазу парағы беріледі.
Бағалау: әр оқушының алдына «Менің ұялы телефондар дүкенім...» атты парақша беремін.

3-тапсырма:
Үй тапсырмасын сұрау
Үйге берілген тапсырманы «қонаққа бару» әдісімен әр топтың қасына барып сұраймын.

Мағынаны тану
4-тапсырма:
Автор сөзіне байланысты 158-жаттығуды орындау.» Абай жолынан» үзінді берілген. Мәтінді 3 топқа бөліп, төл сөздерді табуды ұсынамын.
Бұл сөздердің авторы М.Әуезов. яғни автор сөзіне мән беруіміз керек. Сондықтан М.Әуезов туралы шағын бейнежазба көрсетемін.
5-тапсырма:
Жаттығуға арқау болған Абайдың он төртінші қарасөзін тыңдайды.
6-тапсырма:
«Екі жұлдызша, бір тілек..»

7-тапсырма:

Үйге тапсырма
Үй тапсырмасы: Төл сөздерді қатыстырып, «Ұлы Абайға хат жазу»
8-тапсырма:
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің?

9-тапсырма

«Ыстық орындыққа» сабаққа белсене қатысқан оқушыны шақыру
Оқушылар көңілдене орындайды.

Әр оқушы бір-бірден алады, топқа бөлінеді. Сурепте берілген қиындыларды әр оқушы бір-бірден алады, топқа бөлінеді.Суреттерді жинайды.

Оқушылар топтарымен ақылдаса отырып, толтырады

Оқушылар дүкенге ұялы телефондар жинайды

Оқушылар жауап береді, түсінбегендеріне тобы түсіндіреді.

Оқушылар топпен кеңесіп төл сөздерді табады.

Автор туралы білетіндерін ортаға салады.

Оқушылар қарасөзден түйгендерін постерге түсіреді. Төл сөз бен автор сөзін пайдаланулары керек.

Өз постерлерін қорғайды.
Бір-бірін бағалайды, қорытынды жасайды.

Стикер қағаздардың түстеріне аты-жөндерін жазады.

* оқушылар алдарындағы пирамидаға сабақты салады.

Ойларындағы сұрақтарын қою.
Сабақтың ресурстары: оқулық, топқа беретін тапсырмалар, презентация.

Бағалау: Әр тапсырма сайын дүкендеріне берілген ұялы телефондарды жинайды. Дүкендерінде қандай ұялы телефнолдар бар, соған қарай бағалаймын. «5» -

«4» -

«3» - Тәрбие.орг сайтынан Төл сөз бен автор сөзі Қазақ тілінен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Зәкариянова Сандуғаш Зарыққанқызы

Алматы қаласы Түркісіб ауданы С.Сейфуллин атындағы №74 жалпы білім беретін мектеп қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar