Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйесін шешу

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 587
  • Математикадан ашық сабақтар
  • 23/Авг/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23066


 

Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйесін шешу

Сабақтың мақсаты

Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері жайында білу және оларға берілген есептерді шығара алу арқылы проблеманы шешуді ұйымдастыра отырып өз қызметінің нәтижесін бағалауға бағыттау

Күтілетін нәтижелер

- оқу сауаттылығы бойынша сын тұрғысынан оқу және оны қалай пайдалану керектігі туралы мағлұмат алып, өз бетінше жұмыс жасауға дағдыланады;

- жинақталған білімді пайдалана отырып ауызша және жазбаша қарым-қатынас жасауға үйреніп, жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын дәл, нақты айта білуге дағдыланады;

- көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелеріне берілген есептерді шешу барысында кездесетін қиындықтар мен қателіктерді өз бетінше шешу дағдылары қалыптасады

Сабақ түрі

Жаңа форматтағы ҰБТ - ға дайындық түрінде өткізілген сабақ

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі,ағылшын

Сабақ кезеңдері

Ресурстар

Мұғалім - оқушы әрекеттері

Технология, әдіс-тәсілдер

Жеке жұмыс

Бағалау

Үй тапсырмасы

Оқулық

№265,266

Еске түсіру тапсырмасы ретінде Математика+вертуалды лаборатория ресурстары қолданылды.

Математика—Анализ бастамалары—Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар

 

 

 

Бақылау, тексеру

 

Ауызша тексеріледі.

Жауабын үш тілде айту

Өзін-өзі тексеру

Қызығушылықты ояту

 

 

 

 

 

 

Саламатсыздар ма, балалар

Бала өмірдің гүлі.Сондықтан мен сендерді болашақ гимназиямыздың түлектерін гүлге теңегім келіп отыр.Қазір мен әр топқа гүл берем.Сендер осы гүлдердің жапырағындай жайнап, осы оқу жылын жақсы аяқтап, жоғарғы оқу орнына түсіп армандарыңа жетіңдер.Әр бала осы гүлдің бір жапырағынан алуларыңызды сұраймын.

«Біздің» - сөзі жазылған жапырақты алғандар 1 топ

«класс» - сөзі жазылған жапырақты алғандар 2 топ

«тамаша» - сөзі жазылған жапырақты алғандар 3 топ

Ендеше топ мүшелері сабаққа дайынбыз ба?Өз тобымызды таныстырайық

Бәрі: Біздің класс тамаша

 

Әр топ мүшелері алдарыңа берілген бағалау парақшасына дикрепторлар бойынша бағалайсыздар.Сабақтың әр кезеңі бойынша бағалап отырасыздар.

 

Бүгінгі сабақта білім алушылар тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындай отырып оқу сауаттылығымызды, жазу сауаттылығымызды және есте сақтау қабілетімізді дамытып, өз бетімізше жұмыстанамыз.

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

«Біздің класс тамаша»

Бойынша топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

Үш шапалақ

 

 

 

 

 

Мағынаны тану

 

1.Оқу сауаттылығына арналған тапсырмалар

Шарты:

А)Мәтінмен танысу барысында білетіндеріңізді «˅» , түсініксіз болса «!»

Ә)Мәтінді мына сұрақтар төңірегінде сыни көзқараспен оқу

  • Мен бұл мәселе туралы не ойлаймын?
  • Осы мазмұннан алынған ақпарат менің бұрынғы осы мәселе туралы білетініме сәйкес келе ме?
  • Осы ақпаратты үйрене отырып мен не жасай аламын?
  • Маған бұл жаңа ойлар,идеялар қаншалықты әсер етті?

Көрсеткіштік теңдеудәреже көрсеткіші белгісіз болатын теңдеу.Көрсеткіштік теңдеусіз өмір сүруге болмайды.Оны білгеніміздің пайдасы зор.Сондықтан мен көрсеткіштік теңдеулердің бірнеше тәсілдермен шығарылатындығын білемін.

  • Теңдеудің екі жағын бірдей негізге келтіру;
  • Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару;
  • Жаңа айнымалы енгізу тәсілі;
  • Теңдеудің екі жағын да көрсеткіштік функцияға бөлу;
  • Графиктік тәсіл

Құрамында көрсеткіштік теңдеуі бар теңдеулер жүйесін көрсеткіштік теңдеулер жүйесі деп атайды.Көрсеткіштік теңдеулер жүйесі кез-келген оқу орнына тест тапсырғанда кездеседі.

 

Сын тұрғысынан оқыту тәсілі

 

 

 

Ойлану, бас қатыру, өзгелердің ойына сын тұрғысынан қару,салыстыру, тұжырымдау

 

Жеке жұмыс

Топтық, жұптық Іздену, ойлану

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр бала жұмыс дәптерімен жеке жұмыстанады

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі бағалау

 

Жауабы: - 6; -12/2; 12/2;-36/6; 2*(-3)

  •  

Жауабы:-7/8; 7/8; -14/16; 14/16

Б)Көрсеткіштік теңдеулер жүйесін шешіңдер:

 

Жауабы:(-1;0); (1;0); (-2/2; 0); (5/5;0)

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

А)Бірдей негізге келтіру тәсілі...

  • Теңдеудің екі жақ бөлігін де бірдей негізге келтіру
  • Теңдеудің сол жақ бөлігіндегі дәреженің көрсеткішін оң жақ бөлігіндегі дәреже көрсеткішіне теңестіріп, мәндес теңдеу алу
  • Шыққан теңдеуді шешу
  • Табылған түбірлерді берілген теңдеуге қойып тексеру
  • Берілген теңдеудің шешімін жазу

Ә)Жаңа айнымалы енгізу тәсілі...

  • Айнымалыларды жаңа айнымалымен алмастыру арқылы алгебралық теңдеу алу
  • Шыққан теңдеуді шешу
  • Алгебралық теңдеудің табылған түбірлерін алмастырылған теңдікке қойып, алғашқы айнымалының мәндерін анықтау
  • Табылған мәндердің берілген теңдеуді қанағаттандыратынын тексеру
  • Берілген теңдеудің шешімін жазу

 

«Мозайка» ойыны

 

 

Топтағы балар қатысады

 

Қолпаш

тау

«Тамаша»

 

 

Сәйкестікті орнату тапсырмалары.Шарты: Көрсеткіштік теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешімін таба отырып, арасындағы сәйкестікті анықтаңда

 

 

 

Ой толғаныс

 

 

 

 

1)BilimLand.kz сайтында iTest ресурсымен жұмыс жасау

ҰБТ тестері---математика---өту---қосымша тест---10 сұрақ

2)Алтын белгі үміткерлерімен жұмыс «Зымыран сұрақтар»

  • «Алгебра және анализ бастамалары» оқулығының авторы кім?
  • К тұрақтысының алғашқы функциясы... кх+с
  • Оқу сауаттылығы дегеніміз...
  • Функционалдық сауаттылық дегеніміз не?
  • Зейінділікті арттыратын жаттығулар
  • Функционалдық сауаттылықта басшылыққа алынатын сапалар
  • Көрсеткіштік функция дегеніміз не?
  • Көрсеткіштік функцияның анықталу облысы
  • Көрсеткіштік функцияның мәндерінің облысы
  • Көрсеткіштік функция графигінің орналасуы.
  • Көрсеткіштік теңдеу дегеніміз не?
  • Көрсеткіштік теңдеулерді шешу тәсілдері

Топтық жұмыс

 

Әр оқушы жеке жұмыс жасайды

Әр топ бірін-бірі тексеру



Кері байлныс

Стикер лер

 

 

  • Білемін

 

 

  • Білгім келеді

 

 

  • Үйрендім

 

Жеке

Жеке жазып тақтаға іледі Бірнеше оқушы өз пікірін айту

 

Үйге тапсырма

 

№270, №268 жұп

 

Түсіндіріліп беріледі

 

Тәрбие.орг сайтынан Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйесін шешу Математикадан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Есжанова Г.Б

Ақтөбе облысы Хромтау қаласы№6 Хромтау гимназиясының математика пәнінің мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar