Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
ҚМЖ. САННЫҢ ПАЙЫЗЫН ТАБУ
  • 10.02.2017
  • 150 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 21646

Математикадан қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Сарбаева Жайнагуль Жанатовна БҚО, №14 ЖОББМ математика пәнінің мұғалімі
Сыныбы: 5 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Санның пайызын табу. (Есептер шығару)
Мақсаты: Оқушыларға санның пайызын табуға есептер шығарту.
Күтілетін нәтиже: А) Санның пайызын табу тәсілін біледі.
В) Оқулықтағы және ОЖСБ есептер шығарады, сыни ойлай алады.
С) Есептердегі қателерді түзетеді.

Керекті жабдықтар: Стикер, флипчарт, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маршрут карта, микрокалькулятор, youtube.com сайтынан процент туралы видеороликтер
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Оқушы әрекеті Мұғалімнің формативті бағалауды қолдануы жөнінде түсіндірме
Кіріспе Ұйымдастыру (1-3 мин)
Топқа бөлу (Әріптерден сөздер құрау, пайыз, сентум, бөлшек, сандар)
Үй тапсырмасы
Стикердегі диалог әдісін қолданамын.
№1286, 1297, Тарихи деректер

Сұрақ: 30 дың 10 пайызы
Жауап: 5,7 Сұрақ: 57 нің 10 пайызы
Жауап: 3
Сұрақ: 200дің 10 пайызы
Жауап: 9 С: 310ның 10 пайызы
Ж: 12,5
С: 125тің 10 пайызы
Ж: 20 С: 28дің 25 пайызы
Ж: 56,5
С: 36 ның 25 пайызы
Ж:31
С: 232нің 25 пайызы
Ж: 7

С: 360тың 25 пайызы
Ж: 25 С: 100дің 25 пайызы
Ж: 90
С: Тіктөртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы 75 %-ға ұзын. Ауданы
Ж: шама мәнінің өсімін анықтауға болады. С: Процентті пайдаланып
Ж:33
С: Процент туралы алғашқы түсінік қайдапайда болды?
Ж: жүз орнына процент белгісін салып, терген С: 1685 ж Парижде коммерциялық арифметикаға нұсқаулық кітапта терушілер неден қате жіберген?
Ж: Нидерландалық Симон Стевин
С: Проценттік кестені енгізген кім?
Ж: проценттік есептеулер С: Шамаларды салыстыруда, өсімдерді белгілеуде не қажет?
Ж: Үндістанда 5 ғ
Топқа бөлу арқылы сабаққа кіріседі. Үй тапсырмасын тексергенде бір-бірін тыңдайды, бірін – бірі тексереді.

Сұрақтар арқылы жауаптарын табады.

Диалог арқылы үй тапсырмасын бекітеді. Оқушылардың жауаптарын бағалайды (қолдау, қолпаштау).
Тұсаукесер
Блум таксономиясы сұрақтар беру Миға шабуыл сұрақтар:
1) Пайыз дегеніміз не?
2) Пайыз не үшін қажет?
3) Санның пайызын қалай қалай табамыз?
4) Санның пайызын табу өмірде керек пе? Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді.
Сабақтың мақсат – міндеттерін айтады. Оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену дағдыларын дамыту, жаңа сабақты өткен тақырыппен байланыстырып, сабақтың мақсат – міндеттерін таныстырып, күтілетін нәтижеге жетудің жолдарын қарастыруға мүмкіндік береді.
Негізгі бөлім

Оқулықпен жұмыс А деңгейі №1291;1294; В деңгейі №1300;

Падкаст көрсетіп, оқушылардың
сыни ойлауын стоп кадр арқылы бағалау

ОЖСБ 4 есеп

«Ойлан.Жұптас.Бөліс»
№1291
1) 12000 ның 12%-ы Ж:2240тг
2) 5000 – ның 12%- ы Ж:5600тг
3) 8000 – ның 12%-ы ж: 9760тг
№1294 (Микрокалькуляторда орындау)
№1300
2,5*60/100 =1.5 (Су)
2.5*19/100=0.475 (Сарымай)
1,5+0,475=1.975
2.5-1.975=0.525 (қант)

Есеп шығарады. Пайыздың пайдасы?

Берілген есептерді ауызша есептеп табу.

ОЖСБ
9228, 9226, 9227,9229 нұсқа
24 %-ы 96 – ға тең санды тап?

13 %-ы 1,69 –ға тең санды тап?
320 ның 30%-ын тап
430 – дың 45%-ін тап
№2 Есептің қатесін түзет:
Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап.
Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х
2-сан 0,35х
3 –сан 0,35х+2,1
0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х
x=4,2

Кеңейтілген тапсырма:

90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек?
Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек.
1) Білім
2) СТО
3) Ойлау
4) Шешімдері анықталмаған
5) Бастапқы және соңғы нүктелер арасындағы өзара әрекет
№2 Есептің қатесін түзет:
Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап.
Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х
2-сан 0,35х
3 –сан 0,35х+2,1
0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х
x=4,2
Топтар оқулықпен жұмыстанады.

Мысалды түсіндіреді. Формула жазады.
Ереже тұжырымдайды.

Жұпта сыни ойлау тапсырмасы

Бір – біріне түсіндіреді.

Жеке жұмыстанады.

Кеңейтілген тапсырма, дарынды және талантты оқушыларға тапсырмалар беру қосымша

Кейбір оқушыларға кеңейтілген тапсырмалар беремін. Қате есептер беріп, қатесін түзетеді.

Дарынды оқушылармен жұмыс. Оқушылар өздері оқыған материалдармен жұмыстанып, олардың жұмысын бағдаршам арқылы бағалаймын.
Жасыл – көмектің қажеті жоқ,бәрінбілемін.
Сары – түсіндім, бірақ азадп көмек керек
Қызыл – түсінбедім, көмек бола ма?

Мадақтау арқылы бағалау. (Жарайсың!, Керемет!сенің қолыңнан келеді!)

Бағалау критериі арқылы бағалау

Дәптерге смайлик суреті арқылы өзін бағалау

Қорытынды
(10 мин)

Үйге тапсырма: Сабақты аяқтау. «5 сұрақ»
Стикерде жазылған 5 сөзге сұрақ қою арқылы ия жоқ деген жауап алады.
Кері байланыс:
Санның пайызын табу үшін %
Процент белгісі Процентті жай және ондық бөлшекпен жазып, берілген санды осы бөлшекке көбейту керек.
Санның пайызын табу үшін пайызды қандай бөлшекпен орындау керек?
Санды енгізіп, процентті осы санға көбейтеміз.
Микрокалькуляторды пайдаланып, пайызды қалай табамыз?
Жай және ондық бөлшекпен

№1292,1297
Сабақты стикердегі сөздер арқылы қорытындылайды.

Кері байланыста кестені сәйкестендіріп, тақырыпты қалайша меңгергендерін көрсетеді.

Формативті тест арқылы түсіну дәрежесін бағалау. Тәрбие.орг сайтынан ҚМЖ. САННЫҢ ПАЙЫЗЫН ТАБУ Математикадан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: САРБАЕВА ЖАЙНАГУЛЬ ЖАНАТОВНА

БҚО, ОРАЛ ҚАЛАСЫ, №14 ЖОББМ МАТЕМАТИКА ПӘНІНІҢ МҰҒАЛІМІ

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Математикадан ашық сабақтар
Көрсетілім: 150 | Жүктеулер: 7
Барлық пікірлер: 0
avatar