Абай Құнанбаев шығармалары

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 446
  • Балабақшадағы ашық сабақтар
  • 28/Май/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 22896


Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
25 күні Бейсенбі айы мамыр 2017ж
Білім беру салалары/Образовательные области: Коммуникация,таным,драма
Бөлімі/Раздел:
Тақырыбы/Тема: Абай Құнанбаевтың шығармалары
Білімдік мақсаты /Образовательная цель: Балалардың жыл бойында алған білімдерін бекіту;
Дамытушылық мақсаты /Корригирующая цель :.Қоршаған әлемдісезінуге және сезімін өлең-жыр жолдарымен білдіруге қалыптастыру
Тәрбиелік мақсаты /Воспитательная цель : Жыл бойына жаттаған өлең жырларды жазған ақын,ұлы жазушылардың атын өз еркімен нақты айтуға жаттықтыру.Көркем әдебиеті,қызықты математика,қоршаған орта,және патриоттық сезіммен байланыстырылған
Көрнекі құралдар/Развивающая среда.кітапхана,Абай Құнанбаев кітаптары,жыл мезгілдерінің суреттері,үнтаспа,сандар,т.б
Сөздік жұмыс: шығарма,бейне таспа,үн таспа,өлең-жырлар.
Қос тілдік / Полилингвальный компонент: кітапхана-библотека.мен кітап оқығанды жақсы көремін-я люблю читать книги. Жаз-лето,қыс-зима,күз-осень,көктем-весна.
Қызметтің кезеңдері
Этапы деятельности Тәрбиеші әрекеттері
Действия воспитателя Балалардың әрекеттері
Действия детей
Мотивациялық – түрткі болатын
Мотивационно побудительный Сабақтың барысы:
Шаттық шеңбер
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Иіліп сәлем береміз,
Біз әдепті баламыз.
-Дұрыс отыра қойыңдар
Енді сендерге бір жұмбақ жасырайын,шешуін кім табады?
Арайлап таң атты,
Нұрлы сәуле таратты.
Жарқырайды күніміз,
Күліндейді жүзіміз.
Айтыңдаршы балалар бұл қай мезгіл?
-Қане бір-бірімізге шуақты күн тілеп ыстық сезімдерімізді бөлейік.



-Сәлеметсіздер ме!

-Таңертеңгі мезгіл.
Біржан-аспанымыз ашық болсын!
Айару-күн шуақты болсын!
Б.Амина-шаттыққа толы
болсын!
Алимансұр-Біз балдырған тең басқан,достығымыз жарасқан!
Жансәуле-Тілегіміз әділдік,
Барлығы:Ашық болсын, кең аспан!
Ұйымдық – іздену
Организационно-поисковой

-Балалар,сендерге қандай жыл мезгілдері ұнайды?
-Бір жылда неше мезгіл бар?
-Жыл мезгілдері бізге қандай сыйлықтар сыйлайды?

Балалар,білесіңдер ме,табиғат ғажайыптарынтерең сезінген,өлең жазған ақын атамыз кім?
Олай болса,жыл мезгілдері жайлы өлеңдерін еске түсірейікші

-Бәрекелді балалар
Кәне орынымыздан тұрып сергіту жасайық
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрып тұрайық
Мойынымызды бұрайық
Қолымызды көтеріп саусақты ашып жұмайық
Содан соң төмен түсіріп
Алақанды ұрайық
Осы кезде ән әуені қойылып ішке екі бала кіреді

Кітапханаға балалар бізбен бірге барасыңдар ма?
Жақсы балалар барамыз ба?

Кітапханашы апай кіреді:
Ақниет: сәлеметсіңдер ме балалар?

-Бәрекелді балалар шынымен сұрап тұрсыңдар ма?

-Бәрекелді балалар
Қазір бір дидактикалық ойын ойнайық
Сендер көп ертегі әңгімелер білесіңдер ме айтып беріңдерші..
Ертегі сұрау
-бәрекелді балалар сендер жылбойы жаттаған өлеңдердің,аңыз әңгімелердің авторларын білесіңдер ме?
-бәрекелді балалар
Мен сендерге кітаптар берейін сендер көп нәрсені біледі екенсіңдер мына кітаптарды санаңдаршы
Енді осы сандарға тоқталып тақпақ айтып кетейік

Сергіту сәті
«қимылды ойын»
Геометриялық денелерді пайдалана отырып төрт топқа бөліну
Мақсаты:әр бала өз берілген геометриялық денеге барып тұру керекбаланың шапшаңдығын дамыту
«есеп жұмбақ»
-жақсы балалар мен сендерге есеп жұимбақ жасырайын
Көлдең ұштвы жеті қаз
Қайтып қонды екі қаз
Қонбады оның нешеуі
Кане кім тез шешеді?
2 ші: жаңа ғана шалғанда
Он бұзау жүреді
Әлде шаршап қалдыма
Жатып қалды бесеуі
Кане кім тез шешееді?

Кітапханашы: балаларға рахметін айтып сыйға А.Құнанбаевтің кітаптарын ұсынады!


-қыс,көктем,жаз,күз.
.-4
Қыс мезгілі-сырғанағын,шаңғысын,шанасын,аппақ қарын сыйлайды.
Көктем мезгілі-Сырғанағын өзенін,алғашқы гүлін,көгілдір аспанын сыйлайды.
Жаз мезгілі-ыстық күннің сәулесін ашық түсті гүлдерін,жемісімен көкенісін сыйлайды.
Күз мезгілі-алтын астығымен,нанын,саңырауқұлағын сыйлайды.

-Абай Құнанбаев атамыз

Алима: ЖАЗ
Жаздыкүн шілде болғанда,
Көкорай,шалғын,бәйшешек.
Ұзарып өскен толғанда,
Күркіреп жатқан өзенге көшіп ауыл қонғанда.
Біржан:КҮЗ
Сұр бұлт суық қаптайды аспан,
Күз болып дымқыл тұман жерді басқан.
Білмеймін тойғаныма,тоңғаныма,
Жылқы ойнап,бие қақшқан,тай жарысқан.
Жансәуле:ҚЫС
Ақ киімді денелі ақсақалды,
Соқыр мықау танымас тірі жанды
Үсті басы,ақ қырау түсі суық басқан жері сықырлап келіп қалды.
Айару:Жазғытұрым қалмайды...
Катя:Түйе боздапғқой қоздап....

-балалар сергітуді жасайды.

1.бала.-Досым жүрші Асханаға барайықшы
2.бала.Қойшы оданда кітапханаға барайық.
1 бала:не болды кітапхана,кітапхана деп оданда асханаға барып тамақ ішейікші,қарным ашып барады.

-Барамыз
2.бала:сәлеметсіз бе?
1.бала:ешкім жоқ қой

1.бала:бізге А.Құнанбаевтің кітабы керек еді.
2,бала:Ол кісі ұлы жазушы,ақын дейді
Біз ол кісі туралы білгіміз келеді.
-Біз ғана емес біз достарымызбен ұлы А.Құнанбаевты білгіміз келеді.

Сырнай керне болса дауысына ұмытылып ержеткенде бәрін бьілгісі келеді.
Ол не? «неге бүйітті?» бұл немене деген сұрақтарға жауап іздейді.тыныштық көрмейді

-жеті,лақ
-мақта қыз
-шалқан,бауырсақ т.б

Ы.Алтынсарин,Т.Молдагалиев т.б

1.2.3.4.5
Бір дегенім бірлік
Қолым жүр іліп
Бірлік шалғы тұтқасы
Алғаның жөн біліп

Екі деген есті
Ел жайлауға көшті
Салқын екен жайлау
Салқын самал есті

Үш дегенін үскі
Ұшып жерге түсті
Тыңдыратын істі
Үскі неткен күшті

Төрт дегенім төсек
От жағамын көсеп
Төсек жақсы үйіткені
Жайлы орынға есеп

Бес дегенім бесік
Бөбек жатыр өсіп
Уағында анасы
Шомылдырар шешіп

Қонбай кеткен бес қаз

Бес бұзау жайылып жүр

Балалар қуанып,әр қайысы сыйлықтарын алды!
Рефлекстік – түзету
Рефлексивно-корригирующий тәрбиеші ұйымдастырылған оқу қызметін қорытындылай келе,
Балалар біз бүгін қайда бардық?
Кітапханадан қандай әсер алдыңдар?
А.Құнанбаевтан басқа қандай ақын,жазушылармен таныстыңдар?
Тәрбеші балалардың жауаптарына қанағаттанып сабақ соңында балаларды мадақтайды. Сұрақтарға жауап береді.

-кітапханаға бардық ол жақтан көп нәрсе үйрендік.
Күтілетін нәтиже/Ожидаемый результат:
Білу/Знать: жыл бойындағы алған білімдерін бекіту;шығарманың мазмұнын білу
Түсінуге тиіс/Иметь: қоршаған әлемді сезінуге және сезімін өлең-жыр жолдарымен білдіру
және түсіну
Істей білу керек/Уметь:.шығарманың тәрбиелік маңызын түсіне білу Тәрбие.орг сайтынан Абай Құнанбаев шығармалары Балабақшадағы ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Бейсенбаева Қымбат Князгалиевна

Қарағанды облысы Жезқазған қ №5 "Тамаша" бөбекжайы

Пікірлер: 0

avatar