«Үш аю»

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 791
  • Балабақшадағы ашық сабақтар
  • 13/Фев/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 21713


Жалпы орта білім беретін Мереке мектеп –балабақшасы
Шағын орталық





«Үш аю»
Қуыршақтар театры.



Тәрбиеші: Умаргалиева. Г. М.

Мақсаты: Балалардың танымдық қаблеттерін арттыру, ертегілер туралы түсінігің бекіту. Балалардың ой-қиялын дамыту, әртүрлі мінез - құлықтарды ажырата білуге үйрету. Ірі және ұсақ моториканы жетілдіру, сонымен қатар пішін, көлем түсінігің кеңейту. Сөйлеу тілінің диалогтық формасын дамыту. Рольдік-сюжеттік ойыңдарға қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Көрнекілектері: Үйдін , орманың, жиһаздардың макеті . Саусақ театры (куыршактар: үш аюдың және қыздын).
Тәрбиеші: Балалар , бүгін біз ертегілер еліне саяхатқа барамыз. Біз қаңдай ертегілер білеміз?
Балалар: Бауырсақ ертегі, үш аю ертегісі.
Тәрбиеші: Жақсы, сол «үш аю» ертегіні қазыр бізге даярлық топтың балалары қуыршақтар арқылы қойлым қөрсетеді. Ендеше балалар бәріміз тыңдайық.
Ерте-ерте-ертеде Настя деген қыз орманға қыздармен санырауқұлақтар теруге барады да орманда адасып кетеді. Айналасына қарайды қыздарды іздейді , қөп жүреді , шаршайды, бірақ қыздарды таба алмайды , бір үйді көреді..
Настя: Қандай үлкен орман! Жемістерді, саңырауқұлақты терем деп адасып қалдым ! Әже-е-е! Ата-а-а-! Қаранғы түсіп кетті ғой!. Мен алысқа кетіп қалыппын ғой ! Ау! ау! Мына әсем үйге барайыншы.
Тәрбиеші: Сол кезде ормандағы үйдің ішінде.......
Михайловна: Михалыч тұр бал жинайық! Орманға барайық! Аралар ұшіп кеткен болар!
Михалыч: Барамғо!
Михайловна: Потапка, сенде бар, жемістер теріп, бал жина, басқа аңдар жеп қояр!
Потапка: Ой барамғо ,ойнап алайыншы.
Маған балдан тәтті тосап пісіріп қой!. Менін сүйікті ыдысыма салып қой !
Михайловна: Жақсы балақай пісіріп қояйын

Аспан шайдай ашылды
жерге сауле шашылды !
Үйді қазыр жинайын,
Тамағымды салайын ,
Араларда ұшіп келсе,
Менде орманға барайын

Михалыч: Мағанда тамағымды дайыңдап қой !
Михайловна: Жарайды ,сенің де тамағынды дайындап кетерімін!
Тәрбиеші: Михайловна тамақ дайындап, үлкен ыдысқа папасына, орташа ыдысқа өзіне және құрттай ыдысқа баласына әзірлеп орманға кетеді .
Аюлар орманға кеткенде олардың үйіне Настя қыз келеді......

Настя : Ой қарным ашты. Қаңдай үлкен үй , қаңдай үлкен үстел . Мына үлкен орындыққа отырайыншы , үлкен ыдыстан ішейінші . Ойбой ашшы екен!.Орташаға отырайыншы, орташа ыдыстан ішейінші. Ойбой қышқыл екен!. Құрттай орындыққа отырайыншы, құрттай ыдыстан ішейінші. Тамаша ! Қаңдай дәмді!. Шаршадым ұйіқым келді!
Тәрбиеші: Настя шаршап жататын болмелеріне барады .

Настя: Ойбой! Қаңдай үлкен керует осыған жатайыншы, ой улкен екен. Орташаға жатайыншы ойбой биік екен құрттайына жатайыншы .Т амаша! Қаңдай әдемі менің керуетімдей екен. А-А-А! Ұйіқым келді.

Тәрбиеші : Сол кезде үйге аюларда келеді.....

Михайловна: Масқара ! үйге біреу кіріпті!

Михалыч: Кім менің ыдысымнан ішкен?

Потапка: Кім менің ыдысымнан ішіп, бәрін жеп қойған ?

Михайловна: Кім менің жастығымды алған ! Ұстаңдар!!!

Тәрбиеші: Қыз айқайды естіп ойанып кетеді. Жылдамдап қашып үлгіреді. Осымен ертегі аяқталды.
Балалар! біз бүгін не туралы айттық?
Ертегі қалай аталады?
Аюлардың атттары кім? Ыдыстардың қөлемі бірдей ме?
Олар қаңдай аңдар? Қайда өмір сүреді?і Сендерге не ұнады?

Балалардың жауабы. Тәрбие.орг сайтынан «Үш аю» Балабақшадағы ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Умаргалиева. Г. М.

Пікірлер: 0

avatar