Халқым менің қонақжай

  • Жүктеулер: 2
  • Көрсетілім: 442
  • Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар
  • 15/Авг/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 23047


Өзін-өзі тану пәні.

Сабақ тақырыбы:

«Халқым менің қонақжай»

Өскемен қаласы «№46 орта мектебі»КММ

 

 

Қатысқандар саны: 24 оқушы

Мұғалімнің аты-жөні: Төлеубекова Ж.Т.

 

 

Сынып: 2 «Ә»

 

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

«қонақ», «қонақжайлылық», «сыйластық» туралы түсіну, дұрыс іс-әрекет құндылығының мәнін ашу;

 

 

Сабақ мақсаттары:

 

 

 

«Қонақ», «қонақжайлылық» туралы мағұлмат алады, қонақты сыйлау іскерліктері қалыптасады.

 

 

Оқушылардың басым бөлігі:

 

 

Қонақтың кім екендігін айта алады;

 

 

Кейбір оқушылар:

 

 

Қонақ күту дәстүрі, қонақжайлылық туралы талдап,дәлелдеп,ой қорытады.

 

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:Өз ойларын еркін жеткізе біледі

 

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 

 

Сөздік жұмыс жасайды

 

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым)

 

 

Қонақ – үйге келген мейман.Қазақ халқына тән ерекше қасиеті – қонақжайлылық туралы, қонақ күтудегі жақсы қасиеттер жайындағы ойлары

 

 

Сіз неліктен .... екенін аласыз ба?(айтылым)

 

 

Қонақ деген кім? Олар не үшін құрметтеледі? Қонақжайлылық дегенді қалай түсінесіңдер?Неліктен «Жақсы қонақ –құт,береке» деген?

 

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

 

 

Дәйексөзді құрастырады, сөздік жұмыс жасайды

 

 

Алдыңғыоқу

Халық даналығының не екендігін, оған нелер жататының біледі.

 

 

Жоспар

 

 

Жоспарланған уақыт

 

 

Басталуы

Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

 

 

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

Мағына

ны ашу

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз )

 

Тыныштық сәті «Нұрға бөлену»

Мақсат: оқушыларға жағымды ойларға берілу

Нәтиже: өздерінің санасында, қиялында ойлап тапқандары жайлы әңгімелеп, суреттейді.

 

Қазақтың қасиетті сандарына байланысты 4 топқа топтастырамын (7,9,12,40)

Мақсат: халық даналығын дәріптеу

Нәтиже: қасиетті сандар туралы түсініктерін кеңейтеді.

 

 

Үйге мәтіннің мазмұнын біліп келу тапсырылған

Мақсаты: өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру («Өсиет әңгіме» мәтіні)

«Сұрақты ұстап ал» әдісі

Ассоциация: сөзжұмбақ шешу арқылы сабақтың дәйексөзін құрастырып, сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады

Сөздік жұмыс: «Жақсы қонақ – құт, береке» дәйексөзінің мағынасын ашып, дәптерге түсіреді.

Мақсат: жаңа тақырып бойынша білімдерін саралау

Нәтиже: жақсы қонақтың кім екендігін, неліктен құт, береке әкелетіні туралы білгендерін ортаға салады.

Мұғалім сыйы «Қонақасы» аңызын айтып беремін

Мақсат: жаңа сабақтың мақсатын ашу

Нәтиже: қонақасы туралы ақпарат алады, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Бейнекөрініс «Қонақ түрлер» (қонақтың түрлері туралы көріністі тамашалайды)

Сұрақ-жауап: қонақтың қандай түрлерімен таныстыңдар?

Мақсат: жаңа ақпаратты визуалды түрде қабылдау, ой қорыту

Нәтиже: қонақ түрлері туралы ақпарат алады, жаңа сабақ тақырыбын ашады.

 

 

«Конверт-сұрақ» әдісі

Әр топқа тапсырма беріледі

1-топ: Дастарқан басындағы мәдениет туралы не білесіңдер?

2-топ: Дастарқанға қонаққа ұсынатын тағамдардың суреттерін салындар.Бұл дастарқанға кімдерді қонаққа шақырар едіңдер?

3-топ:«Қонақты қарсы алу» рәсімін сахналалап көрсету

Мысалы: Үйіңде ата-анаң жоқ кезде,үйлеріңе туыстарың немесе достарың келгенде, сендер ол қонақты қалай күтесіңдер?

4-топ:Қонақ күтуден адамның қандай жақсы қасиеттері көрінеді?

 

Мақсат: қазақ халқының дәстүрін дәріптеу, ойларын кеңейту, оқушылардың шығармашылығын дамыту

Нәтиже: қазақ халқының дәстүрін туралы білімдерін толықтырады, ойларын кеңейтеді, шығармашылықтарын дамытады

 

Топпен ән айту «Қазақы дастархан»

 

Рефлексия

« Шығу парағы» әдісі

Мақсат: сабақты қорытындылап, алған білімін бағалау

Нәтиже: әр оқушы өз ісіне рефлексия жасайды, мұғалім келешекте ескереді

Алдарыңда түрлі-түсті жүрекшелер бар. Кімге қай түстегі жүрекше ұнайды соныалайық. Әр жүректің бүгін сабақ туралы пікірлерінді жазады

 

Үй тапсырмасы:

Халқымыздың басқа да салт-дәстүрлерін туралы жазып келу

Формативті бағалау (ОҮБ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

«5Т» ережесін еске түсіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтағы жекелеген оқушыларды ерекшелігі үшін мадақтап, смайликтермен бағалау

 

Ресурстар

 

 

 

 

 

 

 

7,9,12,40 сандарының суреті

ресурс парақтары

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

 

Оқушыларға«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы жылдамдыққа сұрақтар қойып жауап аламын және «Қонақ деген кім? Олар не үшін құрметтеледі? Қонақжайлылық дегенді

қалай түсінесіңдер? Неліктен «Жақсы қонақ –құт,береке» деген?деген сұрақтар беру арқылы оқушыларды сыни ойлауға, өздігінен шешім қабылдай алу дағдысын дамыту мақсатында сұрақтар қоямын,тапсырмалар барысында өз қабілеттерін ашады ..

Қалыптастырушы бағалау, смайликтер арқылы бағаланды

Математика, музыка, әдебиет пәндерімен тығыз байланысты.

Жұмыс барысында қауіпсіздік ережелері ескертілді.

Бейнефильм көрсетілді.

Қазақы салт-дәстүрлерге негізделген тапсырмалар болды.

Оқушыларды топқа бөлуде жаңа сабақтың тақырыбымен байланыс болды.

Оқушылардың топтық жұмыс жасау арқылы бірлескен қарым-қатынас орнады.

 

 

               

 

 

Тәрбие.орг сайтынан Халқым менің қонақжай Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Төлеубекова Ж.Т.

Өскемен қаласы «№46 орта мектебі»КММ

Пікірлер: 0

avatar