Меню
Артқа » » » » Материал жариялау
ХАЛЫҚҚА БІЛІМ БЕРУ
  • 05.12.2016
  • 188 Көрсетілім
  • Талқылау
  • Жарияланған материалдың жеке номері: 20364

Пәні:Қазақстан тарихы Мектеп №61 орта мектеп
Күні:5.12.2016ж Сынып:9 Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан
Сабақтың тақырыбы: Халыққа білім беру
Қатысқандар саны:16 Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) Сауатсыздықты жою жолдарын білу.
Халыққа білім берудің маңызын түсіну.
Кестемен жұмыс жасауға үйрену.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Ересектердің арасындағы сауатсыздықты жою ісі 1921 жылы 26 маусымда Каз ОАК -де қаулы қабылданғандығын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Мектепке қазақ және басқа да шығыс ұлттарының қыздарының тартылғандығын және барлық жерлерде жалпыға бірдей білім беру жөніндегі қоғамдық қорлардың құрылғандығын түсінеді.
Кейбір оқушылар: Халыққа білім берудегі хронологиялық жылдармен жұмыс жасауда кестемен жұмыс жасауға үйренеді.
Тілдік мақсат Оқушылар ............(істей) алады.
Азамат соғысы жылдарында ересектерарасында сауатсыздықты жоюдың кең жолға қойылғандығын біле алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
КазОАК, Халағарком,ШЖМ
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Кеңес үкіметі тұрғындары арасындағы сауатсыздықты жою.
Республикадағы білім беру жүйесін құруға зиялы қауым өкілдерінің ықпалы.
Халыққа білім беру саласындағы жетістіктер.
Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?
"Төте оқу" газетінің не себепті шығарылып жатқандығын айта аласыз ба?
Айтылым бойынша ұсыныстар:
Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.
Жетістік критерийі Сауатсыздықты жою қоғамының құрылу себебі мен салдары туралы біле алады.
Сауатсыздықты жою ісіндегі қиыншылықтарды атай алады.
Халыққа білім берудегі Қазақстан үкіметінің материалдық көмегін түсіне алады.
Кеңес билігінің алғашқы жалдарындағы кәсіптік-техникалық білім берудің жолға қойылғандығын айта алады.
Алдыңғы оқу 4 мин КСРО Конституциясы қашан қабылданды?
КСРО Жоғарғы Кеңесінің сайлауы қай жылы өтті?
Ақмола-Қарталы күре жолының үзындығы қанша шақырым?
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
2 мин

2 мин Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.
Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл
Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
1.Адамның танымын, дағдысын, дүниеге көзқарасын жетілдіру үшін, сауатсыздықты жою үшін не қажет? Қағаз қиындылары
Интерактивті тақта
Ортасы



15 мин

2 мин

10 мин

Халық арасында сауатсыздықты жою:
Бұл процесс өте баяу жүрді. Себебі – елде оқыған азамат саны аз болды, материалдық – техникалық база нашар болды. 1924 жылы «Сауатсыздықты жою» қоғамы ұйымдастырылды. Бұл қоғам ерікті түрде жұмыс жүргізді. Ұлы Отан соғысы басталар алдында еңбекке жарамды тұрғындардың арасында сауатсыз, хат танымайтын адам болған жоқ. Яғни сауатсыздықты жою жұмысы аяқталды.
XIX ғасыр басында Қазақстанда ағарту ісі негізінен ислам дінінің қағидаларын үйретумен шектелді → Қазақстанның Ресейге қосылу процесінің аяқталуына байланысты оқу жүйесі өзгерді: орысша білім бере бастайды → 1867 – 1868 жж реформалар бойынша орыс үкіметінің ағарту саласындағы мақсаттары да айқын көрсетілді.
* Мешіт, мешіт жанынан ашылған медреселер → МЕКТЕПТЕР ашылды, мешіт жанында діни мектеп ашылды.
• Қаржы халықтан жиналды.
• Оқу жылы – мамыр айы – тамыз айында аяқталды.
• Сабақ кестесі 7.00 – 11.00 дейін және 13.00 – 16. 00 дейін
• Оқытылған пәндер – құран, тарих, философия, араб тілінің грамматикасы, орыс тілі, математика, логика, т.б.
•Оқу жылы – үш, төрт, бес, он жыл
• Оқушылардың жасы – 8 жастан – 20, 30, 40 жасқа дейінгі
• Нәтижесі: XIX ғасырға дейін Қазақ халқының сауаттылығы – 2 %; XIX ғасырдың аяғында 10 % деп есептелді.
1897 жылғы санақ бойынша қазақтардың саны 4 млн – 5 млн – ға дейін деп көрсетілді, оның 49 000 қазағы оқуға тартылған.
Топтық жұмыс
І-топ Ересектер арасындағы сауатсыздықты жою
ІІ-топ Халыққа білім беру
ІІІ-топ Кәсіптік-техникалық білім
"Джигсо" әдісі арқылы жүреді
Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы бағалау
Кері байланыс
1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?
3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз
болды ма?
Жұптық жұмыс Сәйкестендіру
1924 жыл Сауатсыздықты жою қоғамы құрылды.

1926 жыл ХКК «Қазақ АКСР бірыңғай еңбек мектептерінің ЖАРҒЫСЫН» қабылдады. Жарғы бойынша, мектеп құрылысында:
*1 жылдық, 2 жылдық мектептер → 3 жылдық, 4 жылдық мектептермен алмастырылды.
* қыз балаларды оқыту: Шымкент, Алматы, Түркістан, Ордада арнаулы мектептер ашылды.
1920 ж ортасында республикада татар, өзбек, ұйғыр, неміс, эстон бастауыш мектептері өз ана тілінде жұмыс істеді.
1930 – 1931 оқу жылы отырықшы аудандарда білім беру енгізілді
1931 ж көктемнен бастап көшпелі аудандарда жалпыға бірдей білім беру енгізілді
1931 ж желтоқсан республиканың 15 – 50 жас аралығындағы сауатсыз халыққа жалпыға бірдей міндетті сауат ашу енгізілді.
1931-32 жж Аштық салдарынан балалар саны күрт азайып, жетім балалар көбейді
1932 ж күз Балалар үйлеріне 68 мың бала орналасты
1918 ж Қабылданған декрет негізінде мектеп діннен бөлініп, зайырлф білім беруге көшірілді.
1935 ж ыл соңы білім берудің ретті жүйесін құру аяқталды.
Жұптарда өзара бағалау
Карта

Үлестірмелі парақшалар
Аяқталуы

10 мин

Жеке жұмыс Кестемен жұмыс
37%
42 %
1918 жыл
1918 жыл мамыр
Дайын үлгі жауап арқылы бағалау
Рефлексия Үлестірмелі парақша
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
"Джигсо" әдісі
Сәйкестендіру
Кестемен жұмыс Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау
Жұптардың өзара бағалауы
Дайын үлгі жауап арқылы бағалау Қазақстан тарихы әдістеме
АКТ
Карта
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Тәрбие.орг сайтынан ХАЛЫҚҚА БІЛІМ БЕРУ Тарихтан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Кенжебаева Гульжан

Қызылорда обл, Арал ауданы, Аралқұм елді мекені №61 орта мектебі Тарих және құқық пәні мұғалімі

Ұнады ма? Достарыңмен бөліс. Қалаған әлеуметтік желінің үстін бас

Бөлімі: Тарихтан ашық сабақтар | Логин: gulzhan_kenzhebaeva
Көрсетілім: 188 | Жүктеулер: 0
Барлық пікірлер: 0
avatar