ОРЫС ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ МӘДЕНИЕТІ ЖӘНЕ ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛЫ ҒАЛЫМЫ ШОҚАН УӘЛИХАНОВ

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 302
  • Тарихтан ашық сабақтар
  • 05/Дек/2016

Жарияланған материалдың жеке номері: 20365


Пәні:Қазақстан тарихы Мектеп №61 орта мектеп
Күні:6.04.2016ж Сынып:6 Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан
Сабақтың тақырыбы:
Орыс демократиялық мәдениеті және қазақтың ұлы ғалымы
Шоқан Уәлиханов Қатысқандар саны:16 Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) ХІХ ғасырдың ІІ жартысы орыс демократиялық мәдениетінің көтерілген кезеңі туралы білу.
Қазақ халқының қоғамдық ойы мен мәдениетінің дамуы туралы түсіну.
"Ш. Уәлихановтың ғылыми ізденістері" кестемен жұмыс жасауға үйрену.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: ХІХ ғасырдың ІІ жартысы Қазақстанды игерудің барысы және
орыс-қазақ қатынастарының тереңдеуі, өлкені зеріттеуі туралы біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Қазақ халқының жаңаша сауатын ашып тіл білімі мәселесін зерттеуді жолға қою мақсатын түсінеді.
Кейбір оқушылар: "Ш. Уәлихановтың ғылыми ізденістері" кестемен жұмыс жасауға үйренеді
Тілдік мақсат Оқушылар ............(істей) алады.
Орыс ғалымдары қазақ халқының тарихын, мәдениеті мен тұрмыс-салтын зерттеуі туралы біле алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Кадет корпусы, генерал-губернаторлық
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
1.ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы орыс мәдениеті қазақ халқының рухани өміріне қалай әсер етті?
2.Қазақ халқының тарихын зерттеуде алдыңғы қатарлы орыс ғалымдары қалай үлес қосты?
3.Шоқан Уәлихановтың ғылыми ізденістерін ата?
Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?
Орыс және шетел ғалымдарының қазақ жерін, халқын не үшін зерттегендігін айта аласыз ба?
Айтылым бойынша ұсыныстар:
Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.
Жетістік критерийі Орыс ғалымдарының қазақ жерін зерттеуітуралы біле алады.
Шоқан Уәлихановтын ғалым саяхатшы болып қалыптасу жолдарын түсіне алады.
Қазақ жерін зерттеген шетел ғалымдары туралы біле алады.
Алдыңғы оқу 1.Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аудару себебі ?
2.Жетісудағы ұйғырлар мен дүнгендердің тіршілігі?
3. Ұйғырлар мәдениеті туралы не білесің?
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы

2 мин

2 мин Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.
Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл
Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
1.Мәдениет деген не?
2.Мәдениеттің дамуын неден көруге болады? Ғылым мен өнер
3.Ғылымды дамытушы қазақ зиалыларынан кімдерді білесің? Қ.Сәтбаев. Ш.Уәлиханов Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта
Ортасы



15 мин

2 мин

10 мин

2 мин

Топтық жұмыс
І-топ ХІХ ғасырдың екінші жартысы-орыс демократиялық мәдениетінің көтерілген кезеңі.
ІІ-топ Шоқан Уәлиханов
ІІІ-топ Шоқанның шығармашылық жолдары.
"Өкіл" әдісі арқылы жүреді

Мадақтау сэндвичі арқылы бағалау

Кері байланыс
1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?
3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз
болды ма?

Жұптық жұмыс
Сәйкестендіру
Жетісу мен Орта Азияға саяхат жасаған П.П. Семенов-Тяншанский
Іле алқабын, Жетісуды зерттеп халық ауыз әдебиетінің үлгісін жинақтаған В.В Радлов
"Сібір қырғыздарының облысы"еңбегі М.Красовский
"Торғай облысы. Тарихи очерк" еңбегі А.Добросмыслов
Украйн халқының ұлы ақыны Т.Г.Шевченко
Жұптарда өзара бағалау
Карта

Бағалау парағы

Үлестірмелі парақшалар
Аяқталуы

10 мин

2 мин Жеке жұмыс
Шоқанның шығармшылық жолы
Шоқан шығармашылық еңбек етуді аңсады. 1855 жылы генерал Г.Х.Госфорттың экспедициясына қатысып Жетісу, Тарбағатай және Орталық Қ азақстанды аралады, Іле Алатауы өңірінде болды. 1857 жылы Алатау қырғыздарына сапарын жалғастырды. Ол қырғыз елін жан-жақты зерттеп , алғаш рет Ыстықкөл аймағының картасын жасады.
Қырғыз жеріндегі зерттеу қандай жағдайда болды?
Ауыз әдебиетінің дамуы Иә немесе жоқ
Ауыз әдебиетінің үздік үлгісі "Манас" жырын жазды. Иә/жоқ
Манастың жорығысен байланысты тарихи жерлерді барып өз көзімен көріп қайтты. Иә/жоқ
Қырғыздардың көне тарихы туралы туралы Еуропа зерттеушілерінің еңбектерін сынға алды.
Иә/жоқ
Шоқан тарих және география саласында жетістікке жетіп,орыс география қоғамының мүшесі болып сайланды.
Иә/жоқ
Ескерту: әр жауапты түсіндіру ( неге «иә», неге «жоқ»)
-----------------------------------------------------------------------------------
Бағдаршам арқылы бағалау

Рефлексия
Әр саусақтың – өзінің орны /позициясы/ бар,
солар бойынша өз оларыңызды айтасыздар.
Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық
Сұқ саусақ – маған қиын болды
Ортаншы саусақ – қандай жетістікке
жеттім
Төртінші саусақ – менің көңіл күйім
Бесінші саусақ – менің ұсынысым

Үлестірмелі парақша
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай доспарлайсыз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
"Өкіл" әдісі
Сәйкестендіру
Құзырлылық тапсырмасы Мадақтау сэндвичі
Жұптардың өзара бағалауы
Бағдаршам арқылы бағалау Қазақстан тарихы әдістеме
АКТ
Карта
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Тәрбие.орг сайтынан ОРЫС ДЕМОКРАТИЯЛЫҚ МӘДЕНИЕТІ ЖӘНЕ ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛЫ ҒАЛЫМЫ ШОҚАН УӘЛИХАНОВ Тарихтан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Кенжебаева Гульжан

Қызылорда обл, Арал ауданы, Аралқұм елді мекені №61 орта мектебі Тарих және құқық пәні мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar