Органикалық химия көміртек қосылыстарының химиясы. А. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теорисының негізгі қағидалары

  • Жүктеулер: 13
  • Көрсетілім: 992
  • Химиядан ашық сабақтар
  • 23/Апр/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 22694


САБАҚ: Химия

Мектеп: Құланды орта мектебі

Күні:17.03.2017ж

Мұғалімнің есімі: Башіғұлова Малика

СЫНЫП: 9 "А"сынып

Қатысқандар саны: 15

Қатыспағандар саны:1

Сабақтың тақырыбы:

  • химия көміртек қосылыстарының химиясы. А. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс

теорисының негізгі қағидалары.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушылар сандық есептер шығару арқылы, металдар туралы білімдерін жетілдіре түседі. Есептер шығару кезінде оқушылардың ақыл ойлары дамиды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:15

  • Тақырыптың мазмұнын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Органикалық заттардың, қосылыстардың маңызын түсінеді

Кейбір оқушылар:

  • Органикалық заттырды өмірмен байланыстыра отырып, практикалық маңызын түсінеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • ... (істей) алады.
  • Топтық,жұптық жұмыс. Есептер шығару.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Көмірсутектер, көмірсутек туындылары, қаныққан, қанықпаған, органика, метан, этилен

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

 

  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?
  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?
  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?
  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауға арналған тармақтар:

Органикалық заттардың жіктелуі, А.Бутлеровтың негізгі қағидалары.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Органикалық заттардың құрылыс теориясын кім ұсынған? Қай жылы?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Көмірсутек формулалары мен құрылысын жазу.

Алдыңғы тақырып

Бақылау жұмысы №3

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

 

  • амандасу, назар аударту. «Мозайка» тренингі арқылы топқа бөлінеді Оқушылардың мұндағы мақсаты суретердің қиындысын дұрыс тауып, өз жұптарын тауып 3 топтар құралды. Бағалау кескіндері беріліп,әр тапсырма сайын жеке бағалап отырулары айтылады.Үй тапсырмасын сұрау , талқылау үшін сұрақтар беріледі.

Сурет қиындылары, интербелсенді тақта, бағалау фигуралары. «Миға шабуыл»

 

 

Ортасы

 

 

 

Жаңа сабаққа көшу мақсатында «Автор орындығы» әдісін пайдалану әр топтан оқушы шығып орындыққа отырады, өз ойын жаңа тақырып бойынша айтып түсіндіреді. Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату.

Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спираль» әдісін алу. Бұл әдістің тиімділігі, топтағы оқушылардың барлығы да мәтінмен жұмыс жасайды. Оқулықпен жұмыс жасау үшін есептіердің жауаптары шатастырып беріледі. Оқушылар есепті шығару арқылы дұрыс жауаптарын орнына қояды.

«Автор орындығы», «Спираль», «адасқан жауаптар»

Аяқталуы

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тақтадағы ілінген қағаздарды топқа таратады және қосымша материалдар үлестіріледі, берілген сұраққа өз ойларын жеткізе отырып тақыртыпты сипаттау арқылы жинақтайды. Бағалау қорытындылары шығарылып, оқушыларды бағалау, оқушылар стикер қағаздарын толтыру арқылы тілек ағаштарына жабыстырады.

«Өмірлік ахуалды талдау», стикрлер

Қосымша ақпарат

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

  • «Автор орындығы» арқылы оқушы ойын толық жеткізуге үйрету.
  • Сұрақ-жауап
  • География
  • Презентация

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Жоспарланған саралау жоспары тиімді орындалды. Оқушылар органикалық химия және органикалық қосылыстар туралы толық түсінді. Органикалық заттардың біздің өміріміздегі рольін білді. Органикалық химияға байланысты жаттығулармен есептер шығарып үйренді.

Сабақ кезінде жасалған жоспарым өзгеріссіз, толығымен орындалып өтті. Берілген уақыт ішінде жоспар толығымен орындалды.

Қорытынды бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1. Үй тапсырмасын «Миға шабуыл» арқылы диаолг тудыру.

2. «Автор орындығы»

 

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

  1. «Спираль»,
  2. «Адасқан жауаптар»

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Оқушыларға келесі сабақта «Өмірлік ахуалды талдау» әдісін барлық тақырыпқа оңай қолдануға болатынын білдім.

               
Тәрбие.орг сайтынан Органикалық химия көміртек қосылыстарының химиясы. А. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теорисының негізгі қағидалары Химиядан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Башіғұлова Малика

Маңғыстау облысы. Қарақия ауданы. Құланды орта мектебі Химия пәні мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar