Тірі организмдер тіршілігіндегі химиялық элементтер

  • Жүктеулер: 0
  • Көрсетілім: 650
  • Химиядан ашық сабақтар
  • 21/Сен/2016

Жарияланған материалдың жеке номері: 19507


Қысқа мерізімді сабақ жоспары
Күні: 3.02.2016ж Сыныбы:10 Сағаты: Бекітемін:
Тақырыбы Тірі организмдер тіршілігіндегі химиялық элементтер
Жаңа технология СОТ
Сабақтың әдісі БББАЖӘТ ( сөздік әдіс; әңгімелесу, топтық жұмыс) ОүБ, ОЖЕЕОО, СТОҮ; АКТ
Сабақ типі: Жаңа ұғымды меңгерту
Негізгі идея Тірі организмдер тіршілігіндегі маңызы зор элементтермен, олардың биологиялық ролімен, маңызымен оқыта отырып меңгерту. Организмдердегі химиялық элементтердің массалық құрамдарына сандық және сапалық есептер шығару
Күтілетін нәтиже Тірі организмдер тіршілігіндегі маңызды элементтердің биологиялық ролін біледі, сандық және сапалық есептер шығара алады
Пән аралық байланыс Биология, география, математика
Дерек көздері Интернет ресурсы
Қайталау Физикалық және химиялық құбылыс
Көрнекілік Дидактикалық материалдар, видеоролик, қант, макарон, кепкен картоп, спирт шам, сы, сынауықтар, зертханалық тұрғы. Металл қасық, металл қысқаш
Мұғалімнің іс - әрекеті Оқушының іс - әрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі: 1-2 (Сабақтың мақсаты мен кезеңдерін анықтау) сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау; оқушыларды психологиялық дайындау. Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Мұғаліммен амандасу
Топтасу арқылы ынтымақтастық атмосферасы орнайды
Білу
3-4 1.Сабақ тақырыбын хабарлау.
Оқушылармен біріге отырып сабақ мақсатын айқындау. Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін көрсету. Оқушылардың алдына оқу проблемасын қою. Білімді жаңғырту (Актуализация) 1.Білімді жаңғырту:
«Өткенді ұмытпа, ол болашақтың емшішісі»

Түсіну
16-17 Білімділік міндеттері:
Берілген материалды оқушылардың қабылдауын есте сақтауын қамтамасыз ету;
-оқушылардың білімді қабылдауына , алған білімнен қорытынды шығаруға, жүйелеуге қажетті түрлі әдіс –тәсілдерді үйрету;
оқушылардың білімді қайта жаңғырту әдістерін қабылдауы; берілген оқу материалын өз бетінше ұғынуға, түсініктерді, заңдарды, анықтамаларды философиялық тұрғыдан түсінуге көмек жасау. Жоба:
1 топ Макроэлементтер
2 топ Микроэлементтер
3 топ Ультрамикроэлементтер
Адам организміндегі кейбір элементтерді алмастыруға болады ма? (видеоролик)

Қолдану
9-10 Білімділік мақсаты:1.-оқылған материалды оқушылардың дұрыс меңгергенін анықтау; -алғашқы берілген түсінікте кеткен кемшілікті анықтау; -кеткен кемшілікті жою жұмыстары; -Дәптерге қажетті мәліметтерді жазуын қадағалау. Кестеге сүйене отырып өз организмдеріңдегі оттегінің, кальцийдің, темірдің, көміртегінің массасын анықтаңдар.
Ең, ең, ең.......................................
1. Ең қатты металл –
2. Ең жұмсақ металл –
3. Ең балқу температурасы жоғары металл –
4. Ең балқу температурасы төмен металл –
5. Ең созылғыш металл –
6. Ең көп таралған металл –
7. Ең көп таралған элемент –
8. Ең жеңіл металл –
9. Ең электротогын жақсы өткізетін металл –
10. Коррозияға ұшырамайтын металл -
Анализ
4-5
-тапсырмаларды оқушылар өз бетінше орындайтындай дәрежеге жеткізу;
-оқушылар білімі мен сыныптың ерекшелігіне қарай отырып тапсырманың күрделілігін анықтау; Зертханалық жұмыс
Жұмыстың барысы Жұмыстың нәтижесі
І топ Металл ұстағышпен макаронның бір түйірін алып спирт шамның жалынында қыздырыңдар, жана бастаған уақытта зертханалық тұрғыға бекітілген ішінде суы бар сынауықтың сыртынан айналдыра ұстаңдар. Байқалған құбылысты бақылаңдар.
ІІ топ Металл ұстағышпен кептірілген картоптың бір түйірін алып спирт шамның жалынында қыздырыңдар, жана бастаған уақытта зертханалық тұрғыға бекітілген ішінде суы бар сынауықтың сыртынан айналдыра ұстаңдар. Байқалған құбылысты бақылаңдар.
ІІІ топ Металл қасыққа қанттың кішкене кесегін салып спирт шамның жалынында қыздырыңдар. Байқалған құбылысты бақылаңдар.

Синтез
1-2 -оқушылардың өтілген материалды қаншалықты дұрыс меңгергенін анықтау; Оқушылардың іс-әрекеті мен біліміндегі олқылықтарды анықтау.
Кеткен олқылықтар себебін анықтау.
оқушылардың өзін–өзі бағалау қабілеттерін дамытуға жағдай жасау. Кіл – жүйріктен, кім - жүйрік
І топ Ba→ Ba О→Ba(ОН)2→BaСl2→BaSO4→ Ba(NO3)2
ІІ топ Fe→ FeО→ FeСl2→ Fe(ОН)2→ FeSO4→ Fe(NO3)2
ІІІ топ Са→СаО→Са(ОН)2→СаСl2→CaSO4→ Ca(NO3)2
ҰБТ – ны ұмытпа
І топ Массасы 120г темір оттекпен тотыққанда түзілген
өнімнің массасын анықтаңдар
ІІ топ Массасы 250г кальций жану кезінде түзілген өнімінің
массасы неге тең?
ІІІ топ Массасы 410г мырыш күкірт қышқылымен
әрекеттескенде түзілген мырыш сульфатының массасын есептеңдер.

Үй тапсыр
масын беру кезеңі:
1-2 Білімділік міндеттері:-оқушыларға үй тапсырмасының берілу мақсаты, мазмұны шығарылу жолы түсінікті болуын қамтамасыз ету Үй тапсырмасын орындауға берілетін нұсқаулар. 1.Үйге тапсырма Химиялық элементтердің биологиялық ролі
Бағалау
1-2 - жекелеген оқушылар мен сынып жұмысына баға беру.Сабақтың кемшілігі мен қорытындысын шығару. Формативті бағалау (өте жақсы, жақсы т.б.)
Бағалау парағы «5» - 21- 25 «4» - 12 – 20 «3» - 4 – 11
Оқушының аты - жөні №1 Өткенді ұмыт па, ол болашақтың ұстазы №2 Білім алар баланың, оқу болар ермегі №3 Талпынғанға нұр жауар №4 Кіл жүйріктен, кім жүйрік №5 ҰБТ – ны ұмыт па Қорытынды


Рефлексия кезеңі:
1-2 Білімділік міндеттері:
-оқушы мен мұғалім арасындағы дұрыс қарым қатынасты тудыру.
–оқушылардың өзін өзі басқару және басқа адамдармен дұрыс қарым –қатынас принципін үйрету. Тақырыптың өзектілігі туралы ой толғау
Сабақтың өтілу барысы туралы ой – қозғау

Пән мұғалімі: А.Б.Мустафина Тәрбие.орг сайтынан Тірі организмдер тіршілігіндегі химиялық элементтер Химиядан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: А.Б.Мустафина

Пікірлер: 0

avatar