Магнит

  • Жүктеулер: 2
  • Көрсетілім: 359
  • Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар
  • 06/Май/2017

Жарияланған материалдың жеке номері: 22759


Пәні: Жаратылыстану

Сабақ : Магнит

№32 мектеп-лицей

Күні: 13.03.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Күлбакарам

Сынып: 1 «А»

Қатысқандар саны:16

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты

1.5.6.1 магниттілік қасиеті бар жекелеген денелерді анықтау;

1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу

Сабақтың мақсаттары

Магниттік қасиетке ие заттар болатынын біледі

Магниттің қасиеттерімен танысады,магниттердің кейбір заттарды тартанын түсінеді

Тілдік мақсат

Оқушылар:Магниттік қасиеті бар денелерді таңдайды.

Дененің магнитке тартылу себебін түсіндіреді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Магнит- магнит- magnet

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Қандай зат басқа заттарды тебе алады немесе тарта алады?

-Магнит.

Электромагнит деген не?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

46-жұмыс парағы

Зерттеу барысында магнитке тартылған материалдарды белгілеу, суретін салу

Жетістік критерийлері

  • Магниттік қасиеті бар денелерді таңдайды. • Дененің магнитке тартылу себебін түсіндіреді.

Алдыңғы оқу

1.Адамдар ненің көмегімен бөлме ішін жарықтандырады, үйді жылытады,ас әзірлейді?. Электр.

2.Батарея дегеніміз не? Батарея –ол электр көзі.

3.Электрмен жүретін автомабильдер қалай аталады? Электомобильдер.

4. Ерте кезде электрдің орнына нені пайдаланды?

Алау.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

 

 

 

Басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин.

 

 

5мин.

 

 

 

 

 

 

2мин.

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларпартада тұрған қораптан қалаған заттарын (ағаш, қағаз, пластмасса, мата) алып, топтарға бөлініп отырады.

Психологиялық дайындық

«Сөз құра» ойыны.

Берілген сандарды ретімен қою арқылы сөзді шығарып ал.

  1. А 2-Ң 3-Ы 4-З

 

1.Адамдар ненің көмегімен бөлме ішін жарықтандырады, үйді жылытады,ас әзірлейді?. Электр.

2.Батарея дегеніміз не? Батарея –ол электр көзі.

3.Электрмен жүретін автомабильдер қалай аталады? Электомобильдер.

4. Ерте кезде электрдің орнына нені пайдаланды?

Алау.

Жаңа сабаққа тұсаукесер

Осы сұрақтардың шешуімен «Аңыз» сөзі шығады.

-Аңыз дегеніміз не? - Аңыз белгілі бір адам атына, іс-әрекетіне байланысты туады. Аңыз әңгіме көбінесе тарихта болған адамның басына құрылады

-Ертеде Крит аралында Магнус есімді шопан өмір сүріпті. Күндегі әдетінше қой бағып келе жатса аяқ киімінің темір қадалған жеріне ұсақ тастар жабысып қалады. Оны елемей күндеқойын бағып жүре береді. Бірақ күнде сол ұсақ тастардың жабысуы қайталана береді. Оны зерттей келе бұл тас заттарды өзіне тартатын қасиетке ие екенін анықтады. Содан бері сол ерекше тасты «Магнус тасы» немесе «Магнит деп атаған екен.(Суретін көрсету)

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

Ортасы

 

 

3мин.

 

 

 

 

 

 

5мин.

 

 

.

 

 

4мин

 

 

 

 

 

5мин.

 

 

 

2мин.

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

3мин.

Тақтамен жұмыс

 

Бейнебаян көрсету

Тірек сөз

Магнит- магнит- magnet

Топтық жұмыс

Әр топқа әр түрлі тапсырмалар беріледі.

1-топ: Магнитттің көмегімен құмда жоғалған затты табу тапсырылады.

2-топ: Су құйылған банкадағы заттарды қолын суға малмай,құмыраны төңкермей алуға бола ма, соны зерттейді.

3-топ: Магнит өз қасиеттерін қатты қағаз бен ағаштың арғы жағынан сақтай ала ма, соны тексереді.

4-топ: Магниттің қасиетін шынының сыртынан тексереді.

 

Қорытынды. Магниттің күші қағаздан,шыныдан, пластиктен,ағаштан,резеңкеден өтеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

46-жұмыс парағы

Зерттеу барысында магнитке тартылған материалдарды белгілеу, суретін салу.

Тақтамен жұмыс

 

Сен білесің бе?

Электромагнит деген не?

Компас - тұсбағдар

  • – бағытты анықтау үшін қолданатын құрал Сергіту сәті1)Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жұптастыру. Бір-біріне арқаларын тигізіп тұруын сұрау. -Сендер тартылдыңдар ма, әлде тебілдіңдер ме?-Тартыламыз.2)Оқушылар бір-біріне қарап тұрып, қолдарынан ұстап бір-бірлерін тартуға тырысады.–Сендер тебілдіңдер ме, тартылдыңдар ма? -Тебілеміз. Қорытынды. -Қандай зат басқа заттарды тебе алады немесе тарта алады? -Магнит.

Жеке жұмыс

Бағалау критерийі: Білім алушы

 Магниттік қасиеті бар денелерді таңдайды.

 Дененің магнитке тартылу себебін түсіндіреді.

Жеке жұмыс

Суретке мұқият қараңыз. Магнитке тартылатын заттардың суреттерінің тұсына белгісін қойыңыз.

 

Дескриптор: Білім алушы

- магниттік қасиеті бар заттарды белгілейді;

- дененің магнитке тартылу себебін түсіндіреді.

Жадыңда болсын!

Магниттер магниттік қасиеті бар заттарды тарта алады

 

 

 

АКТ

 

 

АКТ

 

 

  • салынған құм және заттар,магнит. Банка, заттар және магнит. Қатты қағаз,магнит.Шыны,қағаз қыстырғыш.

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау

 

 

Соңы

 

 

 

5мин.

 

 

 

 

5мин.

 

  • жұмыс. Әр оқушыға бір-бір заттың суреті салынған парақша беріледі. Магниттік қасиеттері бар заттары бар оқушылардың орындарынан тұруларын сұрау және себебін айту.

 

 

  • байланыс. Кестені толтыру. (V) белгісін қояды.

 

 

 

Заттар бейнеленген парақшалар

 

 

 

 

 

Әр оқушыға берілген кесте

Қосымша ақпарат:Компас – тұсбағдар. Тұсбағдар – бағытты анықтау үшін қолданатын құрал

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

 

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

 

- Бүгін оқушылар не білді?

 

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

 

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

 

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

 

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

                     

 

Тәрбие.орг сайтынан Магнит Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес

Авторы: Кулбакарам Ахметова Узаковна

Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы, Мәдениет ауылы №32 І.Қабылов атындағы мектеп -лицей Бастауыш пәнінің мұғалімі

Пікірлер: 0

avatar