Ақбозат мінген қолбасшы

Жарияланған материалдың жеке номері: 260


БҚО Орал қаласы
#1ЖОББМ бастауыш сынып мұғалімі
Аманжолова Шолпан Казиевна
Күні 14.04.17
Сыныбы 2ә Қатысқандар саны 24
Қатыспағандар саны 1
Сабақтың тақырыбы Ақбоз ат мінген қолбасшы
Сабақтың мақсаты Барлығы:Мәтіндітүсініп оқиды;
Көбі:Кейіпкер болған адамның ұрпақтар аузыңда жатталып қалған сөздерінің мағынасын ұғынады.
Кейбірі:Өмірде ұтымды пайдаланады
Жетістік критерийлері Барлығы:Мәтіннің негізгі идеясын ашады, Ұлы Отан соғысының 72жылдығымен байланыстыра отырып, өздіктерінен жұмыс жасайды

Құндылықтарды дарыту Батылдыққа тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс дүниетану
АКТқолдану дағдылары слайд
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет ресурстар
Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Психологиялық ахуал туғызу.
Мақсатымыз - білім алу,
Міндетіміз-еңбектену.
Білімді боп топты жару,
Білікті боп өмірге ену. Ынталанады, топтарға бөлінеді.
Жұмыс істеуге дайындалды, топ ішінде өзара ынтымақтастық қарым-қатынас орнығады. Өлең жолдары.

Сабақтың ортасы

2. Үй тапсырмасын сұрау.

- Балалар, біз Ыбырай Алтынсарин туралы өткен сабақтарда танысып өткенбіз. Енді, Ыбырай Алтынсарин кім, қандай адам болған, қандай игілікті істер атқарды, қазақ халқы үшін оның алар орны қандай? Міне, осы туралы ойымызды жинақтап жіберейік.
педагог ағартушы
Ыбырайалғаш мектеп ашқан жазушы т.б (топтастыру құрастыру)
2-3оқушыдан өлеңдерін жатқа сұрау
Балалар сұрақтарға жауап береді Портреті
Шығармалары

Қызықты тапсырма - 1941-1945 Мына сандар нені білдіреді?
- Ұлы Отан соғысы басталған жыл 1941,аяқталды 1945
- Қай күні жеңіс күні тойланады?
- 9 мамыр
- Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай ақын-жазушыларды білесіңдер?
- Үлкен кісілерден естігендерің бар ма?
- Әлия, Мәншүк, Мәлік Ғабдуллин, Төлеген Тоқтаров, Нүркен Әбдіров, Әзілхан Нұршайықов, Қасым Қайсенов, Бауыржан Момышұлы.

Сұрақтар жауап іздеп,жауап беруге тырысады 1941-1945

Қосымша мәлімет

Оқулықпен жұмыс

Топтық жұмыс

ІІІ. Кіріспе
Автор туралымәлімет.
Б.Момышұлы Жамбыл облысыЖуалыауданыКөлбастауауылындадүниегекелген.
Батырдыңерліктері толы қызықтыкітаптарынүлкен де, кіші де сүйсінеоқиды. Жазушының «Ұшқанұя», «Москва үшіншайқас» романдары, тағыбасқашығармалары бар.
Бауыржан Момышұлы – КеңесОдағының батыры.
ІҮ. Жаңа сабақ
Мәтінменжұмыс.
Сөздік жұмыс
Полк, дивизия- әскери бөлімдер
Маршал- жоғарғы әскери атақ, шен.
Мәтінді 4 бөлікке бөлу. Әр топқа тарату.
-Жеке, жұпта, топтаталқылау
-Әр топ ортағашығыпмазмұндайды
«Қарлыкесек» әдісі арқылы әр топ өзбөлімі бойынша басқа топтарға сұрақтар қояды
Сергітусәті:
Шығармашылық жұмыс .
Топтық жұмыс. Кеспеқағаздарытаратылады.
1-топ: . Постер құрастыру
2-топ: «Бауыржан» сөзініңәрәрпінеқатыстықасиеттерінжазу
3-топ: Өлең құрастыру
4-топ: мәтіннен Бауыржанның айтқан сөзін тауып, Қалай түсінгенін айт

Жаңа мәліметтер алады.

Оқулықпен жұмыстанады

Топтан бір оқушы шығып топтың тапсырмасын айтады.

Топпен жұмыстанады
Постер құрастырады
Бауыржан сөзінің әріптеріне байланысты қасиеттерін жазады.

.

Жаңа мәліметтер слайд
портреті

оқулық

Маркер
Кеспе қағаздар
Әріптер
Оқулық

Сабақтың соңы Өздерінің қаншалықты білім алғанын көрсетеді
Үйге тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқу, 172-бет
1. Өздеріңе ұнаған өлең шумағын жаттау.
2. Ғарышкер ағаларға арналған өлең шығару.
Күнделіктеріне жазып алады. Күнделік
Бағалау Формативті бағалау
Ақбозат мінген қолбасшы тақырыбы. Сабақты білім алуға шақырылған ширатудан бастадым. Үй тапсырмасы сұралды « жалғастыр» әдісі бойынша.Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында 1941-1945 жылдар туралы не білетіндері сұралды. Көптеген оқушылар жауап беруге тырысты және дұрыс жауаптарын айтты.Содан кейін қатармен топқа бөлініп жұмыс жасауға кірісті. Бірінші топ құрамындағы қабілеті жоғары Аманбай А,КонасавА. бірден мәтіндегі мәліметтерді жинақтап зерделей бастады. Ал оқуға қабілеті төмен Казенова,ЕлтайӘ. деген оқушым тақырыпқа байланысты суреттерді жобалап дайындады, алдымен беретін жауабын топта талдап, ойын жүйелеп алып, таныс емессөздерді сөздерді тауып бере алды. Оқушылардың барлығыда берілген тапсырма бойынша белсенділік танытып, тақырып бойынша өз ойын қоса білді. Әр топ берілген тапсырма бойынша жұмыстанып отырды. Жұмыстары дайын болған кезінде кезек-кезек топтан екі оқушы.топтың атынан тақтаға шығып постерді қорғады және төмен дәрежеде оқитын Данияр шығып дауысын өзгертіп сөйлегені қызық болды өте жақсы айтып берді. Данияр топтық жұмыста жұмыс істегенде белсенді. Бағалау өлшемдеріне сай топ мүшелері өз жұмыстарының жүйелі, дәлелді және эстетикалық талғамға сай орындалуына қатты көңіл аударды. Постерлерді қорғағанда не маған ұнағаны, оқушылар жұмыстарында негізгі ақпаратты схема, тіпті сурет ретінде көрсете отырып мағынаны толық аша білуі. Демек, оқушылар біртіндеп осындай жұмыс түріне үйрене бастағанын, сыни тұрғыдан ойлай бастаған сияқты. Сондағы байқағаным, жоғары деңгейдегі оқушы өз тобында шынымен де көшбасшы болды, басқа топ мүшелеріне жұмысты бөліп берді. . Менің байқағаным, оқушылар өз таныстырылымдары неғұрлым қызықты, әсерлі және қажетті ақпаратты қысқа – нұсқа жеткізілуін да ойластырғанын көрдім. Яғни, оқушылар тапсырма табысты орындалу үшін диалог құрай алады деген қорытындыға келдім. Сыныптағы топтың біреуінде постер жасауда қиналғандарын көрдім. Өйткені, бір оқушы алдыңғы сабақтарда болмай жаңа жұмыс түріне үйренбегендігінен тез бейімделе алмады. Сол жұптың екінші мүшесі екеуіміз ол балаға жұмыс ретін түсіндіргеннен кейін жұмыс қызу жүріп кетті . Сыныпта диалог өрбіту арқылы сыни тұрғыдан ойлана алуға қалыптасты. Сонымен қатар, оқытудағы қиындықтарды және түсінбестіктерді сыныппен, топпен бірлесе отырып анықтап, шешіп отыруға мүмкіндік алдым.Талпынғандар ғана білім алады.Оқушыларға өзінің оқуын жақсарту үшін кері байланыс арқылы алынған ақпаратқа сәйкес жұмыс істеу қажет Формативті бағалау барысында балалардың барлығының қосқан үлесін айтып жетістіктерін мадақтап отырдыОқушылардың барлығы белсене қатысып, барлығы өз ойларын ортаға салды, топ мүшелері әр оқушының ойын тыңдап шығып,еттартқыш,чемодан және мусорға апарып салу керек болатын.Қателіктері болған оқушылар қате жібердік деп өздеріне төмен баға бермеді,бәріде еттартқыш пен чемоданға апарып салды. Бұл әрекет арқылы оқушылардың өздеріне қаншалықты әділ баға қоя алмағанын аңғардым. Жалпы осы сабағым сәтті өтті деп есептеймін, өйткені көптеген оқушылар сабақ қызықты және түсінікті болды деп айтты Осы сабақта кездескен қиындықтар «Талантты және дарынды балаларды оқыту» модуліне қатысты болды. Менің ойымша, бұл сабақ көлемінде оларға тек топ ішіндегі тапсырма дұрыс болмады. Оларға ол оңай болып көрінді. Келесі сабақтарымда бұл модульді кіріктіретін болсам, осы қателігімді ескере отырып, тапсырмалар кешенін дайындау дұрыс деп ұйғардым.

Аманжолова Шолпан Казиевна

Орал қаласы #1жалпы орта мектебі

Ұстаздарға арналған сертификаттар
18
Декабрь
0
194

Пікірлер: 0

avatar